Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çocuğum okula ne zaman başlamalı?

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 22:51

Bu durum çocukların ruhsal ve gelişimsel durumuna göre değişiklik gösterebilir. Çocuğunuzu iyi tanıyor ve gelişim durumundan, hazır bulunuşluğundan eminseniz 2 yaşından itibaren kreşe gönderebilirsiniz. Bu yaşta alınan okul öncesi eğitimler çok verimli ve önemlidir. Çocuk bu yaştan itibaren gelişimsel olarak takip edilip, alması gereken öz bakım eğitimleri doğru veriliyor ise çok verimli dönem geçiriyor demektir.

2 yaşında çocuğunuzu kreşe gönderirken başta da dediğim gibi hazır olmasından ve gelişiminden emin olmalısınız. Ayrıca ne kadar süreyi kreşte geçireceği de oldukça önemli. Tam zamanlı bir okul öncesi eğitim süresi bu yaş için uygun değildir. Günün belli saatlerinde oyun grupları ya da yarım gün kreş eğitimi daha doğru bir dilimdir. Şuan pandemi nedeniyle ebeveynler okul içerisine alınamadığından, bu yıl başlayanlar biraz dezavantajlı olacak ancak, normal süreçlerde ebeveynlerden birinin mutlaka ilk günlerinde eşlik etmesi çok önemlidir. Çocuk alışma sürecinde öğretmenine ve kuruma ailesiyle gelir ve güven duyduğu an kalmaya başlarsa bu süreç daha kısa olur ve psikolojik olarak çocukta kendini hazır hissedebilir.

3 yaş grubu, artık daha çok sosyalleşmeye açık olan, toplumla ilişkiye daha açık, ebeveynlerden ayrılmaya biraz daha uygun bir dönemdir. Eğer çalışma durumu olduğu için kreş tercih ediyorsanız bu dönemde rahatlıkla tam gün eğitime bırakabilirsiniz. Ancak şuna dikkat edilmeli, eğer ilk defa okul deneyimi olacak ise uyum sürecini yarım gün geçirmesinde fayda vardır. Alışıp güven duyduktan sonra süreyi uzatabilirsiniz.

Bu yaş grubunda bağımsızlık sinyalleri yavaş yavaş baş gösterir. Öfke, kıskançlık, utanma duyguları ortaya çıkabilir. Hareketlenme, dil becerisinin başlaması çocuklarda bir özgüven sağlar ve artık kendilerini ifade etmeye başladıklarını her kese kanıtlama çabasına girerler. Evden ayrılarak, kurallı ve düzenli bir ortama girmek 3 yaş çocuğunu biraz strese sokabilir. Bu durum çocuğu rahatsız eder ve alışma süresini uzatabilir.

Okul öncesi dönemde eğer kreş ya da anaokulu düşünüyorsanız, çocuğunuzu çok iyi gözlemlemelisiniz. Sosyal bir ortama girdiğinizde davranışlarını izleyerek takip etmelisiniz. Sergilediği tutumlar bu konuda yol göstericiniz olacaktır. Eğer insanlarla etkileşim haline girmeye çalışıyor, arkadaşları ile oynamak istiyor ise çocuğunuz okul öncesi eğitim için hazır demektir.

Ebeveynlerin okula alışma süresi konusunda da endişeleri olabilir. Ortalama 15 gün çocuğunuzun okula alışmasını bekleyebilirsiniz. Bu süre uzar ise okul ve öğretmen ile bu konu hakkında görüşebilirsiniz. Bu sürecin uzamasının etkenleri arasında kurum da olabilir, aile tutumları da olabilir. Bazen çocuğun içinde yaşadığı problemlerden kaynaklı olduğu bile düşünülebilir. Bunun ile ilgili ağır sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız uzmandan yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Okula uyum sürecinde en gerekli olan konulardan biri de ailenin de bu sürece hazır olmasıdır. ‘’ Alışacak mı?, “Ay ağlıyor, alışamayacak” gibi kendinizi ve çocuğunuzu endişelere itmemelisiniz. Önce siz bu duruma hazır olun, daha sonra çocuğunuzu bu konuda destekleyin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.