Bu haber kez okundu.

 Başçı: Büyük bir faiz indirimi beklemeyin

               

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı "Merkez Bankası faizleri düşürmeli" çağrısının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti.

 

Kayseri'de para politikaları konulu bir konferansta konuşan Başçı, "Stratejimiz, ani ve yapabileceğimiz artırımı başta yapıp, adım adım faizi indirmek" şeklinde konuştu ve "Ardı ardına her ay 50 baz puan faiz artıran ülkelerin uzun dönem faizlerinin daha fazla olduğu görülüyor" dedi.

 

"Faiz indirimleri ne zaman başlar bunu PPK belirler ama ileride faiz indirimi yönünde ölçülü adımlar atılabilir" diyen Başçı, "Bunun zamanlaması çok önemli" şeklinde konuştu. Başçı, "Ara PPK toplantısı yapmamıza gerek yok" dedi.

 

'BÜYÜK BİR İNDİRİM BEKLENMEMELİ'

Başçı, "Büyük bir montanlı bir faiz indirimi beklenmemeli" şeklinde konuştu. Başçı, "Makroihtiyati tarafta da ölçülü adımlarla ekonomiyi ve bankacılık sektörünü destekleyecek adımlar atılabilir" dedi.

 

Merkez Bankası Başkanı, "Gerekirse bankaların MB'de tuttuğu döviz miktarında azaltma yönünde bir adım atabiliriz dedi ve "Ana senaryomuza göre Mayıs ayından itibaren dövi rezervlerinde artış olacak" ifadesini kullandı. Alınan tedbirlerin sonuç verdiğini ifade eden Başçı, "Enflasyonda bu ay için olumlu haberleri geliyor. Büyüme tarafında da endişeli değiliz" dedi.

 

'GEÇ ARTIŞ MALİYETİ ARTIRIR'

Başçı, "Faizleri ne kadar geç artırırsanız maliyeti o kadar yüksek olur" dedi. Para politikasıyla ilgili olarak "Üç boyutlu" tedbirler aldıklarını söyleyen Başçı, "Alınan tedbirler çok etkili olacak ve enflasyon Haziran ve sonrasında düşecek. 2015 yılında da hedefe doğru ilerleyeceğiz. Bunun için gereken tedbirleri alacağız" dedi. Başçı, üç boyutlu tedbirlerin para politikasında, döviz rezerv politikasında ve makroihtiyati alanda olduğunu ve üçünde de "Son derece sıkı" durumda olduklarını söyledi. Başçı, "Bundan sonra atılacak adımlar son derece ölçülü olacak" dedi. Merkez Bankası Başkanı, "Fed'in faiz artırmaya başlayacağını bilerek hareket etmemiz lazım" şeklinde konuştu.

 

'TL ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DEĞER KAYBETTİ'

Dolar/TL ile ilgili konuşan Başçı, "TL şu anda önemli ölçüde değer kaybetmiş durumda, devamının nasıl geleceğini göreceğiz" şeklinde konuştu. Başçı, "Döviz kuru istikararlı seyreder ve enflasyon beklentileri bozulmazsa döviz kuru geçişkenliğinden enflasyona gelen yaklaşık 4 puanı gelecek yıl görmeyeceğiz" dedi.

 

'ILIMLI BÜYÜME TRENDİ DEVAM EDİYOR'

Başçı, 2014 yılında büyümenin OVP'deki yüzde 4'lük projeksiyona yakın, belki biraz altında olacağının beklendiğini söyledi ve "Türkiye'deki ılımlı büyüme trendi devam ediyor" dedi.

 

'İHRACAT BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAYACAK'

Başçı, Euro Bölgesi'ne yapılan ihracatın artması halinde büyümenin yüzde 2,5 üzerinde gerçekleşebileceğini ifade etti. İç talebin endişe edildiği kadar zayıf olmadığnı söyleyen Merkez Bankası Başkanı, "2014'te net ihracat büyümeye olumlu katkı yapacak" dedi. Başçı, otomotiv tarafında da ihracatın büyümeyi destekleyici etki yaratacağını söyledi. Merkez Bankası Başkanı, "Avrupa'ya ihracatımız 2014 yılında daha olumlu bir tablo çizecek" dedi.

 

'İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI ARTACAK'

Başçı, ihracatın ithalatı karşılama oranının Mart'ta yüzde 65 seviyesine ulaşmasını beklediklerini söyledi. Ödemeler dengesiyle ilgili konuşan Başçı, "Altı ay boyunca manşet cari açıkta iyileşme bekliyoruz" dedi.

 

'DOĞRUDAN YATIRIMLAR ZAYIFLADI'

Firmaların ve bankaların dış borçlanmalarında sorun olmadığını ifade eden Başçı, "Ancak doğrudan yatırımlar zayıfladı" şeklinde konuştu.

 

'KURULAN ŞİRKET SAYISI ARTTI'

Kurulan firma sayısında 2013 yılından itibaren artış olduğunu söyleyen Başçı, kapanan şirketlere çok bakmadıklarını çünkü Türkiye'de şirket kapatmanın çok zor olduğunu belirtti.

 

'SANAYİ ÜRETİMİ BÜYÜME HEDEFİYLE UYUMLU'

Başçı, sanayi üretimindeki trendin büyüme hedefiyle uyumlu seyrettiğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı, "Güven endekslerinde gerileme siyasete bağlı ve geçici olabilir, izlenmeli" dedi. Altın hariç tutulduğunda ithalat artışının yavaşladığını söyleyen Başçı, "İhracat artışı daha olumlu" şeklinde konuştu.

 

'TÜKETİCİ KREDİLERİ YÜZDE 15'E GELECEK'

Tüketici kredilerindeki büyümenin yavaşladığına değinen Başçı, "Tüketici kredilerinin büyüme hızı yüzde 15 seviyesine yakın zamanda gelecek" dedi. Başçı, firma kredilerine bakıldığı zaman da ciddi bir sorun görülmediğini ifade etti. Karşılıksız çek oranlarıyla ilgili konuşan Başçı, karşılıksız çek oranlarında düşün olduğunu belirtti. Banakcılık sektöründe tahsili gecikmiş alacaklarda verilere yansımız sorun olmadığını söyleyen Başçı, "Olmasını beklemiyoruz" dedi.

 

'KAMU BORÇLARINDA SORUN YOK'

Kamunun dış borçlarının ödenmesinde hiçbir sorun olmadığını söyleyen Başçı, özel sektörün dış borçlarının yenilenmesinde de endişeye gerek olmadığını ifade etti. Başçı, "Büyük firmaların vade yapısında yoğunluk beş yılın ötesinde" dedi.

 

'GELİŞEN ÜLKELERE YÖNELİK HAVA OLUMLU'

Londra'da gelişmekte olan ülkelere yönelik havanın olumlu olduğunu söyleyen Başçı, "Ama bunu verilerde görmedik, özellikle girişlerde" şeklinde konuştu.

 

'ZAYIF GİRİŞLER OLDU'

Başçı, Türkiye'de de son iki haftada hem tahvilde hem hisse senedinde zayıf da olsa giriş yaşandığın ifade etti. Başçı, "Aldığımız parasal sıkılaştırma önlemleriyle TL son dönemde güçlü durdu" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254