Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çin Devlet Başkanı Xi’den Putin’e seçim tebriği

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya’da dün sona eren seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre yeniden devlet başkanı seçilen Vladimir Putin’e tebrik mesajı gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 14:46
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 14:46
Kaynak: İHA
Çin Devlet Başkanı Xi’den Putin’e seçim tebriği

Rusya’da dün sona eren seçimlerin ardından açıklanan ilk sonuçlara göre yeniden devlet başkanı seçilen Vladimir Putin’e Çin’den tebrik geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Putin’i seçimlerdeki zaferinden dolayı kutlarken, Çin’in ortaklıklarını geliştirmek için Rusya ile yakın iletişimi sürdüreceğini belirtti. Putin’in yeniden seçilmesinin Rus halkının desteğinin tam göstergesi olduğunu vurgulayan Xi, “Sizin liderliğiniz altında Rusya’nın ulusal kalkınma ve inşa alanında kesinlikle daha büyük başarılar elde edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Çin’in Rusya ile ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiğini belirten Xi, “Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığının sürekli, sağlıklı, istikrarlı ve derinlemesine gelişimini sağlamak için Rusya ile yakın iletişimi sürdürmeye hazırız” dedi.
Çİn Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian ise bu yıl Çin ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75’inci yıldönümü olduğunu belirterek, iki devlet başkanının yakın temaslarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.
Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, katılım oranının yüzde 74,22 olduğu seçimlerin ilk sonuçlarına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in oyların yüzde 87,30’unu alarak 5’inci kez Rusya’nın devlet başkanı seçildiği bildirilmişti.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.