Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sandığın mesajı

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 17:55

Mahalli seçimleri geride bıraktık. Yeni belediye başkanları belli oldu. Türkiye genelinde iktidar büyük bir oy kaybına uğradı. Bursa’da değişimden nasibini aldı.

Şimdi oturup, bu durumu analiz etme zamanı.

Seçim kurulları, sandıklardan çıkan sonuçları değerlendirip, yapılan itirazları inceleyip, kararlarını verip kesinleştiriyorlar. Yeni başkanların ve seçilen belediye meclis üyelerinin mazbata törenleri bugün yarın yapılır. Belediyelerde de devir teslimler ve el değiştirmeler gerçekleşir.

Böylece, yeni başkan ve yeni yönetimler iş başı yapacaklar.

Her dönem aynı olayların tekrarını yaşıyoruz. Yeni gelen başkan, eski başkandan devraldığı mirasla ilgili bir bilanço, yapılan işler, devam eden işler, ihalesi bekleyen işler, acil işler, ötelenen işlerle ilgili olarak bilgiler alıp, dosyaları inceliyorlar. Sonra, üç ay içinde 5 yıllık çalışma dönemine dair hizmet planlarını hazırlayıp, belediye meclislerinden geçirip, kendi plan ve projeleri doğrultusunda çalışmaya başlıyorlar.

Bu rutin işler.

Bizi ilgilendiren, kamuoyunu ilgilendiren ise geçmiş dönem belediye yönetiminde alangirli işler olup olmadığına dair yeni yönetimlerin neler yapacakları?

Hani, hesap kitap, fuzuli masraflar, gelenin geçmişi kötülemesi vb. gibi klasik olayların gündeme getirilip getirilmeyeceği.

Malum, 20 yıllık bir belediye yönetimi var. İktidar ile aynı partiden olup, şimdi muhalefete teslim edilen belediyeler var. Ne var, ne yok? İçlerindeki envanterler çok önemli.

Bu konularla ilgili zamanı geldiğinde zaten yeni yönetimler biz istemesek de bizleri bilgilendiriyorlar.

Asıl önemli olan seçmenlerin sandıklarda verdikleri mesajların siyasi parti üst yönetimlerinde nasıl değerlendirileceği.

İYİ Parti hemen olağanüstü hem de seçimli kurultay kararı aldı. Meral Akşener’in devam mı, tamam mı diyeceğini merakla bekliyoruz. Kendisine yöneltilen sorulara cevap vermedi.

AK Parti’de hesaplaşma başladı.

Her ne kadar Türkiye genelinde, ekonomik sıkıntılar nedeniyle oy kaybı olsa bile, Gaziantep örneğinde olduğu gibi, çalışanın kazandığı bölgelerde var. Ekonomik sıkıntılar bu bölgelerde de var, oylar her ne kadar düşüş gösterse de başkanlar seçimleri kazanma başarışını elde ettiler.

Peki, Bursa ile ilgili siyasi kulislerde neler konuşuluyor?

Sandık sonuçlarını Bursa’daki partilerin siyasi kadroları, yönetim kademeleri nasıl algıladılar?

Kurultay kararı alan İYİ Parti, 14 Mayıs 2023 TBMM milletvekili seçimlerinde yüzde 12 olan oy oranlarını 2.27’ye kadar düşürdü. Nerede ise arada yüzde 10’luk bir zaiyat var. Kayıp mevcut. Peki, bu oylar nereye gitti?

Cevap adres zaten belli. Oylar CHP’ye aktarıldı. Bu olay, bilinçli bir şekilde mi oldu? Yoksa, seçmenler, partililer, sandıklarda söz birliği etmiş gibi CHP’ye oyları kendi iradeleriyle mi verdiler?

Bir başka düşünce ise, İYİ Parti, kazandığı Yenişehir ile Karacabey ve Keles seçimlerinde İYİ Parti adaylarının desteklenmesi şartıyla, diğer ilçelerde partilileri, Hür ve müstakil kendi adaylarına rağmen CHP’ye oy vermeyi mi tercih etmeye zorladılar.

