Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhuriyet Halk Partisi CHP'den kurtulmalı…

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 09:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 09:31

Toplumun büyük çoğunluğundan aldığı oy desteği ile Milletvekili seçimlerinde artı değerler kazanan ve yerel seçimlerde iktidar olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin en büyük sorunu içinde yer alan ve kütle olmaktan öteye gidemeyen eski sistem CHP zihniyeti diyebiliriz.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in büyük emek vererek sandıkta yerel seçim iktidarına dönüştürdüğü pozitif süreci maalesef bir kısım CHP örgüt yöneticileri eksi yönde negatif bir sürece dönüştürmeyi başarıyor. Onlarca yıldır iktidar olamayan ve yerel seçim sonuçları ile Türkiye’yi yönetmeye çok yakın olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bursa’da yaşadığı sorunlar, Nilüfer İlçe Kadın Kolları seçim sürecinde seçimlerin ertelenmesi ile sonuçlandı.

Nilüfer ve Mudanya Belediyelerinde çalışanlarının maaşlarını ödeyemeyecek nitelikte borç yükü ve talan düzenine imza atan önceki dönem CHP Belediye Başkanlarının yarattığı telafisi zor mağduriyetler ile baş etmeye çalışan yeni dönem Belediye Başkanları da Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni vizyonu ve eski alışkanlıkları arasında sıkışıp kaldılar…

Gençlerin ve kadınların büyük emek vererek ciddi başarılar elde ettikleri süreçleri bir bütün olarak incelediğimizde görmekteyiz ki; Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olmayı arzularken, eski CHP mantığı muhalefet ve ana muhalefet olmaya çok alışmış. Kendi içerisinde yaşanan en ufak sorunu bile ulusal medyaya taşıyan bu mantık aslında Cumhuriyet Halk Partisi'nin önündeki en büyük engel diyebiliriz. Kemal Kılıçdaroğlu ile ciddi bir gelişim elde eden Cumhuriyet Halk Partisi, Özgür Özel liderliğinde iktidara daha fazla yaklaştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile taban hareketini sol mantıktan ulusal merkez siyasi parti duruşuna taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski alışkanlıkları ve kadrolarından hızla kurtulması gerekiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş ilkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gelecek vizyonu ve taşınacağı zirveyi değerlendirdiğimizde görmekteyiz ki; parti içi ötesinde seçim bölgesi taban hakimiyeti yüksek, sorunların çözümünü öngörebilen, esnaf ve iş dünyası ile koordinasyon kurabilen, sert söylemler yerine kucaklayıcı ve bütünleyici söylemler geliştirebilen, birçok siyasi unsur ile birbirinden farklı kültürleri bünyesinde barındırabilen ve herşeyden önemlisi problem değil çözüm üreten yönetim mantığı ile Cumhuriyet Halk Partisi, eski durağan ve ötekileştiren CHP zihniyetinden hızla kurtulabilir.

Kabul etmeliyiz ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yarınları için Kurucu İlkeleri ile bütünleşmiş ve Uluslararası vizyonu yakalamış Cumhuriyet Halk Partisi ihtiyacı Ulusal Güvenlik açısından da önem arz etmektedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği İstikbal ve Misaki Milli hedefleri doğrultusunda yeniden Köy Enstitüleri ve Sendikalar ile toplumsal bütünlüğü kavrayarak Halk partisi konumuna yükselmesi gereken Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Ankara ile Büyükşehir ve Şehirler arasındaki mesafeyi de kısaltmaya ihtiyacı var. Genel Başkan Özgür Özel’in ülkenin sorunlarını çözmeye odaklanırken, tarihi seçim zaferi kazandığı Bursa gibi noktalara çok hızlı ulaşması gerekiyor. Sayın Özgür Özel’in tavan ile taban arasında daha hızlı adımlar atarak hatta bir günde üç şehir gezerek Cumhurbaşkanı performansı yakalaması şart!

Elbette Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidara daha fazla yaklaşması ile içerisinde bir lider kavgası çıkması ihtimali çok yüksek! İşte bu sebeple CHP mantığını kenarda tutarak saha gücü yüksek Cumhuriyet Halk Partisi vizyonu ile Özgür Özel’in elinin güçlendirilmesi şart. Kabul etmeliyiz ki; Ekrem İmamoğlu yada Mansur Yavaş veya Özgür Özel, Cumhurbaşkanı olmalı kavgası yapmak en fazla Cumhur İttifakına yarayacaktır. Ve yine Özgür Özel ile CHP mantığındakilerin halen daha olası bir erken seçime dair sahada güçlü yatırımlara ve söylemlere imza atmadıklarını görüyoruz.

Doğu ve Güneydoğu ile Balkan göçmenleri sentezini Bursa’da iyi yapacak bir Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilk seçimlerde 10 Milletvekili çıkarması imkansız değil. Ve yine her ne kadar Sayın Özgür Özel oylarını yüzde 40 oranına yükseltiklerini ifade ediyor olsalar bile bu oran bazı yerlerde doğru aday ve adımlar ile yüzde 60 oranına çıkabilir! İş dünyasının ve esnafın içerisinden doğru isimler ile genç ve kadınlardan oluşan güçlü yönetimleri kurarak iktidar olmak mümkün. Ve yine bazı meslek gruplarının sahada kazandırdığı artı değerleri çok iyi okumak gerekiyor. Vatandaşın sorunları ile eşgüdümlü aday profilleri ile sandığa gidildiğinde daha sağlıklı sonuçlar alınabilir.

Kısacası; Cumhuriyet Halk Partisi ve CHP birbiri ile yüzleşmeli ve sorunları ortak akılla çözmeli. Her ikisinin tecrübelerini ortak akılla harmanlayarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kurucu Lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk vizyonunu ülkede veya ülke dışında yaşayan tüm yurttaşlarımıza yeniden ulaştırmak ve o günkü heyecanı yakalayarak iktidar olmak mümkün…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.