Hava Durumu

Adaylık için 100 bin imza süreci başladı!

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri çerçevesinde cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan 11 isim için 100 bin imza süreci başladı. İmza atmak için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Ankara İl ve Merkez İlçe Seçim Kurullarına gelen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener de seçmenler tarafından 100 bin imza ile aday gösterilecek olan cumhurbaşkanı adaylarının imza takibinin yapıldığı sistemi tanıttı.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 11:53
https://www.bursahaber.com/
Adaylık için 100 bin imza süreci başladı!

YSK, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adayları için kararını verdi. YSK'nın kararına göre 11 isim seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilebilecek. Bunun için adayların 22-27 Mart tarihleri arasında 100 bin imza toplaması gerekiyor. Bu çerçevede ilgililer 08.00-20.00 saatleri arasında ilgili İlçe Seçim Kurulu'na giderek imza verebilecek.

YSK’nın seçmenler tarafından aday gösterilebilecek cumhurbaşkanı adayı için başvurusunu onayladığı isimler şöyle:

"Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal."

YSK Başkanı Yener, seçmenler tarafından 100 bin imza ile aday gösterilen cumhurbaşkanı adaylarının imza takibinin yapıldığı ve bu sene ilk defa uygulamaya geçen sistemi tanıttı.

Sistemi tanıtan ve tüm adaylara başarılar dileyen Yener, “Değerli cumhurbaşkanı adaylarımız ve salonda bulunan aday temsilcilerimiz, 14 mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Donem milletvekili seçiminde ve cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adaylarımız dün kurulumuz tarafından ilan edildi. Bugün seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin imza toplama süreci başlamış olup 27 Mart Pazartesi günü saat 20.00 itibariyle sona erecektir. Bu sürecin Türk milletine ve demokrasisine hayırlı olmasını diliyoruz. Kurulumuzun yapmış olduğu yeni bir uygulama ile bugün itibariyle il, ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiğinin şu anda huzurda bulunan ekranda anlık olarak takibi mümkündür. Mümkün oldukça şeffaf, güvenilir bir ortam oluşturmak amacıyla bu uygulamamız salonda isteyen arkadaşlarımıza ve temsilcilerimize imza süreci sona erene kadar takip etme imkanları vardır. Zaman içerisinde, günlük veriler gün sonunda siz değerli basın mensuplarıyla paylaşılacaktır” ifadeleri kullandı.

Ayrıca Yener’in sistemi tanıttığı sırada Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 2500’ün üzerinde topladığı imza ile en çok imza toplayan isim oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.