Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkan Şoray: Kadınlara kıymayın

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Türkan Şoray, Büyükçekmece'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen bir programla sevenleriyle buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 23:00
Kaynak: ELİF ŞANLI ERTARMAN
Türkan Şoray:  Kadınlara kıymayın

Şoray, konuşmasında kadına şiddete dikkati çekerek; "Kadına kalkan eller kırılsın. İnsan annesine, çocuğuna kıyar mı? Kadınlara kıymayın, çiçekler her mevsim açsın, kadınlar hep gülsün" ifadelerini kullandı. Türkan Şoray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Büyükçekmece Belediyesi'nin düzenlediği programda sevenleriyle buluştu. Programın yönetimini üstlenen tarihçi, yazar Sacide Bolcan, Şoray'a olan hayranlığına dair, "50 yıldır bugünü bekliyordum, 1970'li yıllarda gazetede çıkan her fotoğrafınızı kesip duvarıma yapıştırırdım" dedi. Türkan Şoray ise konuşmasında kadına şiddete dikkati çekerek; "Her gün gazete okuyorum ama bu beni çok üzüyor. Çünkü hayatta çok kötü şeyler oluyor, her gün bir cinayet haberi oluyor." ifadelerini kullandı.

"CANLANDIRMAMDA

FARKLILIKLAR OLDU"

Bugüne kadar oynadığı karakterler arasından en çok etkilendiği rolüne ilişkin de Türkan Şoray, şunları anlattı: İlk sinemaya girdiğim yıllarda daha çok genç kız rolleriydi. Çok enteresan, kendimi keşfetmeye başladıkça kadınları canlandırmamda farklılıklar oldu. Rol seçerken daha gerçekçi kadınları seçmeye çalıştım. O yıllarda genç bir kadın olarak bazı konularda itiraz etmiyordum, birçok şeyi kabulleniyordum. Hayatımın bir kısmı öyle geçti. Sonra kadın haklarının gündemde olması, kadın derneklerinin yoğun çabaları, konuşulanlar falan 'Ben de bunları yapabilirim' duyguları başladı. Hayatımda hiç itiraz etmeyen ben bazı şeylere itiraz ettim. 'Hayır' demeyi başardım. Kendi hayallerimi gerçekleştirmeyi ön plana aldım.

"KADINLARA KALKAN

ELLER KIRILSIN"

Türkan Şoray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak yazdığı şiirini okudu ve "Kadına kalkan eller kırılsın. İnsan annesine, çocuğuna kıyar mı? Kadınlara kıymayın, çiçekler her mevsim açsın, kadınlar hep gülsün" ifadesini kullandı. Kadına şiddete önlem için eğitim seferberliği gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Türkan Şoray, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemizdeki tüm kadınlarımıza kutlu olsun, güzel mutlu yarınlar olsun" dedi.

Kaynak: ELİF ŞANLI ERTARMAN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.