Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beton mezarlar!

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 17:01

Türkiye deprem ülkesi. Bu gerçeği biliyor, görüyor, yaşıyor ve bu gerçeğe rağmen depreme dayanıksız evlerde yaşamaya zorlanıyoruz.

Her deprem olduğunda aklımıza kentsel dönüşüm, sağlam binalar, çok katlı yapılaşma yerine az katlı ama sağlam temeller üzerine inşa edilmiş binalarda yaşamak geliyor. Deprem korkusuyla bir süre sokaklarda, tarlalarda, dağda, bağda, bahçede yaşamaya başlıyoruz ama tarihler değişip depremin etkisi ve yaşanılan olaylar unutulduğunda yine yüksek katlı binalarda yaşama izlemi depreşiyor insanların.

Deprem sadece insanları etkilemiyor. Can kaybının yanında büyük miktarlarda mal kaybına, kazanç kaybına yol açıyor.

Ama, insanların barınma adına, yaşam kalitesini artırdığını düşündükleri çok katlı yapılaşma olan binalarda oturma, ikamet etme adına, kendi kendilerine aldıkları kararlarında sonrasında açıları büyük oluyor. Yaşanılan olaylar ise insanları, aileleri parçalıyor.

Bu durumları unutmadan, yaşadığımız deprem olayları ve alınan kararları bir kez daha hatırlamak ve gözden geçirmekte fayda var. Hep beraber, toplum olarak, “benim olsun da ne olursa olsun!” anlayışından vaz geçmeliyiz. Sağlam, güvenilir binalarda oturmak, yaşamak her insanın hakkı diye düşünmeliyiz.

Burada, tabi iş, yerel yönetimler, belediyelere düşüyor. Her türlü imar oyunları iddialarını duyduğumuz, bilmek istemediğimiz rüşvet ve rant iddialarını dinlemek zorunda kaldığımız belediye yönetimleri ile müteahhitler arasında yaşandığı iddia edilen olayları yaşamak zorunda değiliz. Bunun içinde ülkemizi ve yerel yönetimleri, özellikle de belediyeleri rantiye heveslilerine değil de halka hizmeti hakka hizmet anlayışı ile yola çıkanlara teslim etmemiz lazım. Üç, beş kuruş fazladan para kazanma isteminde olanlara da kefenin cebine bir tek lira bile sığmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bu düşüncede olan rant cephesi, müteahhit tayfası değil midir ki depremlerde yıkılan binaları inşa edip, yapan. O halde, 6 Şubat 2023 yılında, bugünden tam bir yıl önce yaşadığımız hala hafızalarımızda saklı kalan depremleri yeniden yaşayacağımız gerçeği ile yüzleşip, bu depremlerde yıkılan binaları inşa edenler ile onlara izin verenlere 31 Mart seçim günü güzel bir ders vermek bizim boynumuzun borcu değil midir?

Bizleri, beton mezarlarda yaşamaya zorlayanların sonu artık gelmeli. Bu düşünceler artık tarihe gömülmeli. İdeolojik takıntılarla, emlakçı, müteahhitlerle iş ortaklığı kuran belediye başkanları değil, vatandaşların dertlerine çare olacak, beldesinin sorunlarını çözecek, kimseyle akçeli işlere bulaşmayacak olan adayları iyi tespit etmemiz ve destek olmamız lazım.

Hatırlayalım.

2023 Kahramanmaraş depremleri, 6 Şubat depremleri ya da 2023 Türkiye-Suriye depremleri, 6 Şubat 2023'te dokuz saat arayla meydana gelen, merkez üsleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 7,8 ve 7,5 büyüklüklerindeki iki deprem ülkemizi yasa boğdu. Depremler sonucunda ülkemizdeki resmi rakamlara göre en az 53 bin 537, Suriye tarafında ise en az 8 bin 476 kişi hayatını kaybetti ve toplam 122 binden fazla kişi ise yaralandı. Depremlerin ardından büyüklüğü 6,7 şiddetine kadar kayıt altına alınan 45 binden fazla artçı sarsıntılar tespit edildi.

Pazarcık merkezli ilk deprem, Türkiye ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan, Kıbrıs,, Irak, İsrail, Ürdün,, İran ve Mısır’ın da  yer aldığı geniş bir coğrafyada hissedildi. İki büyük deprem, yaklaşık 350 bin  km2  alanda,  bir bölgede hasara yol açtı ve 14 milyon kişiyi etkiledi.

Türkiye'de birçok tarihî yapı da dahil 35 binden fazla bina yıkıldı ve 300 bine yakın bina ağır hasar aldı. Afet sonrası 2 milyondan fazla kişi barınma sorunu yaşarken en az 5 milyon kişi farklı bölgelere göç etti. Uluslar arası Çalışma Teşkilatı (İLO), depremler sonucu Türkiye'de 658 bin, Suriye'de ise 170 bin çalışanın geçim olanaklarını kaybettiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, depremler için 3. seviye acil durum ilan etti. Ayrıca depremlerden etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilanı yapıldı. Hayatını kaybedenler için Türkiye 7 gün yas ilan edildi.

2023 TBMM Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nun raporuna göre depremlerin toplam maliyeti Türkiye'de 148.8 milyar dolar oldu. Türkiye'nin 2023 Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın % 9'una denk gelen maddi zarar, Marmara Körfezinde 1999 yılında meydana gelen Körfez Depreminin yol açtığı maddi kaybın yaklaşık 6 katından fazla oldu. Dünyada en çok maddi zarara sebep olan üçüncü deprem oldu.

2023 yılında Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde meydana gelen ilk deprem, 1668 yılında yaşanılan Anadolu Depreminden sonra Anadolu topraklarında gerçekleşen en büyük ikinci deprem ve Türkiye’de yaşanılan en büyük deprem olarak kayıtlara geçti.

Yine Kahramanmaraş’ın Elbistan merkezli ikinci deprem ise Türkiye'de meydana gelen depremler arasında en büyük üçüncü deprem oldu.

Allah bir daha bizlere böyle acıları yaşatmasın.

Dünya var oldukça deprem hep oluyor. Olacak. Önemli olan depremlere karşı güvenli ortamları oluşturmak. Hep yazıyorum, söylüyorum, deprem değil binalar öldürüyor insanları. Dünyadaki pek çok kişinin ifade ettiği gibi bu yapılan bina değil, beton mezarlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.