Hava Durumu

Trafik polisinin bayram duası

Yazının Giriş Tarihi: 20.07.2021 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.07.2021 00:01

Dünyanın neresinde olursanız olun, Kurban Bayramı bolluk ve bereket bayramı olarak bilinir. Çünkü, her ülkede her bölgede mutlaka ama mutlaka bir Müslüman vardır ve kurban kesip, etlerini yakınları ve etrafındakilerle paylaşır.

Bugün Kurban Bayramının ilk günü.

Acısıyla, tatlısıyla, hepimiz birer korona savaşçısı olarak bu bayrama da eriştik. Covid-19 nedeniyle epey sıkıntılı günleri yaşadık. Yaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre, aşıların yayılması ve hastalığa karşı direnç kazanılmasına rağmen, insanların rehavete kapılmamaları nedeniyle hastalıkla mücadelede sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye dahil pek çok ülkede hasta sayısı artıyor, ölümler artıyor.

Aman dikkat.

Bu kadar mücadele, yaklaşık 2 yıldır ev hapsi dahil her türlü sıkıntıya göğüs gerdiğimiz bu illete karşı, direnmeye devam edelim. Yoksa, eşimiz, dostumuz, yakınlarımızın9 vefat haberleriyle üzülüp dururuz.

Bugün Bayram, bayramı bayram gibi kutlamak, insanlarla sağlıklı ve mutlu iletişim sağlamak zorundayız. Özellikle, Bayram trafiğinin yoğun olduğu zamanlarda sabır etmek ve hakkımıza razı olmak zorundayız.

Trafik kazalarında olayların meydana geliş şekli genellikle acele etme olarak ilk planda yer alıyor. Bazıları ise aşırı hız. Aşırı hızda bundan böyle acele etme kuralları çerçevesinde değerlendirmeye alındığı için, insanların kırmızı ışıkta 50-60 saniye bile dayanmaya, beklemeye tahammülleri olmadığı bir ortamda karşımıza çıkıyor. Hele, yolda giderken, trafik yoğun olmasına rağ3men, sağ-sol, ileri geri zikzak yaparak makas atanlar yok mu?

İşte onlar, insanların can ve mal emniyetini risk altına sokuyorlar.

Gideceğimiz yere beş, on dakika geç gitsek ne yazar?

Yada, erken kalkıp, yoldaki trafik durumunu hesaplayıp, gideceğimiz yere beş 10 dakika erken gitsek ne yazar?

Son anda yola çıkıp, aşırı sürat, dikkatsizlik, zikzak, makas atma, kırmızı ışıkta durmayıp beklememe gibi kural hataları, insanları canından ve malından ediyor. Artık bu konularla ilgili konuşmaya, yazılar yazmaya, halkın uyarılmasına ihtiyaç olmadığını düşünmeme rağmen, her bayram aynı konuları yazıyorum. Çünkü, pek çok kişi hala durumun vahametine hakim değil.

Şimdi, hem espri olsun hem de biraz olsun dikkat edelim diye size sosyal medyada çok paylaşılan bir yazıyı aktarmak istedim.

Cuma günü, caminin imanı namaza gelirken rahatsızlık geçirdi ve namaza gelemedi. Cemaatte herkes "ne yapalım ?" diye birbirine bakarken , içlerinden, İmam hatip mezunu, trafik polisi olan biri kalktı , hutbeye çıktı , malum zikir ve dualardan sonra nasihate başladı ;

Muhterem cemaat ,Kıymetli Müslümanlar !

* Tövbe ruhsatlarınızı yenileyin.

* Takva kemerlerinizi bağlayın.

* Günah hızınızı yavaşlatın.

* Niyet lastiklerinizin havasını kontrol edin.

* Kalp motorunuzu temizleyin.

* Kur'ânın işaretlerine uyun.

* Din yolunda , istikamet şeridinden ayrılmayın.

* Dikkat edin , önünüzde ciddi bir kontrol noktası var.

* Şu bilin ki , Kiramen Katibin meleklerinin radarından asla kurtulamazsınız.

* Kuralları ihlal ederseniz , ceza faturasını cehennemde ödersiniz ...

Trafikle ilgili konuların özeti bu kadar mı güzel ifade edilir?

Evet, gerçekten çok güzel bir betimleme, anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az misali.

Bugün de Kurban Bayramını yaşıyoruz. Bayramımız zehir olmasın. İnsanlarımızın hayatı zehir olmasın. Kazalar nedeniyle sıkıntı yaşamayalım.

Her işin başı dikkat.

Eğer, bizler dikkat edersek, dikkat etmeyenleri de uyarabilirsek ne mutlu bizlere.

Kurban Bayramımız hepimize kutlu olsun, sağlıklı ve mutlu günler yaşayalım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.