Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Birlik-Beraberlik Hikaye!

Yazının Giriş Tarihi: 09.07.2024 09:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 09:45

Bursaspor Başkanı Enes Çelik kongre sonrası ‘Hep beraber olalım, birlik olalım, altından kalkamayacağımız hiçbir şeyimiz yok' diye camiaya çağrıda bulunmuştu… Hatta tahtanın açılmasını transferle başlanmasını bu kavrama bağlamıştı…

‘Birlik beraberlik’ repliği spordan siyasete, ekonomiden turizme dünya üzerinde sadece bizim topluma özgü mükemmel bir çaresizlik örneğidir. Bir ideali paylaşan kitlelerin tamamının kastedildiği şekilde birlik ve beraberlik içinde olması mümkün değildir, insanın yaradılışına aykırı bir şeydir.

Herkesin dünyası farklıdır. Çalışma, düşünme, yönetme, üretme tarzı farklıdır. Bunca insanın içinden bu faktörleri birbiriyle benzeşen bir grup bir araya gelerek ekip olabilir. Ancak kitlenin tamamı bir araya gelerek güç birliği yapsın derseniz, ondan olumlu sonuç çıkması bir yana, dava zarar bile görür.

Gelin şimdi yaklaşık 61 yıl önceye gidelim.

20. asrın başlarından itibaren köklü bir futbol geleneğine sahip olan Bursa’da bir avuç insan kentin 5 kulübünü birleştirmek suretiyle Bursaspor’u kurmaya çalışıyordu. O yıllarda herkesin İstanbul’la platonik bir sevda köprüsü vardı, gönül verdikleri takımlarının maçlarını radyodan dinlemek için hafta sonunu iple çekiyorlardı. Şehirde ne olup bittiğinin farkında bile değildi çoğu.

Soru şu: Bursaspor; Bursasporluların birlik ve beraberliği oluşturmasıyla mı kuruldu?

Öyle bir şey yok!

İlerleyen yıllarda kazanılan başarıları yine birlik ve beraberlik sayesinde mi elde etti?

Onun da cevabı kocaman bir hayır!

Ve şampiyonluk yılı…

Merhum Başkan İbrahim Yazıcı ve yönetiminin çektiği sıkıntıları, kentin dinamikleri tarafından nasıl yalnız bırakıldıklarını unutmak mümkün mü?

Asılsız iddialarla, ihbarlarla başkanından yöneticisine, kulüp müdüründen muhasebecisine gözaltına alınıp, kendilerini savunmak için aylarca adliye koridorlarında çaresizce nasıl ter döktüklerini unutmak mümkün mü?

Yani yıllarca özlemi çekilen o ‘şampiyonluk kupası’ devasa bir kentin devasa Bursaspor camiasının birlik-beraberlik tesisi sayesinde mi kaldırıldı?

Bakmayın siz; şampiyonluk sonrası birilerinin döktüğü gözyaşlarına…

Onlar Timsah gözyaşıydı!

Başarı ekip işidir.

Ekipler yola çıkar, bir süre sonra doğru istikamette yürüdüklerine kitleleri ikna ederler, kitleler de onların peşinden gider.

Bakın tarihe.

Bu hep böyle olmuştur, bundan sonra da hep böyle olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.