Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vefatının 11. Yılında Müslüm Gürses

Yazının Giriş Tarihi: 04.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:44

03-03-2013 Ölümsüzlüğe Geçiş Tarihi

Ebediyyen Kalbimizdesin MÜSLÜM BABA.

Vefatının üstünden 11 yıl geçti hala en çok dinlenen sanatçı. Öyle unutulmaz eserler bırakmış ki takdir etmemek ve rahmet dilememek mümkün değil. İnternet ortamında paylaşılan şarkılarının altında ki yorumlarda kendisine hergün dua okunuyor.

7 Mayıs 1953

(5 Temmuz kimliğe göre) Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine'dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı. Akbaş çiftinin Müslüm'den sonra Ahmet ve Zeyno adında bir erkek, bir de kız çocukları oldu. Müslüm Gürses'in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa'da geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana'ya göç ettiler... Müslüm Gürses 1967 yılında 14 yaşında iken Adana Aile çay bahçesinde bir ses yarışmasına katılmak ister. Annesi ile bit pazarına giderler, Kendisine bol gelmesine rağmen paraları ancak ona yeten bir takım elbise alırlar. Yarışmaya katılım parasını komşular aralarında toplayıp verirler. Son gece pembe hayaller ile uykuya dalan Gürses sabah uyandığında babasının sürprizi ile karşılaşır, Babası gece makasla saçlarını kesmiştir amacı yarışmaya katılmasını engellemektir.

Yarışmayı birincilikle bitiren Gürses düğün salonlarından ve gazinolardan teklifler almaya başlar. Kazandığı paraları kuruşu kuruşuna Babasına verir babası da içkiyle kumara. Bir müddet sonra kız kardeşi Zeyno hastalanır parasızlıktan Doktorun verdiği ilaçları alamazlar ve küçük Zeyno hayata gözlerini yumup cennete göç eder.

Bu acıya dayanamayan annesi Müslüm ve diğer oğlu Ahmeti alıp eşinden ayrılarak başka bir eve taşınır bir müddet mutlu olsalarda bu uzun sürmez Gürses'in babası gelip Annesini öldürür çok sevdiği annesi mezara babasıda cezaevine düşer.

Gürses kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir; "İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum". Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler. 1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanları içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.

Müslüm babanın derin acılarına bir yenisi daha eklenmek üzereydi Ceza evinden çıkan babası diğer oğlu Ahmet'e askere gitmesini söylüyor Ahmet ise itiraz ediyordu sevdiği kızı almadan gitmek istemiyordu bu kez babası jandarmaya giderek oğlu Ahmet'in asker kaçağı olduğunu ihbar ederek hayatındaki hatalara bir yenisini istemeden de olsa ekliyordu. Ahmet'in peşine düşen jandarma kaçmaya çalışan Gürses'in kardeşini sırtından vurarak ölümüne sebep oluyordu. Annesinin ve iki kardeşinin büyük acılarını yaşayan Gürses teselliyi içki ve söylediği şarkılarda buluyordu.

Gürses, 1978'te Tarsus'tan Adana'ya giderken talihsiz bir trafik kazası geçirdi. Beynine plaka takılan ünlü sanatçı, koku alma duyusunu neredeyse tamamıyla yitirdi. İşitme duyusu da ciddi biçimde zarar gördü. Gürses, o kazada öldü sanılarak Adana'da bir morga konulmuş. Sanatçı kendi çabasıyla morgdan çıkmayı başarmıştı.

Tarsus'ta arabanın ön kapısını açıp binecekken son anda vazgeçip arka koltuğa geçmesi Gürses'in yaşamasını sağlamıştı Yıllarca Gürses halka kendisini sarhoş olarak kabul ettirmiş tek sanatçıydı milyonlar onu bu haliyle sevip kabul etmişti.

Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Doktora tezleri dahi yazılmıştır (Mesela 2002/ Bağlam Yayıncılık : Caner Işık / Nuran Erol " Arabeskin Anlam Dünyası ve Müslüm Gürses Örneği "). Yeşilçam'ın unutulmaz yıldızı Muhterem Nur ile örnek bir evlilik ve aşk yaşayan Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi'nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine iki solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013'te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti.

Benim bir anım ise şöyle;  Müslüm baba  filminde Gülhane parkı konserinde geçen bıçaklanma sahnesinin gerçeği benim yazdıklarımdır.

1991 Yılında Ptt nin kuruluş yıldönümü münasebetiyle Bursa kültürpak içi Taylan açık hava Gazinosunda gittiğim ikinci Müslüm Gürses konserinde en önde

3 arkadaşımla birlikteydik Diğer sanatçıları izlerken seyirciler ısrarla Müslüm Baba tezahüratlarıyla ortalığı çınlatıyordu ve Gürses izdihamdan dolayı erken çıkınca ancak ortalığı sakinleştirebildi 8 inci şarkısını söylerken arkadan gelen biri bir anda belinden büyük bir bıçağı çıkararak Gürses'e doğru koşmaya başladı. Hiç istifini bozmayan Müslüm baba saldırgana bir yumruk vurarak sersemlemesine yol açar o anda sahneye fırlayan Müslümcüler saldırganı linç etmeye çalışırlar bir an bıçağın birkaç kez Gürses'e doğru gittiğinde eyvah Müslüm baba gitti desemde bir şey olmamış gibi dönüp seyirciye selam vererek sahneden ayrıldı. Ardından gelen Yunus Bülbül "Maşallah Baba turp gibi" diyerek hayranlarının gönlüne su serpmişti. Saldırgan hap ve alkol alıp Müslüm Gürses'i bıçaklayarak isim yapma peşinde olan biriymiş meğer Gürses şikayetçi olmayacak kadar mütevazi davranmıştı. Yıllar sonra öğrendiğimde o gece bir bıçak darbesi bacağına isabet etmiş meğer. Müslüm Gürses'in yasal en az 100, korsan olara

250-300 civarı albümü olduğu bilinmektedir. Müslüm Gürses'e ALLAH'tan Rahmet sevenlerine sabır diliyoruz her tarz müziği kendi yorumuyla lezzetlendiren Ustayı unutmayacağız. Yürüyerek gittiği hastaneden tabutla çıkması bizleri derinden sarsmıştır. Acılarla dolu bir ömrün finalinde hayranları ve milletimiz Gürses'i Ebediyete halk adamı olarak uğurlamıştır.

Nice Müslüm gelir geçer Çok azından iz kalır. Bir Müslüm Baba gider. Her şey susar, söz kalır! (Bedirhan Gökçe)

Bir Gülhane akşamında kendimi hiçbir yere sığdıramıyorum.

Kimsenin kimseyi anlamak için çaba harcamadığı bu ülkede,

Köpekler gibi yalnız olduğumu hissediyorum.

Benim, bir MÜSLÜM BABAM bile yok!. (Cezmi Ersöz)

''Bu adamdaki ses başka türlü bir derya... Dinlerken sürüklenip gidiyorum. Müslüm öyle bir tutku ki insanı hem öldürür hem güldürür. Şu sese bakın inlemiyor, dinleyeni inlettiriyor''...  Zeki Müren - 1984

Müslüm Gürses Türkiye'de değil, dünya da tekti. Onun gibi bir yorumcu bir daha dünya ya gelmez. Ona yakın biraz Ferdi Tayfur vardı. Oda bir Müslüm değildi. (Mustafa Sayan)

Biz Müslüm Gürses'i dünya starı yapacaktık. Muhterem hanım onu elimizden aldı. Müslüm Gürses tek nefeste şarkının yarısını okuyan tek sanatçıydı. (Orhan Akdeniz)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.