Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti’nin lamba ışığı

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:19

Mahalli seçimler yaklaşırken, siyasi partilerde aday belirleme çalışmalarına devam ediyor. Bursa adına seçimlerin en iddialı partisi olan iktidar AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının da tanıtımı bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Aday tanıtım töreni, deyim yerinde ise AK Parti Bursa teşkilatları için bir düğün gibi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı da gerek organizasyon gerekse salondaki coşku ve adaylara olan ilginin beklenenden fazla olması, aynı zamanda bazı partililerin ve vatandaşların salonlara giremeyip saatlerce salon dışında Cumhurbaşkanını beklemesi, büyük sevinç yarattı.

AK Parti teşkilatları, açıklanan adaylardan Gemlik, Kestel dışında pek memnuniyetsizlik yaşanmadı. Gemlik’te yapılan anketlerde geçen dönem milletvekili Zafer Işık’ın ilk sırada çıktığı, eski ilçe başkanı Şamil Yiğit’in ikinci çıktığı öne sürülürken eski belediye başkanı Refik Yılmaz’ın aday gösterilmesi sürpriz olarak nitelendirildi. İlçe yönetimi istifa ederken, vakit geçmeden yeni ilçe yönetimi hemen atandı.

Kestel’de ise Önder Tanır, kulislerde söylenildiği gibi koltuğunu koruyamadı. Her ne kadar ekmek fiyatını bir liradan satan ilçe belediye başkanı, tarlalarda buğday üretip, fakir fukaranın ekmeğini ucuza satılmasına yol açan başkan olarak tanınsa da sanırım siyasi güç gösterilerine yenik düştü. Kestel ilçesi adayı olarak Erzurum kökenli Ferhat Erol aday olarak gösterildi. Bu arada, adayların açıklanmasından hemen sonra Önder Tanır’ın Yeniden Refah Partisi’nin kapısını çaldığı fakat kabul görmediği iddiaları da kulislere yansıdı.

AK Parti 4 belediye başkan adayını değiştirdi. Kestel’deki değişime ek olarak Keles’te Mehmet Keskin’in yerine Ali Doğru, Orhaneli’de Ali Aykurt’un yerine Ali Osman Tayır, Büyükorhan’da Ahmet Korkmaz’ın yerine Kamil Turan aday olarak açıklandı. AK Parti bu seçimde, Bursa’nın dağ ilçeleri olarak bilinen üç ilçede aday değişimine gitti. Keles ilçesinde kulağımıza gelen bilgilere göre eski belediye başkanı Mustafa Bektaş’ın ismi bir süre kulislerde yazılıp çizilmesine rağmen, açıklanan listede isminin olmayışı da bazı kişileri üzmüş.

AK Parti açısından değerli olan, Bursa’nın seçiminin kazanılmasında ise anahtar rol oynayan Osmangazi ilçesinde Mustafa Dündar’ın üç dönemi dolmuştu. Bu nedenle, Osmangazi’de aday adaylığı bolluğu yaşandı. Ben, 24 Ocak 2024 tarihinde sosyal medya hesaplarımdan yaptığım paylaşım ile AK Parti’nin 2024 Mahalli seçimleri için üç dönem kurularını kaldırdığını ve Osmangazi’de Mustafa Dündar ile Yola devam edileceğini duyurmuştum.

Sonuç aynen öyle oldu.

Yine Karacabey’de değişim olacağını bekleyenler için Ali Özkan’ın başarılı bir belediye başkanı olduğunu, anketlerde yine ilk sırada çıktığını, görevine aynen devam edeceğine dair bazı arkadaşlarımla sohbetlerim oldu. Karacabey’de Ali Özkan yine aday gösterildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat isimlerini açıkladığı Cumhur ittifakı Bursa listesi aynen şöyle;

Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Alinur Aktaş, Büyükorhan Belediyesi başkan adayı Kamil Turhan, Gemlik Belediyesi Başkan adayı Refik Yılmaz, Gürsu Belediyesi Başkan adayı Mustafa Işık, Harmancık Belediyesi Başkan adayı Yılmaz Ateş, İnegöl Belediyesi Başkan adayı Alper Taban, İznik Belediyesi Başkan adayı Kağan Mehmet Usta, Karacabey Belediyesi başkan adayı Ali Özkan, Keles Belediyesi Başkan adayı Ali Doğru, Kestel Belediyesi Başkan adayı Ferhat Erol, Mudanya Belediyesi Başkan adayı Gökhan Dinçer, Mustafakemalpaşa Belediyesi Başkan adayı MHP’li Ahmet Beygirci, Nilüfer Belediyesi Başkan adayı Celil Çolak, Orhaneli Belediyesi başkan adayı Ali Osman Tayır, Orhangazi Belediyesi Başkan adayı Bekir Aydın, Yenişehir Belediyesi Başkan adayı MHP’li Davut Aydın,Yıldırım Belediyesi başkan adayı Oktay Yılmaz.

AK Parti’nin kadrosu Cumhur ittifakı ortağı MHP’li adaylarıyla birleşmesiyle bu şekilde gerçekleşti.

Seçimlere girecek ekipleri ve belediye meclis üyelikleri listeleri ise önümüzdeki hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Açıklanan isimlere göre, sevinenler oldu, üzülenler oldu. AK Parti teşkilatları şimdi de üzülenleri yeniden teşkilat çalışmalarına katılmaları için çalışıyor. AK Parti il Başkanı Davut Aydın, isimleri açıklanan Belediye Başkan adaylarının hepsinin görev için etkin ve yetkin olduğunu söyledi. Belediye başkan adaylığı için başvuru yapan aday adayı olanlara da teşekkür eden Gürkan, “Partimiz içinde büyük bir hizmet yarışı var. Bununla her zaman gurur duyuyoruz” dedi.

Gürkan, adayların açıklanmasından sonra sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarında ise “Sözümüz var. AK Parti olarak, Cumhur ittifakı olarak hemşehrilerimize hizmetkar olmaya devam edeceğiz.  Davamızın lideri Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyon ile Türkiye Yüzyılına yakışır bir çizgide Bursamızı daha ileri taşımak için durmayacağız!” mesajlarını paylaştı.

Evet AK Parti büyükşehir belediye başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayları ile seçmenlerin önüne çıktı. Bundan sonrası, seçmenlerle sıkı ilişkiler kurup, desteklerini almayı başarmaya kaldı.

Ana muhalefet CHP’de ise İnegöl Belediye Başkanı adayı olarak Ali Doğan, Orhaneli Belediye Başkan adayı olarak ise Vildan Koç isimleri üzerinde anlaşıldı.  CHP yönetiminde olan Nilüfer, Mudanya ve Gemlik Belediye başkan adayları için ise mücadele kıyasıya devam ediyor. Hemen her saat başı aday isimleri üzerindeki kulisler kulağımıza geliyor. Örgüt içinde tam anlamıyla bir uzlaşma yok gibi izlenim mevcut.

Bursa’nın mevcut siyasi yapısı şöyle;

MHP Yenişehir’de belediye Başkanı Davut Aydın ile devam ediyor.

AK Parti, Orhaneli, Büyükorhan, Keles ve Kestel Belediye Başkanlarını değiştirdi. CHP’nin elinde bulunan Gemlik’te eski başkan Refik Yılmaz ile yarışa girdi. Mudanya’da genç bir aday, Gökhan Dinçer ile şans deneniyor. Nilüfer’de ise eski ilçe başkanı Celil Çolak aday yapıldı. Bakalım, sonuçlar nasıl olacak?  AK Parti’nin lamba ışığı bu ilçeleri de aydınlatabilecek mi?

İktidar AK Parti iddia edildiği ve kulislerde konuşulduğu gibi CHP’nin elindeki Nilüfer, Gemlik ve Mudanya Belediye Başkanlığı seçimlerinden hangilerini  kazanabilecek?

Sorunun cevabını 31 Mart akşamı öğreneceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.