Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bekleyen Derviş Nilüfer’e ermiş

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 15:53

35 yıl önce tanıdım Şadi Özdemir’i. Sosyal demokrat,  halkçı, iyi kulis yapan, arkadaşlarını seçerken ‘Gelecek kaygısı gütmeyen’, zeka düzeyi yüksek, aynı anda bir kaç iş yapabilen, bilmediğini rahatlıkla söyleyen ama öğrenen  bir kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Artık CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı. Bir kaç kez milletvekili olmak istediğini biliyorum. Ne hikmet ise bir türlü seçilebilecek yerlerde gösterilmedi, yılmadı ve büyük bir olasılıkla başkanlık koltuğuna oturacak.

100 Güldüren Projelerini” açıkladı geçtiğimiz gün.

Dijital dünyada olan bitenleri yakından izlediği için projelerde internet ve bilgisayar tabanlı gelişmeler dikkatimi çekti. ‘Dijital köy’ yepyeni bir olgu. Gençlerin yarışacağı ‘e-spor festivali’ de eminim Türkiye hatta dünyada karşılık bulacaktır.

Özel hastane, organize sanayi bölgeleri ve özel okulların yoğun olarak yer aldığı ilçede ilk yapılacaklar listesinin başında öğrenci yurtları ve kent lokantaları geliyor. Ekrem İmamoğlu modeli yayılıyor demek ki.

 

100’e yakın gazetecinin izlediği tanıtım toplantısına; CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Prof. Dr. Kayıhan Pala, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile eşi Zeyneb Terzioğlu Erdem, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, ilçe yönetimi ve Nilüfer Belediye Meclisi Adayları da katıldı. CHP’nin hemen her etkinliğine katılan eski milli sporcu Muharrem Or da geceye katılanlar arasındaydı. 

Şadi Özdemir’in eşi Nuray Özdemir ile birlikte konukları selamlaması ile başlayan toplantıda, milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun sözünü yazdığı ve bestelediği seçim şarkısı oldukça beğenildi. Özdemir’in ricasını kırmayan Kayışoğlu, şarkıyı canlı olarak icra etti ve alkış aldı. Türkiye yeni bir besteci kazandı.

Sahnede heyecanı belli olan Özdemir, “Nilüfer’e 20 yılını vermiş Mustafa Bozbey ile 15 yılı başkan yardımcısı 5 yılı başkan olmak üzere 20 yılını vermiş Turgay Erdem’e teşekkür ediyorum. Yepyeni bir kent ortaya çıktı. Nilüfer, yenilikçi, özgürlükçü, demokrat, güvenli bir kent oldu. Çıta çok yukarı çıktı. Bu yukarı çıkmış çıtanın daha da yukarı çıkması için aday oldum. Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında 100 Güldüren Projeler ile karşınızdayım” dedi.

YAPAY ZEKA MERKEZİ

Teknolojinin ve yenilikçiliğin kullanımıyla birlikte gelecek nesillere daha yaşanabilir bir şehir bırakmayı amaçladıklarını söyleyen Şadi Özdemir, Nilüfer’in, geleneksel iş modellerini/yerleşik hayatı reddederek zamandan ve mekândan bağımsız hareket eden dijital göçebeler için cazip bir destinasyon olmasına yönelik projeler ve mekanlar tasarlayacaklarını ifade etti. Özdemir, “Gençlerimize hem köyde doğal ve temiz bir ortamda çalışma fırsatı yaratacak hem de köy yaşamını zenginleştirerek, dijitalleşmeyle köylerimizin tanıtımını ve dünyaya açılımını sağlayacağız. Bilim ve Yapay Zeka Merkezleri, Dijital Beceri Atölyeleri, Dijital Sanat ve Meslek Eğitimleri, çevrimiçi alışveriş platformu ve yaygın ücretsiz internet noktalarıyla dijitalleşmenin avantajlarından bütün Nilüfer’in yararlanmasını sağlayacağız” diye konuştu.

BİR ÖNERİM VAR

Çağın gerektirdiği her şey ilçede yer alacak. Bir adım ötesine bakacak olursak; Uçan araçlar ve dronemobiller için park yerleri de düşünülmeli. Otonom araçların sorunsuz ilerleyeceği yollara bugünden başlanmalı.

Artık dünyada dirençli kent diye bir kavram var. Bunun farkında olan Özdemir, ‘GERÇEK’ kentsel dönüşümün önünü açacak. Az katlı, bol yeşil alanlı yerleşim bölgeleri çoğaltılmalı. Depreme dayanıklı malzemelerin depolanacağı özel bir lojistik merkez kuracaklar mesela. Deprem parkları da yerinde bir karar.

Nilüfer’e yeni parklar ve yeşil alanlar, yeni ve daha büyük kültürevleri, spor alanları kazandıracaklarını söyleyen Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir, Türkiye’de ilk köy filminin çekildiği Çalı’daki binayı da onararak kültürevine dönüştürecek.

4 ayaklı dostlarımız için mama üretim tesisi, plastik atıkların dönüşümünün yapılacağı fabrika, Nilüfer Kent Tiyatrosu’na özel bina ve yeni bisiklet yolları ilçenin geleceğinde yer alacak projeler.

Özdemir söz de verdi; Nilüfer’de kaçak fabrika yapma devri sona erecek. Tiny House saldırısı da bitecek.

Hak edenler kazansın!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.