Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Muşlular, Bursa’ya değer ve fark katıyor…

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 22:27

Yaşamın gayesi neydi? İnsan, neden ve niçin var edildi? Şöyle durup düşününce biraz, hayata değer ve fark katmak gerektiğini algılıyoruz. İnsan, sadece nefes alıp vermek ve yeryüzü ile gökyüzünün nimetlerinden faydalanmak için mi yaratıldı? Peki, yaşadığımız büyük şehir Bursa’ya son dönemde değer ve fark katanlar kimler?

Kabul etmeliyiz ki; Bursa'da üreten ve tüketen her kişi, kurum ve kuruluş şehrimize ve insanlarımıza değer katıyorlar. Vergisini Bursa’ya ödeyenlerin, kazancından Bursaspor başta olmak üzere spor ve sosyal çalışmalara pay ayıranların kente fark kattığını da ayrıca belirtmek isterim.

Son dönemde sessiz sedasız çalışmalarını yürüten birileri var. Türkiye’nin medeniyetler beşiği olduğunu vurgulayan ve iki ucu buluşturmak gerektiğine inananlar. Bursa Muşlu Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Muşsiad, kurulduğu günden bugüne şehre değer ve fark katıyor. Kurucu Başkanlığını hali hazırda yürütmekte olan Bursa Muşsiad Genel Başkanı Ayhan Durgun, lisans ve yüksek lisans sonrası doktora tezi vermiş bir isim. Enerji sektöründe önemli faaliyetleri bulunan Ayhan Durgun, şehrin genelinde esnaflıktan iş adamlığına başarı basamaklarını hak ederek tırmanan gönül insanı bir lider.

Bursa’da göç ve mülteci gündeminin en üst seviyede olduğu bir dönemde, Bursa Muşlu Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Muşsiad’ı öne çıkarma gereği duyuyorum. Bursa ve Muş arasında bir köprü olan dernek, sadece Bursa’ya sıkışıp kalmak yerine Muş başta olmak üzere ülkenin tamamında ve yurt dışında hemşerisi olan iş insanları ile de güçlü bağlar kuruyor. Bursa’nın genelinde 50 binden fazla kişiye istihdam sağlayan hemşerileri ile vergilerini şehre ödeyerek şehrin gelişmesine destek oluyorlar.

Bugün Bursa’da; Muşlu İş İnsanları tarafından kurulmuş başta Üniversite olmak üzere her alanda hizmet üreten eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, inşaatlar, basın ve medya kuruluşları, fabrikalar, enerji başta olmak üzere tarım ve hayvancılık alanlarında güçlü sektörlerde ülkeye ve şehre katma değer kazandırıyorlar. Gıda, mağazacılık ile kafe ve restoran sektöründe önemli bir güç haline gelen Muşlular, inşaatta olduğu gibi bürokrasi ve siyasette güçlü isimler ile şehrimize fayda üretiyorlar. Ve yine Avukat, Mimar, Doktor, Mühendis, Öğretmen gibi meslek erbapları ile toplumsal fayda üreten Muşlular, şehrin her katmanında varlık gösteriyorlar.

Mevcut konumda en üst düzeyde bürokrat olarak Gürsu Kaymakamı Naif Yavuz ile fark yaratan Muşlular, BESOB’da Bursa Ayakkabıcılar ve Benzerleri Oda Başkanı Servet Kaynar ile şehre değer katıyorlar. BESOB’da olduğu gibi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Ticaret Borsasında da yüzlerce üye ile şehre katma değer katan Muşluların, Bursa Muşsiad markası ile bir araya gelmeleri şehrimizin ne kadar büyüdüğünü ve geliştiğini göstermesi açısından çok kıymetli. Ve yine Bursa Muşsiad kadar topluma değer katan Muş Eğitim Vakfı ile Muş Dernekleri Federasyonu da şehirlerin kardeşliği ve medeniyetlerin buluşması adına önemli kurumlar.

Evet, mülteciler ve göç kavramını şehrin en köklü göç toplumu Muşlular üzerinden değerlendirmek istedim. Görmekteyiz ki; Muşlular çoktan Bursalı olmuşlar ve şehrimiz için durmaksızın çalışıyorlar. Siyasetten bürokrasiye, esnaflıktan iş adamlığına hatta fabrikatörlüğe her alanda toplumsal fayda üreten Muşluların Allah emeklerini zayi etmesin inşallah diyerek şehre daha büyük projeler kazandırmaya devam etmelerini bekliyoruz…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.