Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya kenti Bursa…

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2024 08:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 09:17

Yeryüzünün cenneti, Türkiye’nin en nadide şehirlerinden olan Bursa; son günlerde adından başarı ile söz ettiren çalışmalar ile öne çıkıyor. İstanbul'da, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın güçlü organizasyonuyla gerçekleşen HOMETEX Ev Tekstili Fuarı iş dünyasının güçlü markalarını Dünya ile buluşturdu. İş dünyasının kalbi hızla çarparken, önümüzdeki hafta Kültür Yolu Festivali kapsamında Bursa’ya; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geliyor…

Bursa, son dönemde öne çıkan organizasyon ve projeleri ile adını yeniden çok geniş kitlelere duyurmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in göreve gelmesi ile birlikte önce otopark ücretleri ortadan kalktı akabinde tüm Belediye Başkanları arasındaki kırgınlık ve dargınlıklar son buldu. Bursaspor için şehri tek vücutta kenetleyen Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın ile şehrin kalbine ince dokunuşlarla hayat katıyor.

İhracat şehri Bursa’nın otomotiv sektörü ile genişlediği şu günlerde tekstil, liderlik koltuğunu kimselere bırakmıyor. Sektöre dair görüşlerine başvurduğum Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar; “tekstil kalemini yabana atmamız imkansız. Sektörümüz, ithalat ve ihracat dengesi üzerindeki payıyla Türkiye’ye güven veriyor. İstihdam konusunda ülkemizin olduğu kadar şehrimizinde güven ve güç kaynağı olan tekstil, yan sektörlerle önemli bir ekonomik değer sağlıyor. Bursamız birçok alanda olduğu gibi tekstil sektöründe de dünya markası büyük bir şehir. İhracatta elde ettiğimiz başarılar ve kültürel geçmişimiz ile diyebilirim ki; ‘Bursa artık bir Dünya kenti.’ Bu sebeple hükümetimizden Bursa’da faaliyet gösteren tekstil ve konfeksiyon sektörü için vergi, istihdam, makine teşvikleri ile uygun oranlı ve uzun vadeli krediler talep ediyoruz. Sektörümüzdeki kobi firmaların büyümesi ile Bursa, Türkiye ekonomisine daha fazla katma değer katacaktır” dedi.

Bursa’nın son dönem de büyümesine önemli katkılar sunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulaşım başta olmak üzere sağlık ve sanayi yatırımları ile şehrin değerlenmesine önemli katkılar sundu. AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan'ın da tekstil sektörde olması nedeniyle sektörün sorunlarının çözümü konusunda önemli kazanımlar elde edildi. Tekstil sektörünü güçlendirdiğimizde Türkiye’nin dış borç açığını tekstil ihracatı ile aşmak mümkün.

Dünya kenti Bursa için başta Bursaspor olmak üzere esnaflarımız ile iş dünyamızı fuarlarla küresel ticaret portalına entegre etmeliyiz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey başta olmak üzere Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ile Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın ortak akılla üretecekleri projelerin şehre çok fazla değer katacağına inancım sonsuz. Türkiye’nin yarını olan fırsatlar şehri Bursa’nın dünya kenti gerçekliği, birçok sektörün milli ekonomimize ciddi oranda artı değerler katarak ülkemizin daha fazla güçlenmesine imkan verecektir kanaatindeyim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.