Hava Durumu

GESİAD’ın gençleri tek yürek

Yazının Giriş Tarihi: 21.11.2023 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 13:27

Kurulduğu günden bu yana Bursa’da fark yaratan Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD), laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını görkemli bir gece ile kutladı. Almira Otel o gece, gençlerin ve tüm katılımcıların “Ne mutlu Türküm diyene” sesleriyle inlerken; Türkiye’nin en naif sanatçılarından biri olan Soner Arıca’nın yazdığı ve bestelediği ‘Cumhuriyet Marşı’ hep bir ağızdan söylendi. Marşın sözleri masalarda herkesin önünde yazılı olarak hazırdı. Ayrıca çok sayıda bayrak da vardı.

GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya’nın tam bağımsız Türkiye vurgusu, içimi rahatlattı. Bakın neler söyledi; “Cumhuriyet bizler için Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin zaferini, yeni bir devletin doğuşunu ve demokrasinin ilanını simgeliyor. Bugün; saygı ve özlemle bir kez daha andığımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’dan itibaren, 29 Ekim 1923’e kadar büyük mücadelelerle geçen 53 ayın bir başka ifadeyle 1620 günün ardından ilan edilen cumhuriyetimizin, bağımsızlığımızın 100. yılını kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, sadece bir milletin değil, aynı zamanda bir düşüncenin, bir idealin ve bir vizyonun zaferidir. Bu vizyon, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir Türkiye'nin temellerini atmıştır.

İşte o temel, hepimizin omuz omuza vererek yükselteceği ideallerin hepsini kapsar. Cehaletle savaşın, yoksulluğu yenmenin, kulluktan vatandaşlığa geçişin ve esir alınmak istenen bir ulusun ‘Ya İstiklal ya ölüm’ diye haykırmasıdır. Dalga dalga İzmir’e koşanların kurduğu Cumhuriyetin gençleri, her şeyin farkında ve oluşacak bir iklimle birlikte ülkelerini şahlandıracak ruha sahipler.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bu büyük değişimi gerçekleştirirken, ülkenin ortak değerlerine ve tarihine derin saygı duyarken bir yandan da çağın gereksinimlerini de göz önünde bulundurduklarını belirten Murat Kaya’nın bir sözü kulaklara küpe olmalı; “Büyük Atatürk, varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk istiklâl ve cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndüremeyecektir.

Kaya, ekonomide yaşanan türbülansın da farkında. Ülke sınırlarına yakın bölgelerde yaşanan savaşların ve Gazze’deki soykırımın ve global anlamda yaşanan büyük ekonomik krizlerin iş yapış şekillerini değiştirdiğini kaydeden Kaya; Üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan sanayicilerin acil olarak desteklenmesini istedi. Bir başka anlatımla kredilere ulaşabilmek ve nakit ihtiyacının karşılanması çok önemli. İş dünyasının genç girişimcileri, yıllarca büyük emeklerle kurulan iş yerlerinin kapanmaması için Ankara’ya mesaj gönderdi.

Geceye katılan İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun iktidarı eleştirdiği konuşması, ortamda soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. Yanıt, gecikmedi.

AKP Milletvekili Refik Özen’in “Bu topraklarda yüzlerce yıldır var olan milletimiz, Cumhuriyetimizin çatısı altında geleceğe güvenle yürüyor. Bugün Gazze’de yaşanan soykırıma karşı en yüksek sesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan çıkarıyor. Biz 100. Yılı taş heykellerle kutlamıyoruz. Var gücümüzle çalışıyoruz. Hastaneleri, köprüleri, yolları, TOGG ve TCG Anadolu’yu ortaya çıkarıyoruz. Biz sanayicimizin her zaman yanında olduk ve bu ülke için çalışan, üreten herkesi desteklemeye devam edeceğiz” sözleri içindeki ‘taş heykeller’ kısmına takıldım. Eğer burada Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk işaret ediliyorsa çok büyük ayıp etmiş oluruz. Büyük vefasızlık diye addederim. Yıllardır tanıdığım sayın Özen, daha dikkatli bir dil kullanmalı, tarihe bırakacağı miras, bu sözler olmamalı.

Almira Otel’de düzenlenen geceye AKP Milletvekili Refik Özen, İYİ Parti Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Barosu Başkanı Metin Öztosun, MARSİFED Başkan Vekili Osman Akın, GİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eroğlu, TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Selim Baykal, BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şeyda Şençayır, BİSİAD Başkanı İdris Doğrul, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sülek, ARSİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Acar, YEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Samet Düvencioğlu, Bursa Rehberler Odası Başkanı Denizhan Sezgin, ANGİAD Başkanı Serhan Yıldız, EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, ESGİAD Başkanı Ulaş Entok, Kıbrıs Giad Başkanı Orhan Gavani, BAGİAD Başkanı Emrah Bilcanlı, GAGİAD Başkanı Cihan Koçer, ŞİAD Başkanı Nihat Bilişi, davetliler, gazetelerin sahip ve çalışanları katıldı.

Nice 100 yıllara...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.