Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yapay Zeka ile Hayalleri Kodlamak" Projesi ile Öğrenciler Geleceği Kodluyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) desteklediği e-Twinning Platformu'nda Türkiye, Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, İspanya ve Azerbaycan’dan bir araya gelen öğretmenler, “CODING DREAMS with AI” (Hayalleri Yapay Zeka İle Kodlamak) projesi ile öğrencilerine kodlama ve yapay zeka deneyimleme fırsatı sunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 10:12
Kaynak: CİHAN KAYALI
Yapay Zeka ile Hayalleri Kodlamak" Projesi ile Öğrenciler Geleceği Kodluyor

Proje kapsamında, öğrencilerin farklı kültürleri tanımaları, duygu ve düşüncelerini yazıya, resme ve şiire dökme yeteneklerini geliştirmeleri ve dijitalleşme çağında yapay zeka ve kodlama ile tanışarak bilgiyi doğru ve faydalı kullanmaları hedefleniyor. Ayrıca, öğrencilerin kendilerini etkin ve doğru şekilde ifade etme, öz güven ve sorumluluk duygusu gibi değerleri kazanmaları sağlanıyor.

Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden ve e-Twinning Platformu'nun aktif öğretmenlerinden biri olan proje kurucusu Seval Aras, projeyi şöyle özetledi: “Projemiz; dijitalleşme, kodlama ve yapay zekâ uygulamalarının doğru anlaşılması ve uygulanmasına odaklanıyor. Projemizde günümüz öğrencilerinin gelecekte başarılı olabilmeleri için geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek dijital donanıma sahip olmaları hedeflenmektedir. Okulumuz İngilizce öğretmeni Funda Çakın ve Bilişim Teknolojileri öğretmeni Hatice Pehlavan’ın da proje ortağı olduğu projede okulumuzdan daha fazla öğrencimiz eTwinning deneyimi yaşamaktadır.”

Proje ekibinde, Bursa’dan Seval Aras (kurucu), Yunanistan’dan Maria Rentzi, Denizli’den Görsel Sanatlar Öğretmeni Filiz Sözer, Ankara’dan Türkçe Öğretmeni Hatice Üstündağ, Bursa’dan İngilizce Öğretmeni Funda Çakın ve Bilişim Öğretmeni Hatice Pehlevan, Manisa’dan Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüseyin Coşkun, Erzurum’dan İngilizce Öğretmeni Selda Aydın ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Halil Özdemir, Hırvatistan’dan Jasenka Tisucki, Azerbaycan’dan Günay Şərifzadə, İspanya’dan Sandra Pastor Ballega ve Bulgaristan’dan Genoveva Malcheva yer alıyor.

Farklı kültürleri bir araya getiren proje, öğretmenler ve öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ve keyifle yürütülüyor. Öğrenciler, bu proje sayesinde hem kültürel bilgi ve becerilerini geliştiriyor hem de dijital dünyada ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri kazanıyor.

Kaynak: CİHAN KAYALI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.