Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Orada kimse var mı?

Yazının Giriş Tarihi: 20.04.2024 14:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 14:28

Ankara ziyaretlerimizi Bursa sakinliğinde değerlendirdiğimizde gördüm ki, Türkiye’nin en önemli sorunu denetim. Onlarca kurum ve kuruluş olan Türkiye’de kimse kimin görevini ne kadar doğru düzgün yaptığını denetlemiyor! Ya da denetim var ama sonuca yansımıyor…

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm fedakarlıklarına ve iyi niyetli çabalarına rağmen ekonomi olumsuz bir süreç içerisine girdi. Yerel seçimler sonrasında koltuğunu kaybeden çoğu Belediye Başkanı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekibinden de bazıları topu, olumsuz ekonomiye atıp ya umreye gittiler ya da köşelerine çekildiler. Tabi arada Maldivlere gidenleri de unutmamak lazım.

Söz konusu ekonomi olunca sokağa iniyoruz ve en fazla feryat figan esnaflardan çıkıyor. Peki, esnaf oda başkanları veya odaları gerçekten yükümlülüklerini yerine getiriyor mu? Esnaf Oda Başkanları veya Esnaf Odaları denetleniyor mu?

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği BESOB Başkanı seçildiği günden bugüne şehre artı değerler katan Sayın Fahrettin Bilgit öncülüğünde Ankara’ya kadar uzanarak soruyorum bu soruyu…

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü diye bir kurum var. Kim bu kurumun genel müdürü? En son, Kırşehir Milletvekili olan Ankara’da sürekli denk geldiğimiz Necmettin Erkan orada genel müdür idi! Peki, sonra ne oldu bu kuruma? Esnaf Oda Başkanları ve Esnaf Odaları gerçekten hak ile hukuk ile üyelerine ve sektörlerine hizmet üretiyor mu? Ticaret Bakanının böyle bir derdi var mı? Veyahut o da 85 milyon gibi herşeyi Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan mı bekliyor…

Türkiye’nin yerelde iktidar değiştirdiği bir dönemden vatandaşın olası bir erken seçim veyahut normal seçim süreci sonucunda iktidarı değiştirmeyi düşündüğü bir ortamda herkes Bakanlar değişsin diyorken soruyorum bu soruları!

Bakanları değiştirmek çözüm mü? Yoksa Bakanlıklarda ve tüm sistemde büyük bir değişim ihtiyacı mı var?

Bursa başta olmak üzere ülke genelinde Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının borç yükü nedir? Buralara iki dönemden fazladır oturan kaç Başkan var? Oda Başkanlarının eğitim durumu nedir? Mesleki yeterlilikleri hususunda durumları nedir? Veyahut Oda Başkanı olarak aktif devam eden sektörel ticari faaliyetleri var mı?

Türkiye’nin dar boğaz içerisinde olduğu bir dönemde Bursa başta olmak üzere ülke genelinde Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine bağlı Başkanların vergi veyahut SGK borcu yada kamu kurum borçları var mıdır? Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının kamu borçları var mıdır?

Madem Türkiye’nin son yerel seçimlerde kaybetme nedeni ekonomidir, o zaman bizde ekonominin en değerli hücresinden esnaf ve sanatkarlardan başlayalım işe diye düşünüyorum. Hatta birkaç adım daha öteye giderek çözüme dair Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın radikal hamleler yapmasını sağlayalım istiyorum!

Esnaf Kredi Kooperatiflerinin durumunu da incelemeye almak lazım. Bursa da bu işi başarılar ile onlarca yıldır yürüten Sayın Bahri Şarlı başta olmak üzere şehrimizde borçlu esnaf durumu nedir? Esnaflarımız borçlarını ödeyebiliyor mu? Hiç batık Kooperatif var mı? Hem esnaf odasına hem ticaret ve sanayi odasına üye olanlar her iki tarafa aidat öderken neden esnaf kredisi kullanamıyor? TESKOMB Başkanı kim görevi nedir? Ticaret Bakanı kim? İşte konu yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın alt basamak yetki dağılımında sıkıştı kaldı…

Lütfen rica ediyorum kimse beni yanlış anlamasın. Ben eleştiri yapmıyorum! Sadece her sıkışan suçu, topu veyahut yükümlülüğü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a atıyor. Ama Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aşağı doğru indiğimizde elimizi sallasak yetkiliye denk geliyoruz. Peki, bu kadar yetkili ve yetkin kurum varken Türkiye’de işler neden yolunda gitmiyor? Yada birilerinin işleri neden hep yolunda gidiyor?

1978 yılında kurduğu Ankara Bakkallar Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığını halen yapmakta olan TESK Başkanı Sayın Bendevi Palandöken ötesinde koskoca ülkede kimse o göreve layık olamadı mı? Neden 1978’den beri koltukta olan Palandöken kimsenin gözüne batmazken, 2002’den beri Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yücelten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan istenmeyen adam ilan ediliyor? Gerçekten esnaf ve sanatkar Recep Tayyip Erdoğan veyahut ondan önce ülkeyi yönetenler yüzünden mi zor durumda yoksa 1978’den veya belkide daha öncesinden bu güne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkan koltuklarında oturanlar yüzünden mi? Bu soruyu da ya adı geçenler ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı cevaplasın lütfen.

Daha güçlü bir Türkiye için çok güçlü hamleler yapacak güçlü isimlere ihtiyaç duyulduğu şu günlerde işe esnaf ve sanatkarlarımızdan başlamak lazım. İnanıyorum ki, Esnaf ve Sanatkarlar gülümserlerse Türkiye gülümser…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.