Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gündemde öne çıkanlar…

Yazının Giriş Tarihi: 03.06.2024 09:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 09:28

Bursaspor'un 61 yaş kutlamaları, yarınlar için umut verici olduğu kadar genç İşadamı ve Sanayici Enes Çelik'in Başkanlığa gelişinin şehre ve taraftara motivasyonu olarak değerlendirilebilir. Bursaspor'un genç Başkanı Enes Çelik'in ekonomik artılar ile heyecan kattığı süreçte gözler şehrin tüm dinamiklerinde diyebiliriz…

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 31’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı beklentileri karşılamadı! AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye'nin Ortak Aklı” vizyonu ile gerçekleştirdiği buluşma yine halktan kopuk olmakla birlikte sen, ben, bizim kankalar buluşmasına dönüştü.

Kızılcahamam da gerçekleştirilen böylesine kritik bir toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni bir vizyon katmasını bekliyordum. AK Parti’nin uzun zamandır beklenen buluşmasında; kaybedilen Büyükşehir ve Şehirlerde sürece dair tespitleri ile söylemleri doğru çıkan Gazeteciler, Sivil Toplum Liderleri ile İş İnsanları dahil edilerek kan tazeleme yöntemine gidilmemesi, 2024 yaz aylarının alternatif siyasi partilerin doğuşuna zemin hazırladı diyebiliriz.

Siyasi zemin açısından Bursa için Faruk Çelik ismi ile birlikte; Mehmet Tunçak, Önder Matlı, Recep Altepe, Mustafa Esgin, Hüseyin Şahin, Mustafa Dündar, Nilüfer Çevikel, Cemalettin Torun, İrfan Akkaya isimleri öne çıkarken, değişim adına partiye ivme katacak bir süreç olmasına yönelik tüm umutlar için geç kalındı diyebiliriz.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin AK Parti’nin elinden aldığı kalesi Bursa’ya halen daha CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in gelmemiş olması Mustafa Bozbey ile Genel Merkez arasında bir sorun olduğu algısını güçlendiriyor! Bursa Büyükşehir Belediye kadrolarını halen daha kuramayan CHP Genel Merkez durağanlığı ve toplu ulaşımda bazı alanlarda gerçekleşen ulaşım zamları Mustafa Bozbey’in gücünü kırarken, “eskiden ulaşılan Bozbey şimdi telefonlarına sekreter tutmuş” söylemleri ile vatandaş nezdinde hem CHP hem Bozbey sokakta güç kaybediyor!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin parlayan yıldızı Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ağır ancak emin adımlarla ilerliyor. CHP’nin klasik siyasi hatalarını geride bırakan ve Osmangazi ile bütünleşen Erkan Aydın'ın artık geniş katılımlı mahalle ziyaretlerine başlama vakti geldi de geçiyor diyebiliriz.

AK Parti’nin elindeki en güçlü yerel yönetim olan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, yalnızlığa mı terk edildi? AK Parti Bursa Milletvekillerinin merkezde boşta bıraktığı Oktay Yılmaz’ın yalnızlığı fotoğraf karelerine yansırken, parti içi kaosun Milletvekili ve tüm yönetimlere sirayet ettiğini vatandaş dahil herkes görüyor…

Türkiye’nin genelinde yoğun bir değişim arzusu oluşmasına rağmen mevcut isimlerle kongre sürecine gitmek istediği aşikar olan AK Parti’nin iktidar dönemi bitti mi? Milliyetçi Hareket Partisi'nin destekleri ile 15 Temmuz hain darbe sürecini başarılı bir şekilde atlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hantallaşan AK Parti ile yine, yeniden tek başına iktidar olabilme şansının olmadığı yaşanan tüm süreçlerden anlaşılıyor. İktidar yürüyüşü ötesinde davanın sahipsiz kalmaması adına gençlere yönelmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediye Meclis Üyeliği verdiği kadroları da değerlendirdiğimizde yarınlara dair elinde pek birşey kalmadığını kabul etmeliyiz.

Ekonomi merkezli sektörel söylemleri ile son dönemde öne çıkan Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği TESİAD Genel Başkanı Cüneyt Dizdar da sessiz sakin bir süreç yönetiyor. Şehre değer katacak, ekonomiye katkı sağlayacak, sorunlara sıkışmak yerine çözüme odaklanacak bir ekip ile Bursa’nın geleceğine dair strateji buluşmaları gerçekleştiren Sanayici İşadamı Cüneyt Dizdar; İstanbul ve Ankara ötesinde Amerika ve Avrupa ile ihracatın geliştirilerek çeşitlendirilmesine dönük pozitif adımlar atıyor.

Türkiye’nin yarınlarını hatta ülkeyi yönetecek iktidarları belirleyen Bursa’da; bir kesimin kafaları fazlasıyla karışık olmasına rağmen, bir kesim ülkenin 2030 ve 2053 vizyonu doğrultusunda tüm hamleleri başarı ile atmaya devam ediyor.

Ve bizlerde görüyoruz ki, AK Parti kadar Cumhuriyet Halk Partisi'nin de Bursa ve Ankara süreçleri yeni değişimler ile kadrolara gebe bir süreç işletiyor. Kısacası; erken kalkanlar yol almaya devam ediyor…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.