Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kurban Bayramımız mübarek olsun

Yazının Giriş Tarihi: 16.06.2024 07:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.06.2024 07:51

Arapça’da gerek maddî gerekse mânevî her türlü yakınlığı ve yakın olmayı kuşatacak bir anlam yelpazesine sahip olan Kurbân kelimesi dinî terminolojide kendisiyle ALLAH’a yaklaşılan şeyi, özel olarak da ALLAH’a yakınlık sağlamak, yani ibadet (kurbet) amacıyla belli vakitte belirli cinsten hayvanları kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Bayramlar, Birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının hayata egemen olduğu müstesna zaman dilimleridir" Kurban Bayramı'nıda ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan Büyük bir aşk ve heyecanla dünyanın her tarafından Müslümanları ortak bir değer etrafında bütünleştiren Hac ibadetin eda edilmesi,

Haccın ifa edildiği, milyonlarca müminin ALLAH'a teslimiyetle Mekke'de bir araya geldiği mübarek bir zamandır.

Bayram sabahı çocuk’larımız ile birlikte erkenden kalkıp namaza gitmek ve ardından da kahvaltı ve kurbanların kesilmesi ve sonrasında akraba ziyaretleri.

Dini bayramlar içerisinde en önemlisi olma özelliğini taşıyan ve Dünya’daki milyonlarca Müslümanı ilgilendiren Kurban Bayramını Pazar günü itibarı ile Aile’miz ve yakınlarımızla birlikte ALLAH C.C.kısmet ederse kutlayacağız.

Bayram için çok önemli bir hususu belirtmek isterim.

Sanki eski bayramlar pek yaşanmıyor gibi geliyor banada çocukluğumdaki bayramların heyecanı pek kalmadı gibi.

Halkımız olarak yoğun tempo ile çalışmaktan uzun tatillere çıkamadığımızdan dolayı, Bayram tatillerini fırsat bilip bu dini bayramlarda tatil planları yapılmaktadır.

Bu mübarek Bayramlarda yaptığımızın pekte doğru olmadığını belirtmek istiyorum.

Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.

Bayramlarda tüm inananlar birbirleri ile küs olanlar, dargınlıklar ortadan kalksın, kardeşlik ve dostluk duyguları daha da kuvvetlensin. Tüm insanlar neşe ve mutluluk denizinde yüzsün.

İslam dininde Kurban, ALLAH’a yaklaşmak ve ALLAH rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, ALLAH için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, ALLAH'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:"Onların etleri ve kanları asla ALLAH’a ulaşmaz ALLAH’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir"(Hacc 22/36;37)

Kısaca Kurban Bayramı insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir.Bayramlarda Mutsuzlukların yerini sevinçler alır, Bayramlar küçüğüyle büyüğüyle herkesin mutlu olduğu Huzur ve coşkuyla yaşayacağımız günlerdendir.

Kurban Keserken Okunacak Dua

Kurban Kesilirken Okunacak Dua Kurban kesimi hakkında bilgisi sahibi olanlara sözümüz yok ama Kurban kesilirken hangi dua okunur bilmeyenlere açıklama getirelim istedik. Dini bir bayramı gerçekleştireceğimiz için yapacağımız şeyleri de düzgün şekilde kurallara uygun olarak yapmalıyız.Kurban kesimi sırasında okunan dua :

Kurbanı kesilirken kıbleye çevrilir. Eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır ve:

Allâhümme innî veccehtü vechiye lillezî fatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn duası okunur.

ve:“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber ve lillâhi’l hamd” diye 3 kere tekbir getirilir.

Dünyanın birçok yerinde bayramı zulüm, baskı, terör, hastalık, açlık ve benzeri tehditler altında geçiren din kardeşlerimizin ızdıraplarını daha derinden duymalı, maddi ve manevi yardımlarımız ve dualarımızla onların yaralarını sarmak için daha çok çaba göstermeliyiz.

#filistin#gazze#doğutürkistan#arakan#zulüm#soykırım

Filistin'de yaşananlarla Doğu Türkistan'da yaşananlar arasında şöyle bir fark var.

Filistin'de yaşananları anında haber alırken Doğu Türkistan'da neler yaşandığını öğrenemiyoruz

Filistin’de Doğu Türkistan’da milyonlarca müslümana yapılan Soykırımın son bulması Mazlum olan kardeşlerimizin en kısa zamanda kurtuluşa kavuşmasını ALLAH C.C nasip eylesin ve Dünya’daki 2 milyar İslam alemininde en kısa zamanda uyanarak birlik olmasına,yapılanlara müdahale ederek karşı gelmesine vesile olmasına yüce ALLAH(C.C.)’dan niyaz eder,

Tüm okurlarımızın Mübarek Kurban Bayramını Tebrik eder Bayramın Hayırlara vesile olmasını dilerim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.