Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GUHEM bir ilk ve artık sıra üstün zekalılarda!

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 09:07

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) 2024 yılı ilk meclis toplantısı önceki akşam gerçekleştirildi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın, Türkiye’nin ilk astronotu Mersinli Alper Gezeravcı’nın uzaya götürdüğü Türk Bayrağı’nın Bursa’ya ait olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında yer verdiği GUHEM ile ilgili vurguları dikatimi çekti.

Türkiye’nin çeşitli illerinden her gün 2 bin 500 ila 4 bin arasında değişen sayıdaki kişinin Türkiye’nin ilk uzay temalı araştırma merkezi olan GUHEM’i gezdiğini ve bilgi aldığını belirten Burkay, 11 yıl önce ‘Türkiye’nin gökmeni Bursa’dan çıkacak’ iddiasıyla hazırlanan Bursa Gökmen Projesi’nin ulaştığı noktanın büyük bir gurur vesilesi haline geldiğini söyledi. Burkay, “BTSO meclisimizin aldığı kararlar doğrultusunda hayata geçirdiğimiz GUHEM, Türkiye’nin uzay çalışmalarındaki en önemli merkezlerden biri oldu” diye konuştu.

Güven endeksi 100 olan Burkay, bundan sonra akıllı, zeki, işbilir ve araştırmacı insanlarla yapay zeka tabanlı eğitim kurum ve kuruluşlarına eğilmeli ve gençlerin ülkeden kaçmasına yol açan etmenleri ortadan kaldıracak fikirlere ağırlık vermelidir. Ara eleman bulmakta zorlanan sanayicinin de ‘Meslek okulları’ konusunda ‘özel girişimciler’ olması zaruridir. Huzurumuzu kaçıran her kim var ise tarihin çöplüğüne süpürülmeli, siyasi erkin alacağı kararlarda etkin rol oynayan düşünürlere koltuk bulunmalıdır.

BEKA SORUNU

Halkın çocukları aidiyet duygusunu yitirirken atılacak her adım gerçek bir beka sorunudur!

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a bir kez daha söyledim; buradan tekrar edeyim; Her 100 bin çocuktan 1’i ‘üstün zekalı’ olarak doğar. Dünyayı değiştirecekleri, yeni buluşlara imza atacakları, bin yıl dinlenecek beste yapacakları, resimleri milyonlarca dolara satılacak sanatçıları, mimaride yeni bir bakış açısı geliştirecek olanları, hastalıklara çare bulacak doktor kökenli araştırmacıları, uzayda yaşamın izlerini keşfedecek ‘gökmenleri’, Anadolu’yu kuraklıktan kurtaracak olan ziraat mühendislerini, bir yazılımla internette çığır açacak olan gençleri, denizdeki canlı varlığını artıracak olan çevrecileri, ‘Milletin orasına burasına koymayacak olan ahlaklı iş insanlarını, örnek cerrahları, biyologları, genetikçileri, virüs bir yana bakterilerin hayata olumsuz etkilerini en aza indirecek olanları, kağıt para yerine dijital paranın yararlarını anlatacak iktisatçıları, tarımın değerini anlayan siyasetçileri, İnegöl’den Mustafakemalpaşa’ya kadar bisiklet yolları yapacak belediye başkanlarını, yeşil alanlara konut dikmeyecek müteahhitleri, yeraltındaki enerjiden fayda sağlayacak jeodezi ve elektrik uzmanlarını, uluslararası hukukçuları, bor madeni ile toryumu kullanarak sonsuz enerji kaynaklarını işletecek vatanseverleri hep bu kaynaktan bulmak ve eğitmek zorundayız. Nüfus 100 milyon olduğunda sadece 1000 kişi üstün zekalı olarak aramızda dolaşıyor olacak.

ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç, Özyeğin, Karadeniz Teknik, İTÜ, Bursa Uludağ, BTÜ, Ege ve Akdeniz üniversiteleri başta olmak üzere diğer üniversitelerimizde acaba kaç üstün zekalı insanımız var? Bence bu konuda eksiklerimiz var. BTSO, üretim merkezi Bursa’daki gençler arasında mutlaka araştırma yapmalı ve ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa ve Kanada kapmadan sahip çıkılmalıdır.

BTSO Meclisi’nde alınan bir karar hoşuma gitti. Bursa Teknik Üniversitesinin 7 bölümünde ilk 3’e giren öğrencilere burs verilmesi kararlaştırıldı. Demek ki bir yerden başlamak gerekiyor. BTSO’nun Uludağ Üniversitesi ile de böylesi bir anlaşması olduğunu biliyorum.

Umarım bu gençler yararlı çalışmalara imza atarlar.

GUHEM’i gezen, sorularına yanıt alan, özellikle geceleri parıldayan yıldız ve gezegenlere yolculuk yapmak isteyen çocukların içinden 10-15’i bu alanda eğitim alsa ve başarılı olsa hatta Kazakistan’daki uzay üslerinin benzerlerini Keles, Orhaneli veya Büyükorhan’a kursa ne güzel olur. İlk astronotun ardından ALPER, GEZER ve AVCI kapsüllerini üreten sanayiciler bu gençler içinden çıksa, çok güzel olur. Öyleyse atılan adımlar desteklenmeli.

BTSO Meclis Üyesi eğitimci Tekin Çanga da ilginç şeyler söyledi. Çanga, 81 ülkede gerçekleştirilen araştırmalara yer veren PİSA sonuçlarını ayrıntılarıyla anlattı ve Türk gençlerinin her yıl biraz daha alt liglere doğru gittiğini söyledi. Matematik, fizik ve okuduğunu anlama gibi daha onlarca konuda yapılan testlerde sınıfta kalıyoruz. Gençlerimiz okumuyor, araştırmıyor, çalışmıyor ve beyin kapasiteleri gün geçtikçe küçülüyor. İleri hamle yapacak gençlerin sayısı azalıyor, kolay para kazanmanın yollarını arıyorlar. Avrupa veya ABD’ye kapak atmak isteyen milyonlar var artık. Küba ve Meksika’ya giderek ABD’ye geçmek için insan kaçakçılarıyla muhatap oluyorlar. İtalya’nın yüksek kesimlerinde donarak ölen Türk gençleri var.

BTSO’nun her adımı ülke için çok önemli.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.