Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Dağ’ın makus talihi BUDSİAD ile değişir

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 16:05

Kirazın ve çileğin en kırmızısı, etin kekik kokanı,  balın boğaz yakanı, eriştenin yoğurtlusu, kestanenin en lezzetlisi, suyun minerallisi ve Bursa’nın en eğitimli insanları Uludağ’daki köy ve ilçelerden çıkar.

Orhaneli Termik Santralı, krom yatakları, Alan Başkanlığı, 26 ayrı su firmasının doğal kaynaklara pençe atması, gayzerlere koyulan pompalar, hızla satılan arsalar, köy ekmeği dahi yapmayan analar, çeyiz işlemeyen kızlar ve blok olarak işlenmeden satılan mermerler bir gazeteci olarak canımı çok sıksa da yöre insanının birlikte hareket etme kültürünün halen yaşadığını görmek iyi geldi.

Rum çeteci Manol’un hazinesini arayan defineciler hayal kuradursun iş insanları gerçekleri gördü ve örgütlendi. 

Bir nedenle Bursa kent merkezine gelerek iş kuran ‘Girişimci Dağlılar’, kısa bir süre önce Bursa Uludağlı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BUDSİAD) çatısı altında bir araya gelerek köklerini unutmadıklarını gösterdiler. 

BUDSİAD Başkanı Recep Öztürk sıcakkanlı bir iş adamı. Davetlileri kapıda karşıladı ve herkesin elini sıktı. 

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, Harmancık Kaymakamı Esma Atasever, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Recep Altepe, BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Fatih Şakir, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir, CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Mersin, AKP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Celil Çolak, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı İsmail Aslan, Yıldırım Belediye Başkan Vekili Semih Yolgeçen, BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit, iş insanı Ali Yılmaz, DAĞDER Başkanı İsmail Aydoğdu, İYİ Parti Osmangazi Belediye Başkan Adayı Orkun Özeller, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, siyasi partilerin dağ ilçeleri başkan adayları; İYİ Parti’den Mümtaz Arslan ve Sevim Koçdemir, AKP’den Ali Doğrul, Menteşeli diye tanınan sanatçı Cengiz Bütün, derneğin 100 üyesi ile Bursa ve ilçelerden çok sayıda davetli katıldı.

SPONSORLAR

Sahipleri ‘Dağlı’ olan Naya İnşaat, Öztürk Geri Dönüşüm, Arsan Geri Dönüşüm, Hırdavat Home, AMG Premium Motors, Güngör Turizm, Akın Elektrik, Yenitur, Askar, Altın Turizm, Güneş Pide, Meşe Orman Ürünleri, Pro-Mobilya, Gümüşser Turizm, Volber Kalıp Makine, İyon Mekatronik, Alperler, Okyay Yapı, Tayır Teknik, Aydın Besi Çiftliği ve Özaslan Nakliyat gecenin sponsoru oldular.

VAKIF VE YARDIM SANDIĞI

İlçe ve köylerde ekonomik gelişmenin sağlanması ve göçün önlenmesi için herkese büyük görev düşüyor. Öncelikle vakıf kurmalısınız; oradan okuyan gençlere, kültürünüze ve çeşitli alanlara ulaşmanız daha kolay olur. 

Ardından bir yardım sandığı kurarak (Museviler gibi) yüzde 51’i altın hisseli olmak üzere şirkete evrilmelisiniz. Üyeler her ay düzenli birikim sağlayarak ilçelerdeki yatırımlara kaynak ayırmış olacaklar. Ayrıca zorda kalan şirketlere faizsiz kredi de açabilirsiniz.

--- ---

BOSİAD’dan en çevreci yarışma

Kaybedeni olmayan, kazananı ise Bursa olan Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması ile çevreci üretim konusunda farkındalık yaratmayı başaran BOSİAD, bu başarının ardından yarışmada yaptığı yeniliklerle daha etkin bir duyarlılık sürecini başlatma kararı aldı.

Yarışma soruları, skorlama metodu ve ödüllendirme kriterlerinde yapılan değişiklikleri açıklamak ve

yeni dönem yarışmanın startını vermek üzere jüri üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, böylece yapılan çalışmaların uluslararası standartlarda da ölçülebilir olmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Çağan, “Yarışma için hazırlanan sorulara firmaların verecekleri yanıtlar önemli. Firmalar böylece ‘Yeşil OSB’ kriterlerinin yüzde 39’unu da sağlamış olacaklar. Yeşil finans kaynaklarına erişimde de kolaylık elde edecekler” dedi.

Çevre odaklı büyüme stratejisini benimseyen Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında artık herkesin kazanamayacağı bir dönemin içerisine girildiğini hatırlatan Çağan, “Geride bıraktığımız 6 yarışmanın sonunda çevreci üretim konusunda artık farkındalık yarattığımıza inanarak daha etkin bir duyarlılık dönemi başlattığımızı önemle vurgulamak isterim. Yarışma sorularında skorlama metodu ve ödüllendirme kriterlerinde yaptığımız değişikliklerle ayrışmanın başladığını fazlasıyla hissedeceğiz” dedi.

Yarışma takvimi ise şöyle; Başvuru başlangıç tarihi 15 Mart 2024, son başvuru tarihi 26 Nisan 2024, ödül töreni 5 Haziran 2024 (Dünya Çevre Günü).

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.