Hava Durumu

BEBKA’nın Yeni Gündemi Enerji Verimliliği

BEBKA, kaynak verimliliği odaklı çalışmalarına yenisini ekledi. Enerji Verimliliğinin Artırılması Programıyla bölgede sanayi firmalarında enerji verimliliği iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2021 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2021 10:42
https://www.bursahaber.com/
BEBKA’nın Yeni Gündemi Enerji Verimliliği

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajanslar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen ‘Kaynak Verimliliği’ teması altında çalışmalarına hız kazandırıyor. Üretimde Enerji Verimliliği konusunda düzenlenen çevrim içi seminere BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Proje Destekleri Daire Başkanı Ersoy Metin ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Enerji Verimliliği Merkezi Yöneticisi Canpolat Çakal katıldı.

YILIN TEMASI: KAYNAK VERİMLİLİĞİ

Toplantının moderatörlüğünü yapan BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 yılları için ‘Kaynak Verimliliği’nin tema olarak belirlendiğini kaydederek BEBKA’nın Enerji Verimliliğinin Artırılması Programı (EVAP) hakkında bilgilendirme yaptı. Seminerde konuşan Ulutaş “EVAP, bölgemizde sanayi firmalarında enerji verimliliği bilincini artırmayı hedefliyor. Süreç, internet sitemizden başvuruların yapılmasıyla başlıyor. Değerlendirme sürecinin ardından 5 firma seçilecek ve bu firmalardaki ilgili kişilere enerji verimliliği eğitimi verilecek, sonrasında enerji verimliliği merkezimizdeki danışmanlarımız firmalara giderek, proje etütleri gerçekleştirip, bunları raporlayacak. Yıl sonuna doğru da bu projelere yönelik bir finansman desteği planlıyoruz. Bu program ile, etütlerde ortaya çıkan yatırım kalemlerine faiz desteği vermek istiyoruz.” dedi.

‘EN GÜZEL YATIRIM ENERJİ VERİMLİLİĞİ’

BTSO Enerji Verimliliği Merkezi Yöneticisi Canpolat Çakal da tasarrufun ciddi bir yatırım olduğunun altını çizerek “Yıl içerisinde 100’den fazla firmaya hizmet verdik. Şu anda da enerji verimliliği danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteriyoruz. Özellikle uygulamalı eğitimlerle konuya ilgiyi artırıyoruz. Ülkenin bu anlamda bir sistematiğe ihtiyacı var. 2017-2023 yıllarını kapsayan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre 2023 yılında 10,9 milyar dolar yatırım yapılan enerji verimliliği çalışmaları ile 30,2 milyar dolar tasarruf yapılması hedefleniyor. Bu sayılar da gösteriyor ki en güzel yatırım, enerji verimliliği üzerine olandır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Proje Destekleri Daire Başkanı Ersoy Metin de “Verimlilik artırıcı projelerde BEBKA ve diğer Kalkınma Ajansları, bizim işimizi kolaylaştıran destekler sunuyor. Biz, enerji verimliliği danışmanlık şirketlerini de bölgelerdeki temsilcilerimiz olarak görüyoruz. Bu bağlamda hem eğitim hem etüt olarak BTSO Enerji Verimliliği Merkezi’nin yaptığı işler çok kıymetli. Umarım bu tarz tesisler, Türkiye’nin tüm bölgelerinde artar. Kamu olarak bizim de bu yatırımların hayata geçirilmesi için destek vermemiz gerekiyor. 2009’dan bu yana yürürlükte olan destek mekanizmalarını daha da sağlamlaştırarak firmalara desteğimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

EVAP’IN KAPSAMI NEDİR?

BEBKA’nın Enerji Verimliliğinin Artırılması Programı (EVAP) kapsamında Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinden seçilen 5 işletmeye Enerji Verimliliği Merkezi tarafından enerji etüt raporu hazırlanacak.  Ayrıca her firmadan ilgili 2 personele 1 günlük enerji verimliliği eğitimi verilecek.  Programa başvurular için son tarih 30 Nisan 2021 Cuma günü olup başvurular www.bebka.org.tr üzerinden alınacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.