Aynı durum DEM içinde geçerli. İstanbul’da CHP ile kurulan ittifak benzeri Bursa’da da ittifak kurulduğu belli. Bütün uçar kaçar oylar CHP’de toplanmış.

Bundan 9 ay önce yapılan genel seçim sonuçlarıyla 31 Mart sandık sonuçları arasında dağlar kadar fark var.

Bu seçimlerin Bursa açısından bir başka kaybedeni ise MHP. Geçmiş dönemde Yenişehir Belediye Başkanlığı Cumhur ittifakı adına MHP’ye kazandırıldı. Bu dönem için Yenişehir ilçesine birde Mustafakemalpaşa ilçesi eklendi. MKP’de CHP adayı Şükrü Erdem, Yenişehir’de ise İYİ Parti adayı Ercan Özel Belediye başkanı seçildi. MHP sandıklarda kalmış oldu. Bursa’da belediye başkanlığını kazanamadı.

İşte bunların nedenleri araştırılacak.

En önemli kayıplar ise AK Parti’de. Karacabey, Harmancık ilçelerinin kaybedilmesi. Mustafakemalpaşa ilçesinde ittifak adayının seçimleri kaybetmesi ile Mudanya ve Gemlik’te iddialı olunmasına rağmen, seçimlerin hayal kırıklığı ile sonuçlanması.

CHP rahat. Bıçak sırtı denilen Bursa seçimlerini farkla kazandı. Bazı CHP’liler bile alınan sonuçları sürpriz olarak nitelendiriyor. Çünkü, emeklilerin, bu seçimler sayesinde, sandıklarda iktidara ders vermek isteyeceklerini bekliyorlardı ama, böylesine bir önemli mesajı beklemiyorlardı.

Aynı sürprizleri AK Parti’de yaşıyor. Söylenilen şu; beklenmedik kayıp oldu.

İyi güzel de emekliler bu söylemlerini hem sosyal medya ortamlarında, hem seçim ve oy isteme adına ayaklarına kadar gelen belediye başkan adayları, parti yöneticileri, milletvekillerine dilleri döndüğünce, açık seçik anlattılar. Bu durumu etkili ve yetkili parti üst yönetimine ilettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da miting meydanlarında ve “emeklilerin durumu ne olacak?” diye sorular sorulduğunda, durumdan haberdar olduklarını ifade edip durdu.

Fakat, emeklilerin beklediği adımlar atılmadı. Sandık sonuçları açıklandıktan sonra bazı kişilerin emeklilere yönelik yaptıkları paylaşımları görünce, kendi adıma epey bir cevap vermek istedim. Emekliler paragöz değildir. Seçim sonuçlarını değerlendirirken onları suçlamayın. Onların istek ve beklentilerini kulak ardı edip, öteleyen devlet yöneticilerinin hesapsız kitapsız harcama yapmalarına rağmen, emeklilere zam sırası geldiğinde, ekonominin kötü gidişatının emekliler, EYT mağdurlarının emekli edilmesiyle ilgili kararlar olduğu konuşulup, “biraz sabır” denilmesine çok içerlediler. Sözde, 2024 yılı emekliler yılı ilan edildi.

Seçimlere etki eden ve halkın, seçmenlerin tepkisini çeken diğer olayları da sizlerle paylaşıyorum; Adaletin adil olmadığı düşüncesi, sığınmacılar, Suriyeliler, faiz politikaları, döviz korumalı destekli hesaplara aktarılan kaynaklar, sokak köpekleri, başıboş hayvanların insanlara saldırısına kayıtsız kalınması, ilgilenilmeyişi, piyasadaki denetimsizlik, bürokrasideki vatandaşların şikayetleriyle ilgili denetimsizlik, liyakatsızlık, adam kayırma, torpil iddiaları, bazı parti yöneticilerinin halka tepeden bakmaya başladığı söylemleri, eğitim ve öğretimdeki sorunlar, yurt dışı eğitim ve YÖK’ün uygulamaları. Bağkurluya verilen 7 bin 200 gün prim sözü. Memurlara verilen 360 derece sözü, staj mağdurlarının sigorta başlangıç tarihi sayılması meselesi.

Bunlarda sandıklarda iktidara verilen mesajların meyveleri. İyi değerlendirilmeli.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.