Hava Durumu

Erdoğan'dan Enflasyon mesajı: Mücadelede daha sıkı hareket edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de gerçekleştirilen Kabine toplantısı kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ağustos ayı verileri ile birlikte yıllık enflasyonun yüzde 58'e yükselmesi hayat pahalılığı ile mücadeleyi daha sıkı yapmamız gerektiğini gösteriyor. Şüphesiz bu uzun bir süreç ancak enflasyonu dize getireceğimize inanıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 20:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 20:51
Kaynak: İHA
Erdoğan'dan Enflasyon mesajı: Mücadelede daha sıkı hareket edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti sonrası Beştepe'deki Kabine Toplantısı'na başkanlık etti. Saat 15.10'da başlayan toplantı 3 saat 10 dakika sürdü. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yarın Orta Vadeli Program'ın (OVP) tanıtılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması şöyle:

“DEPREMZEDELER YAKINDA EVLERİNE KAVUŞACAK”

Dünyada hem yeni altyapı kurma hem de yenileme ihtiyacı bitmedikçe müteahhitlerimizin çalışmaları sürecek. Deprem bölgesi geçtiğimiz haftalarda da gündemimizin ilk sıralarındaydı. Biz yaraları sarmayı sürdürüyoruz. Konteynerkent kurulumunu tamamlayıp isteyenleri buralara yerleştirdik. Hatay'da son temel atmayla birlikte 50 bin konut ve köy evi inşa çalışmaları devam ediyor. Başvuru sayısı 86 bini geçti. Yakında açılış törenleriyle yeni eve kavuşma sevincini depremzedelerimizle paylaşacağız.

“YILLIK İHRACATIMIZ 253.5 MİLYON DOLAR”

Soçi'de Putin ile kapsamlı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Tahıl Koridoru ve pek çok insani gündemin masada olduğu günlerde görüşmenin dünya tarafından takdir edildiğine inanıyorum. Yarın Orta Vadeli Programın tanıtımını yapacağız. Hafta sonu G-20 için Hindistan'da olacağız. Türkiye 2023 ikinci çeyreğinde, OECD arasında en yüksek oranda büyüyen ikinci devlet olmayı başardı. G-20’de ekonomisi büyüyen ülkeler arasında yüzde 2,3 oranıyla ikinci sırada yer aldık. Yıllık ihracat 253.5 milyar doları buldu. Dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 1,04 seviyesine çıktı. Cari fazla konusunda arzu ettiğimiz noktaya gelememiş olmamızı hayıflanma olarak ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız deprem felaketine ve küresel küçülmeye rağmen elde ettiğimiz büyüme başarısı önemli.

“ENFLASYONU DİZE GETİRECEĞİZ”

Uluslararası kuruluşların bazısı art niyetli düşük değerlendirme puanları açıklıyor. Israrla aynı yanlışı yapmayı sürdüren kuruluşların kendi itibarlarına zarar verdikleri gerçektir. Türkiye'nin elde ettiği başarılar oyunları bozmaya devam ediyor. Niyetler farklı olduğu için bütün alanlarda Türkiye hayrına teklifler sunan az sayıda aydın görüyoruz. Muhalefet cenahı, bilim insanlarımızı zehirliyor. Enflasyonla mücadelemize zarar verenleri, bu zehirli yoldan çıkarmaktadır. Sosyal medyadan etkilenip bu furyaya katılanların sayısı az değil. Bu uzun zorlu ve sabır isteyen bir süreç. Allah'ın izniyle enflasyonu da dize getireceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.

“SORUN EKONOMİK DEĞİL, PSİKOLOJİK”

Döviz kuru enflasyondaki yükseliş fiyatları doğrudan etkiliyor. Etiketlerde ve ilanlarda yüksek oranda fiyat artışı yapılıyor. Çalışanların ücretlerine yapılan her artış cebe girmeden artışlar her hizmete yansıtılıyor. Aynı ürün ve hizmetin farklı yerlerdeki fiyat makasının çok açıldığı durumlar var. Demek ki bir fiyatlama güdüsüyle karşı karşıyayız. Bu da sorunun ekonomik değil psikolojik olduğuna işaret ediyor.

“İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ”

İkinci el araçların ticaretiyle ilgili düzenleme yaptık. Fiyatları şişirenleri engellemek amacıyla kimlik doğrulaması ve para cezası yaptırımı getirdik. Galericilere 221 milyon lira idari para cezası kesildi. Stokçuluk yapan perakendecilere kesilen ceza 188,5 milyon lirayı geçti. İdari para cezaları ve men cezalarının caydırıcı hale gelmesi açıktır. 2024 bütçesinde bu doğrultuda gereken adımları atacağız.

“IRAK VE SURİYE’DEKİ ZULMÜN SEBEBİ ORTADA”

Irak ile Suriye'deki gelişmelerle ilgili gerek bölgede ve dışındaki aktörler şu hakikatleri kabul etmek zorundadır; 1,5 asırdır bölgede hüküm süren zulümlerin sebebi ortada. Bölge kimseye faydası olmayan çekişmelerin arenası haline getirildi. Filistin yarası her gün masum canları alarak kanamaya devam ediyor. En doğru, sürdürülebilir çözümün bölgenin demografik gerçeklerini gözeten bir yönetimin tesisinden geçtiğine inanıyoruz.

“GENÇLERE TELEFON DESTEĞİNDE KARARLIYIZ”

Kabine Toplantımızda tüm hususları ele aldık. Milletimize verdiğimiz sözleri göz önünde bulundurarak hayata geçiriyoruz. 10 GB internet ve telefon desteği konusunu değerlendirdik. Bir sonraki toplantımızda detayları gençlerimizle paylaşacağız. Aile ve Gençlik Projemizi gerçeğe dönüştürmekte kararlıyız.

EVLENECEKLERE KREDİ KOLAYLIĞI

Evlenecek gençlerimize uygun fiyatlı kredi meselesi de yakın gündemimizde. Aile yapımızın korunması adına önem verdiğimiz bu projede kararlıyız. 

“MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİNİ ÖNE ÇEKECEĞİZ”

Kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla çiftçilerimize toplam 40 milyar liralık ödeme yaptık. 2024 Mart'ta ödenecek 2023 üretim yılı buğday, arpa, yulaf, çavdar tritikale, çeltik üreticilerinin mazot ve gübre desteklerini 2023 ekimden itibaren hesaplarına tanımlayacağız. Ödemeyi öne çekerek kışlık üretim öncesinde üreticilerin yanında olacağız. 11,5 milyar liralık desteği çiftçilerimize sunacağız.

"DAHA ÖNCE ATAMASI YAPILAN 49 BİN ÖĞRETMENİMİZ GÖREVİNE BAŞLADI"

Son 21 yıldır asla taviz vermediğimiz prensiplerin başında çalışanlarımızı enflasyona karşı koruma ilkesi vardır. Hakem kurulumuz memur maaşlarına dair kesin kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Gerek maaş artış oranlarının gerekse ek kazanımların hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca 2023-2024 eğitim öğretim yılıyla ilgili hazırlıklarımızı gözden geçirdik. Daha önce ataması yapılan 49 bin öğretmenimiz görevine başladı. Bu sene ilk kez okulla tanışan evlatlarımızın uyum haftası ve öğretmenlerimizin seminer dönemi başlamış oldu. Eğitim ve öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilerimize Rabbimden başarılar niyaz ediyorum. Bu duygularla sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum kalın sağlıcakla.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.