Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türksat'ta gururlu gece: Türksat 6A uzay yolculuğuna başlıyor

Yerli ve milli imkanlarla üretilen ve Türkiye’nin gücüne güç katacak olan Türksat 6A Haberleşme Uydusu yarın gece fırlatılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2024 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2024 16:01
Kaynak: İHA
Türksat'ta gururlu gece: Türksat 6A uzay yolculuğuna başlıyor

Türkiye'nin yerli ve milli ilk haberleşme uydusu Türksat 6A, Türkiye saati ile 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de ABD Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.
Türksat 6A Fırlatma Töreni, Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan yapılacak fırlatma, alandan canlı olarak takip edilecek.
Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden biri olan Türksat 6A uydusu uzaydaki konumuna gönderileceği tören Türksat Gölbaşı Yerleşkesinden canlı olarak takip edilecek.
42 Doğu yörüngesinde göreve başlayacak olan Türksat 6A uydusu, yer sabit (Jeosenkron) haberleşme uydusu olarak; TV yayıncılığı hizmetlerinde ve geniş bir kapsama alanında Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

84 yerli ekipmanla yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı
Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden olan Türksat 6A projesinde yer alan kurumların, uydunun yerli ve milli olarak üretilmesini sağlarken uydu, 84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla tamamlandı.

6A ile 5 milyar insana hizmet sunacak
Fırlatma kütlesi yaklaşık 4,2 ton olan ve 8,4 kW gücünde faydalı yüke sahip Türksat 6A, 42 Doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmasının ardından Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’da geniş bir coğrafyayı kapsayan alanda hizmet verecek. Türksat 6A ile Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfus, 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.