Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erdoğan’a sadakat kazandırıyor…

Yazının Giriş Tarihi: 03.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 18:29

Cumhur İttifakının yerel yönetimlerde büyük kayıplar yaşadığı 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri sonrasında iktidar kanadında var olan değişim beklentileri hızla güç kaybederken, kabine de radikal değişimlere kesin gözüyle bakılıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde her ne kadar teşkilatlarda değişim beklentisi oluşmuş olsa bile bu beklentiye Genel Merkez düzeyinde pozitif bakıldığını ifade edemeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bursa’da oyunu artırmadan Büyükşehir Belediye Başkanlığını alması sonrasında Ankara nezdinde bir nevi aklanan Alinur Aktaş'a kritik bir görev verilmesi bekleniyor.

Ankara’da birçok Bakanlıkta ciddi değişimler beklenirken özellikle Kültür ve Turizm Bakanı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Sağlık Bakanı, Adalet Bakanı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Gençlik ve Spor Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ticaret Bakanı ile Diyanet İşleri Başkanı’nın önümüzdeki hafta içerisinde değişeceği yönünde kulislere güçlü bilgi akışı yapılıyor.

Ankara’da gündeme gelen bir diğer husus ise öze dönüş hareketi yönünde. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un başarı ile yönettiği “Yeni Anayasa” süreci, toplumun ekonomik ve sosyal taleplerini de yanıtlayacak büyüklükte yeni bir yasal bütünlük barındıracak. “Genel Af” dahil birçok hususun gündemde olduğu “Yeni Anayasa” süreci öncesinde siyasetin tüm kesimleri ile görüşen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un göreve geldiği günden bugüne Meclisin kurumsal ve bağımsız yetkinliğini güçlendiren adımları ile ülkede demokrasi adına önemli bir değişim rüzgârı estirdiğini özellikle vurgulamak istiyorum.

Yerel seçimler sonrasında yaşanan teşkilat içi stresi azaltmak ve kayıpların önüne geçmek adına AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesi beklenen Recep Altepe'nin ötesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Alinur Aktaş'ın atanacağı yönünde ciddi pozitif algı oluştuğunu ifade edebiliriz. İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’ın adı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu’nun adı ilgili Bakanlığa geçiyor.

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek adına Tarım ve Orman Bakanı olarak Bursa’nın yakından tanıdığı bir isme görev verileceği güç kazanırken, Adalet Bakanlığı’na Trabzon kökenli bir ismin getirileceği kulislere yansımış durumda. Sağlık Bakanlığı konusunda birçok isim üzerinde durulurken, Sağlık Bakanının yurt dışından getirileceği algısı yüksek. Ticaretin geliştirilmesi ve Doğu, Güneydoğu ile ilişkilerin güçlendirilmesi adına iş dünyasından Doğu kökenli bir ismin Ticaret Bakanı olarak atanacağı hususu kulislerde öne çıkarken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının evli orta yaş üstü bir erkek olacağı, Diyanet İşleri Başkanlığına ise toplumun din kesiminin üzerinde uzlaşı sağlayacağı Alim sıfatı ağır basan dışarıdan bir ismin atanacağı iddiaları kulislere düştü.

Adalet ve Kalkınma Partisinde yaşanan seçimler ve gelinen süreçleri değerlendirdiğimizde görüyoruz ki; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sadakat, hem siyasette hemde bürokraside her daim kazandırıyor. Bu minvalde AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan'ın görevine devam edeceği konuşulurken, Bursa Milletvekili Efkan Ala'nın Genel Başkan Vekilliği görevine devam etmesi bekleniyor. Yine bazı Valilerin Bakan Yardımcısı olacağı yönünde ciddi kulisler oluştuğunu da ifade etmekte fayda görüyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.