Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hüküm Et…

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 18:04

Hayatın doğasında var olan savaş, maalesef insanlığı her daim tüketen en vahşi gerçeğimiz. Sevgi, saygı ve toplumsal birlikteliği tüketirken aynı zamanda tüm sınırları aşan bir vahşet ile doğuyor, büyüyor ve ölüyoruz. Belki topraklarımızda çok uzun bir zamandır yaşamıyoruz lakin, toplumsal saldırılar hatta soykırım bizlerin yaşamından çok uzakta olmayan kavramlardan birisi…

Ünlü oyuncu Sermiyan Midyat’ın yazıp yönettiği “Hükümet Kadın” Türk Komedi filmi, ilk defa 2013 yılında yayına girmişti. O günden bugüne kadınlarımızın siyasi ve idari gücünü ortaya koyan, zorluklarla ne kadar güçlü bir varoluş ile mücadele ettiklerini ifade eden böylesine güçlü bir film yada sinema yayınına denk gelmedim. Oysa sadece Bursa’da bile buna dair bir senaryo ile film yapmak mümkün. Her ne kadar Bursa’da hali hazırda “Kadın Belediye Başkanı” hiç olmamış olsa bile şuan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Kübra Teymur’un Keles Kaymakamı olduğu dönem ilçeye ve şehre kattıkları kayda değer artılar arasında yer alıyor. Kadın Belediye Başkanı olmayan Bursa’da, “Kadın Kaymakam” başarıları bir dönemin önemli bir artı değeri olarak kayıtlara geçti.

Kim bilir belki de değerli oyuncularımız Sermiyan Midyat ve Demet Akbağ Bursa’nın Keles ilçesindeki “Kadın Kaymakam” karakteri ile yarınlara değer katan farklı bir yapıma imza atarak şehrimize ve kadınlarımıza güç katarlar…

Evet, hükümet olmak zor iş. Sadece bugün değil. Sadece Türkiye’de değil. Her zaman ve heryerde. Et fiyatlarının önlenemeyen uluslararası yükselişi karşısında elbette Türkiye’nin de çaresiz kalması kaçınılmaz. Ancak yine de tarım ve hayvancılık konularında çok fazla ithalat bağımlısı olmadık mı? Önceki gün Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Çiftçiler Günü münasebeti ile organize edilen “Tarım Paydaşları” buluşmasına katılım gösterdim.

“Bursa ürettikçe Türkiye Güçlenecek” temasıyla düzenlenen “Tarım Paydaşları Buluşması” son dönemde şehri bütünleştiren en değerli etkinlik diyebilirim. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın programda ifade ettikleri ise, hem şehir hem ülke tarım politikaları açısından dikkate alınması gereken türden diyebiliriz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in toplumun üreten kesimi ile buluşarak şehre dair ortak aklı öne çıkaran pozitif yaklaşımını çok değerli bulduğumu da özellikle belirtmek istiyorum.

“Türkiye’nin hakiki sahibi ve efendisi, hakiki üretici olan köylüdür” diyerek sözlerinin gücünü yükselten Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, aslında uzun dönemdir Cumhuriyet Halk Partisi'nin şehirdeki en güçlü seslerinden birisi. İktidarın son Milletvekili seçimi ile birlikte Bursa’yı maalesef ana sorunları olan meslek grupları ile temsili bırakması Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimleri kaybetmesi ile sonuçlandı. Önceki dönem AK Parti Bursa Milletvekilleri arasında İnşaat Yüksek Mühendisi Atilla Ödünç, Uzman Cerrah Mustafa Esgin gibi isimler milleti Ankara’da temsil etmişlerdi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın öne çıkan ifadeleri arasında; “2000’li yılların başında 3 milyon dolayında olan kayıtlı çiftçi sayısı günümüzde neredeyse 2 milyona düşmüştür. Kırsalda yaş ortalaması giderek yükselmekte olup, günümüzde 55-60 yaşa dayanmış durumdadır. 2024 yılı için açıklanan brüt asgari ücrete göre çiftçilerin BAĞ-KUR primleri 6 bin 901 liraya yükseltilmiştir. Tarım ve çiftçi BAĞ-KUR’unda emeklilik prim gün sayısı sigortalı işçilerde olduğu gibi 7 bin 200 güne düşürülmelidir. Son iki yılda hayvan varlığımız 6,6 milyon baş azalmıştır. Sadece 2023 yılında canlı hayvan ve kırmızı et ithalatına 1 milyar 383 milyar dolar yani 32,7 milyar TL ödenmiştir. Hayvancılık destekleme ödemeleri ise bunun yarısı kadar yani 15,3 milyar liradır” diyerek sektörel bir gerçeklik ile hepimizi yüzleştirdi.

Türkiye’de 2013 yılında yayınlanan “Hükümet Kadın” filminden Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin “Tarım Paydaşları Buluşması” etkinliğine ve akabinde CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın açıklamalarına neden değindim? Hükümet Kadın filmi, 1960 darbesini konu alıyor. Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde o dönem yaşanan su, elektrik, iş gibi yoklukları gözler önüne seriyor. Aslında bunların bir benzerini Türkiye’nin batısında Bursa’nın Keles ilçesinde yaşayan insanlarımızda yaşadılar. Hatta halen daha bazı mahrumiyetler var!

Çok şükür Türkiye’de yaşayan kadınlar ve insanlarımız, Bosna Hersek soykırım acılarını yaşamadılar. Srebrenica Soykırımı 11 Temmuz 1995 yılında tüm Dünya’nın gözleri önünde yaşandı. Tıpkı bugün Filistin ve Gazze soykırımı gibi Dünya'nın gözleri önünde. Tek fark o gün herkes sustu! Bugün Dünya bir şekilde ayakta. Srebrenica Soykırımının yıldönümünde Ankara Oran Açıkhava sahnesinde soykırım sevicisi ve destekçisi Goran Bregovic’in konserinin iptal edilmesini Zambak Boşnak Kadınlar Derneği gibi bende istiyorum.

Ve buradan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum; soykırım sevicilerini başkent Ankara’ya almayın!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.