Hava Durumu

Bursa’daki Üniversite Avrupa Sıralamasında

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) “QS World University Rankings” Avrupa Üniversiteleri 2024 Sıralamasında yer alma başarısı gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2023 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2023 17:06
Kaynak: (BÜLTEN)
https://www.bursahaber.com/
Bursa’daki Üniversite Avrupa Sıralamasında

QS World University Rankings tarafından her yıl düzenlenen üniversiteler başarı sıralaması açıklandı. Avrupa ve Batı Asya’dan toplam 688 üniversitenin yer aldığı sıralamada Bursa Teknik Üniversitesi Türkiye’den sıralamaya giren 73 üniversite arasında 43. sırada yer aldı.

Dünyada üniversitelerin başarı sıralamasını belirleyen kuruluşlardan biri olan QS tarafından çeşitli akademik kriterlere göre yayınlanan sıralamalar, Avrupa’nın tamamı ve Batı Asya’daki tüm üniversiteleri kapsaması yönüyle önem teşkil ediyor. Bursa Teknik Üniversitesi genel sıralamada 601+ grubunda bulunurken Batı Asya üniversiteleri arasında ise 53. sırada yer aldı. Oxford Üniversitesi’nin ilk sırada bulunduğu listede, Zürih Teknoloji Enstitüsü ikinci, Cambridge Üniversitesi ise üçüncü sırada yer aldı.

Genç bir üniversite olarak Bursa Teknik Üniversitesi’nin listede yer almasının ileriye dönük çalışmalarda teşvik edici olması yönüyle çok önemli olduğunu kaydeden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, “Üniversiteler sadece bilim üreten değil aynı zamanda içerisinde yer aldığı ekosistemi dönüştürme sorumluluğunu taşıyan dinamik varlıklardır. Bursa Teknik Üniversitesi olarak araştırma-geliştirme olanaklarını daha da iyileştirerek yenilikçi projelerle toplumsal ve ekonomik fayda üretme bilinciyle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Bursa Teknik Üniversitesi geliştirdiği yenilik ve katkılarla uluslararası alanda adından daha çok söz ettirecek ve her yıl daha yukarılara kendini taşıyacaktır. Bu süreçte katkısı olan tüm akademik ve idari personelimize özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.