Hava Durumu

Buski ve altgeçit tuvaleti

Yazının Giriş Tarihi: 18.09.2023 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 23:16

Bursa Belediyesi'nin, Büyükşehir olduğu ve Merkezin üç ana ilçe belediyesine, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer olarak bölünüp kurulduğu 1989 Yılında büyük bir hevesle çalışmalar başlamıştı. Üstelik belediye başkanları ve çalışanları yoklukla mücadele ederken ne paraları ne de kaynakları vardı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen hatta ilçe belediyelerinde masa sandalye dahi yokken ekipler her alanda arı gibi çalışmaktaydı.

Büyük şehir Teoman Özalp ( merhum)

Osmangazi Erhan Keleşoğlu (merhum)

Yıldırım Zeki Eke

Nilüfer Ziya Güney (merhum)

Dört belediye başkanından üçü vefat etti kendilerine rahmet diliyoruz, Hayatta olan ve Mersin'de yaşayan Zeki Eke başkana da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Bu yokluk döneminde yapılan hizmetlerden bugün dahi geçen 34 sene sonrasında vatandaşlar faydalanmaktadır.

Şahsen ben 46 yıldır Bursa'da yaşayan bir vatandaş olarak en beğendiğim ve en vizyonlu gördüğüm iki BŞB Başkanı olarak Teoman Özalp ve Hikmet Şahin'i gösterebilirim.

Ebediyete intikal etmiş her iki başkanımızı da rahmet ve minnet ile yad ediyoruz.

Teoman Özalp'ın dar bütçeye rağmen yaptığı birçok faydalı işlerden biri de Heykel civarından Altıparmak istikametine doğru yaptığı alt geçitlerdi. Günümüz de yeni açılmış gibi tertemiz haliyle ve güler yüzlü esnafı ve çalışanları ile hizmet vermektedir. Heykel, Ulucami ve Çatal fırın da ki Ahmet Hamdi Tanpınar alt geçitleri içinde bulunan dükkân ve tuvaletleri ile 34 yıldır hizmet veren yerlerdir.

Yazı konumuz Haşim İşcan ve Fevzi Çekmek caddesinden gelip diğer yönü ile Atatürk caddesinden Altıparmak istikametine, Osmangazi Kaymakamlığı, İlçe emniyet müdürlüğü ve Nüfus müdürlüğüne doğru giden Çatal fırında (halk dilinde) bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar alt geçicidir.

Bursa Osmangazi  Ahmet Hamdi Tanpınar alt geçidin de bulunan Tuvaletler günlük yalnızca 200 civarı Esnafın kullandığı bir ihtiyaç yeridir.

Gelip geçen ve anı kullanım ihtiyacı hisseden vatandaşlar haricinde yalnızca 200 esnaf az bir sayı değil elbette.

İşte bu alt geçitte bir anda Su problemi başlıyor yakın çevreden bir işyerinin duvarlarından şu sızmaya başlıyor. Esnafın başvurusunun ardından sular Buski tarafından kesiliyor. Bu kez halka açık umumi tuvaletlerin suları akmıyor. Doğal olarak Bursa Su Kanalizasyon işleri (Buski) aranıyor. Gelen görevli.! Arıza yı buluyor.

"Ben arızayı buldum, gerisi benim işim değil, ben bildiririm, ister yaptırın, ister bekleyin." Deyip gider. Aradan 10 gün geçer ne gelen olur ne giden. 10 Gündür tuvaletler kullanılamıyor, sular akmıyor. Çevre esnaf zor durumda, tuvaleti olmayan birçok esnaf var.

Buski aslında belediyenin siyasi parti torpillilerini işe aldığı bir nevi ambar vazifesi görüyordu, buna Bursaspor taraftarlarının bir kısmını da ekleye bilirsiniz. Şimdi eğri oturup, doğru konuşalım. İktidara gelen her parti bunu yaptı. Buski kadroları şiştikçe şişti. Son yıllarda Belediyeler borç batağına gömüldü. Takriben 5-6 yıl önce Türkiye'nin en borçlu belediyesi Bursa olmuştu.

Yakın zamanda Buski'de bazı bölümler lav edildi amaç borç yükünü azaltmaktı. İşte altgeçit ve çevresi esnafının umutla 10 Gündür gelmeyen tamir ekibi bu lav edilenlerden yalnızca biridir.

Zamanın torpillileri, yine de esnafa ve halka zarar verir gerçeği, hiçbir zaman değişmez.

Yazımızda 10 Gündür mağdur olan esnaf ve vatandaştan bahsediyoruz, yazımız yayımlandığında bu süre 12 gün olacaktır. Sonrası mı? Sonrası Allah Kerim süreci takip edip Kamuoyu ile paylaşacağız.

Erkekler bu konuda daha şanslı paldır kuldur bir kahvehane ye girebilir, fakat bu bölgede kahvehane de pek yok. Kadınların bu şansı da yok.!

Bizden söylemesi, sakın ishal olursanız veya olmaya yakınsanız, prostatınız varsa, ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız Çatal fırın taraflarında dolaşmayın, her an altınıza yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.