Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Belçika, İsrail'in Brüksel Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Belçika, Gazze Şeridi’ndeki Belçika Kalkınma Ajansı (Enabel) binasının bombalanması nedeniyle İsrail’in Brüksel Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 18:05
Kaynak: İHA
Belçika, İsrail'in Brüksel Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne gayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılar 119 gündür sürüyor. Belçika Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Belçika’nın İsrail'in Brüksel Büyükelçisi Idit Rosenzweig-Abu’nun Bakanlığa çağrıldığı duyuruldu. Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez’in İsrail Büyükelçisi Rosenzweig-Abu ile görüştüğü belirtildi. Açıklamada, Gazze’deki Belçika Kalkınma Ajansı (Enabel) binasının bombalanmasını şiddetle kınandığı ifade edildi. Sivil altyapının tahrip edilmesinin kesinlikle kabul edilemez olduğu ve uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulanan açıklamada, "Şiddet durdurulmalı. Belçika, tüm tarafları derhal ateşkes, insani yardıma kalıcı ve engelsiz şekilde erişim, sivillerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunuyor” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca bir kez daha barış sürecinin ve iki devletli çözüme yol açabilecek siyasi müzakerelerin yeniden başlatılması yönünde çağrı yapıldı.
Belçika yönetimi, ajansın Gazze'nin kuzeydeki ofisinin yıkıldığı saldırının Çarşamba günü gerçekleştirildiğini belirtirken, İsrail ordusu olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.