Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’deki soğuk hava dalgası !

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 18:12

Geçen hafta Bursa ana muhalefet partisi CHP’nin genel başkanı Özgür Özel’i ağırladı. Özel, halktan partisi ve Bursa adayları adına oy isterken, parti içindeki protestolar ve boykotları görünce örgüte sitem edip gitmiş.

Bize aktarılan ve verilen bilgiler böyle.

Seçimler hızla yaklaşıyor. Seçim öncesinde halkın kafasındaki bazı soruların netleşmesi adına, adayların, partinin önde gelen yöneticilerinin ve milletvekillerinin saha ziyaretleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Cumhuriyet Halk Partisi adına ve Bursa adına önemli bir gelişme yaşadık. Genel Başkan Özgür Özel Bursa’ya geldi. BAOB salonunda proje tanıtım toplantısına katıldı.

Sonra, Nilüfer Belediyesi’nin binasını yaptığı Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nin açılışını yaptı. Burada bir parantez açalım, Dr. Ceyhun İrgil, partililer arasındaki konuşulanlara göre Özgür Özel’in Bursa Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için ismi geçen ve kendisine adaylık teklifi yaptığı, fakat kabul görmediği iddiaları kulaktan kulağa yayılan bir kişi. Bursa eski milletvekili. Kısacası, Bursa’da sevilen sayılan, takdir gören bir insan.

Fakat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için genel başkanın teklifiyle adaylığı kabul etmediği söylenilen bir partili. Bu durum, CHP’nin kendi iç çekişmelerinde dillendirilen, konuşulan konular.

Asıl önemli olan ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Bursa’ya geldiği zaman yanında yer almayan CHP’li belediye başkanları. Kim bunlar? Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem. Erdem, ev sahibi olduğu için Nilüfer ilçesindeki törene katıldı. Diğer toplantı ve yapılan siyasi etkinliklerde ise gözükmedi.

Partililer bu durumu, “aday yapılmayan Belediye Başkanlarının genel başkanı protestosu” olarak gözlemleyip eleştirdi. Aslında kendi iç meselesi gibi gözükse de bu durum siyaset ve halkın siyasete olan güveni açısından büyük önem taşıyor. Kendi içinde birlik ve beraberlik taşımayan bir partiye halkımızda güven duyup oy verip vermemekle kararsız. Diğer bir ifade ile CHP’nin Bursa Büyükşehir adayının proje lansman toplantısı sönük geçti.

Pek çok partili, Belediye Başkanlarının şahsi olarak bu şekilde hareket etmesinin parti disiplinine uymadığını, genel başkanı ve parti üst yönetimine karşı da yapılmaması gereken hareketler olduğunu konuşuyor.

Genel başkanın çalışmalarına katılım ise belli başlı ve her törende bulunan taşıma partililerin haricinde vatandaşların pek fazla ilgi göstermediği söylemleri parti içinde yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş.

Yine kulağımıza gelen iddialara göre, Yıldırım ilçesindeki etkinlikler sırasında Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve İl Başkanının toplum arasında sahne Şeyh olarak bilinen iddiaları konuşulan Sarıklı Hoca ile yaptıkları görüşmeler de bazı partililer tarafından epey sitemkar ifadelerle genel başkana iletilmiş.

Denilmiş ki; “Biz Atatürk ilke ve devrimlerini savunurken, Cumhuriyet değerlerini koruma adına yemin etmiş bir parti olarak siyaset yaparken, başkan adayımızın laiklik düşmanı ve irtica heveslisi bir kişinin haremine gitmesi, CHP’nin hangi ilkesine uygun? Yoksa, seçim üstü laiklik başta olmak üzere CHP’nin temel değerleri oy uğruna askıya mı alındı?” şeklinde sorular sormuşlar.

Tabi bunları biz bizzat duyup işitmedik. Sadece, partililer arasında konuşulup bize aktırılan kulis bilgileri. Taraflardan konuyla ilgili bir bilgi veya açıklama geldiğinde, aynen onu da kullanıp, yayınlarım.

Bu iş benimde epey bir garibime gitti. Laiklikten, demokratlıktan, Cumhuriyetcilikten söz edilip, sıkışıldığında da yere göğe sığdırılmayan Mustafa Kemal Atatürk’ün kanatları altına sığınanların, böylesi bir davranışta bulunmaları garip. Kabul edilecek bir iş değil.

Hele, CHP’ye gönül vermiş, ömrünü irtica ve laiklik mücadelesini atamış partililerin buna tepki göstermesi gayet normal.

Bundan sonraki tartışmalar parti içindeki mücadele ve koltuk kavgası olması nedeniyle bizleri pek ilgilendirmiyor. Ana muhalefet partisinin seçimlere sayılı günler kala, hala kendi arasında bu tür tartışmaları yaşaması da tarafsız seçmenler açısından pek da kabul gören tablo değil.

CHP’de aday belirlenmesi, belediye meclis üyesi adayların belirlenmesi ve listelerin hazırlanması sırasında yaşanılan tartışmalar her geçen gün daha da tabana genişleyip yayılıyor.

Ana muhalefet partisinde soğuk hava dalgası esmeye devam ediyor. Yaşanan olayları CHP ile uzlaştıramayan bazı partililer ise açık seçik konuşuyorlar; “bu seçimlerde CHP’ye oy yok. Madem ki 3-5 kişi Bursa’yı dizayn edecek, o halde onlar oylarını kullanıp, seçimleri kazansınlar. CHP’nin kırmızı çizgileri ve ana hatlarını bozmaya kimsenin gücü yetmez. Onlarda 1 Nisan sabahı CHP’den yolcu edilecekler listelerine isimlerini yazdırırlar.”

Bütün bu eleştirilere rağmen Özgür Özel, Bursa’da neler yaptı?

Osmangazi ve Yıldırım ilçe binalarının açılışlarını yaptı. Bina açılışına katılan insanlara seçim konuşması yaptı. Proje tanıtım toplantısında ise seçimlere yönelik sözler söyledi. Türkiye ittifakına vurgu yaptı.

Partililerin merakı ise Bursa’da CHP seçim öncesi açık hava toplantısı yani büyük bir miting yapacak mı? Yapmayacak mı?

Özgür Özel, böylesi açılışlarla, proje lansmanlarıyla mı seçimlerde halktan oy istemeye devam edecek?

Bursa’da kazanma iddiası olan bir parti için miting yapılmayacak olması eksiklik değil midir?

Seçimler, ısmarlama anket ve sosyal medya paylaşımları ile mi kazanılacak?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.