Hava Durumu

Işık olmak

Yazının Giriş Tarihi: 24.11.2022 00:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.11.2023 11:57

Hepimiz hatırlarız,Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde tebeşir ile karatahta önünde Latin harflerini çevresindekilere öğrettiği resmi. O resmin tarihi 24 Kasım 1928'dir.Atatürk o gün Başöğretmenlik görevini üstlenir. Kendisine Başöğretmenlik ünvanı da o gün verilir.Ülkenin çok düşük olan okuma yazma seviyesini yükseltmek için uygulanan Millet Mekteplerinin açılış günüdür o gün. Millet Mektepleri okuma yazma oranı çok düşük olan yeni Cumhuriyetimizin, Ülkemizin okuma yazma oranını mümkün olduğunca yükseltmek için 20 yıl süresince uygulanır ve 20 yılın sonunda yüzde 10'larda olan okuma yazma oranı yüzde 20'lere çıkarılır. Millet Mekteplerinin açıldığı gün olan 24 Kasım Atatürk'ün doğumunun 100.yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren Ülkemizde "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Ve bugün Atatürk'ün "asıl devrimleri sizler gerçekleştireceksiniz" diyerek genç Cumhuriyet'in cefakar öğretmenlerine armağan ettiği gündür..İnsan toprak misali ham bir eserken sanatçının dokunuşuyla bir sanat eserine dönüşebilir. İlk gözümüzü açtığımızdan bu yana sürekli bir şeyler keşfedip, öğrenerek geçer hayatımız. Aramayı öğretmek ise sanattır, bulmaksa ruhun mucizesi. Ve bu öğretme sanatıyla bütünleşmiş insanlar vardır; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen kişiler.Kolay değildir öğretmek sabır gerektirir,emek gerektirir.Öğretmenlik mesleği her daim saygın meslek olmuştur çünkü öğretmenlik insan yetiştirmektir. Çok kıymetli bir sanatçıdır eseri ise insandır. Bir ulusun en önemli sermayesi ve geleceğinin teminatı öğretmenin geliştirici gücüdür.

Her çocuğun yetişme çağından bu yana kahramanları, hayranlık duyduğu idolleri vardır. Benim hayranlık duyduğum idolüm ise bir kara tahta başında yeni alfabeyi tanıtan Ulu Önder Mustafa Kemal ve bilim,ilim için kendini adamış Cumhuriyet öğretmeni dedem Mustafa’dır.Öğretmen bir ailede büyümüş birisi olarak benim ilk öğretmenim,hayatımı derinden etkileyen ve kişiliğimin oluşmasına,fikirlerime ışık olan kişi. Ne büyük bir insandı kendisi... Yıllar boyu görevini layıkı ile yerine getirmiş, öğrencilerinin en iyi şekilde yetişmesi için elinden ne geliyorsa yapmış bir insan.Dedem sadece eğitim vermiyordu aynı zamanda insan kazanıyor, insan biriktiriyordu.İnsanların hayatına güzel dokunuşlar yapmayı, bilgi ışığı sunmayı seviyordu. Onlarca hayat, binlerce öğrenci bir çok yaşamı güzelleştirdi. Yılların eğitimcisi zamana ne çok şey sığdırdı. Vefatının üzerinden 6 yıl geçmesine nazaran ismi geçtiği zaman büyük bir hayranlıkla hala yaptıkları anlatılıyor. Öyle güzel izler bırakmış ki böyle bir insanın torunu olduğu için insan gurur duyuyor. Başöğretmenin izinden giden bir nefer... Bu ülkenin daha çok ihtiyaç vardı sen ve senin gibi eğitimcilere...

Öncelikle Başöğretmenimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve sevgili dedemin hatıralarına binaen, cehalete karşı candan bir savaş veren ve bu yolda şehit olmuş öğretmenlerimiz olmak üzere; fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirme ve ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırma amacı ile fedakarca her türlü zorluğa karşı yılmadan çalışan, emek eden öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.