Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öncelik planlama olmalı

Yazının Giriş Tarihi: 11.06.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 22:10

Bursa’nın kent merkezi olmak üzere baktığımız her köşesinde bir ihmalkarlık göze çarpıyor. Kimisi çarpık ve düzensiz yapılaşmadan kimisi ise başıboş yönetim anlayışından, boş vermişliğin getirisinden kaynaklı. İnşaat Mühendisleri Odası da 18 ayrı komisyon kurup, “Ben yaptım oldu” zihniyetine karşı mücadele edeceklerini açıkladı.

Tabi, bunun yanına birde siyasi kayırma ve bazı kişilerin bitmek bilmeyen rant devşirmelerini de eklemek gerekiyor.

Yapılan her türlü teknik toplantıların ana gündemi böyle.

Peki, biz günleri, haftaları, ayları, seneleri boşuna mı harcıyoruz? Konuşup duruyoruz, çözüm noktasında üretilen fikir ve projeler yok denecek kadar az. Yine, gözler, ismine kısaca rantiye denilen çıkar ilişkileri ve gökdelen projeleri üzerinde dönüp dolaşıp duruyor.

Evet, geçmişe dönüp baktığımızda, Bursa’da iktidar ile muhalefetin önde gelenlerinin kendi çıkarları öne çıktığı zaman nasıl kol kola girip, dertlerini bir çırpıda çözümlediklerini, sıra vatandaşa gelince bekleme devresinin nasıl göreve davet edildiğini görebiliyoruz.

“Bu böyle olmamalı” diye fikir ve proje üretenler var. Ama, sanırım azınlıkta kalıyorlar. Yada, malum medyalar nedeniyle seslerini pek duyuramıyorlar.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, göreve geldikten sonraki süreçte yapılan çalışmaları ve hedeflerini basın toplantısı ile açıkladı. Meslektaşları ve kent sorunları için çözüm üretecek, yol haritası çizecek komisyonlarını belirleyen Şube Yönetim Kurulu komisyon başkanlarını da basın mensuplarına tanıttı.

Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Atilla Erdem, Şubat ayında gerçekleşen seçimlerin ardından göreve gelen 19. Dönem Yönetim Kurulu’nun 3 ay gibi kısa bir sürede yapmış olduğu 94 adet etkinlik İnşaat Mühendisleri Odası geçmiş yıllarda. Bursa adına fikir ve projeler üretir, bu projelerin halk gündeminde, akademik odalar gündeminde tartışılmasına ön ayak olan bir kurumdu. Zamanla veya yönetim değişikliğiyle fikirleri de değişti. Epey bir zaman ses çıkarmaz, kent sorunlarına deyim yerinde ise pek fazla kulak asmaz gibi tutum gözleniyordu.

Yeni başkan Serdar Atilla Erdem, Bursa adına fikir ve projeler üretmek, kamu hizmetleriyle ilgili halk adına, Bursa adına denetimleri yapmak ve doğru hizmetlerin doğru zamanda yapılması için çalışmalar yapacaklarını duyurdu.

Bunun için konularında uzman ve deneyimli oda üyeleri arasında 18 ayrı komisyon oluşturduklarına dikkat çeken Erdem, sessiz kalmayacaklarını vurguladı.

Kentsel Dönüşüm ve Protokoller Komisyonu Başkanı - Mehmet Albayrak

Teknik Komisyon Başkanı - Prof. Dr. Adem Doğangün

Kıyı Deniz ve Su Komisyonu Başkanı - Prof. Dr. Egemen Aras

Eğitim ve Seminerler Komisyonu Başkanı - Prof. Dr. Mustafa Özgür Yaylı

Ulaşım Komisyonu Başkanı - Doç. Dr. Bahadır Yılmaz

İş ve İstihdam Komisyonu Başkanı - Ayşe Asena Dişbudak

Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı - Elif Kibar Topçu

Serbest Çalışanlar Komisyonu Başkanı - Ünsal Eser

OSB ve Sanayi Bölgeleri Komisyonu Başkanı - Serhat Şengül

Tarihi Eserleri Araştırma Ve Koruma Komisyonu Başkanı -Volkan Kutupoğlu

İş Sağlığı Ve Güvenliği Komisyonu Başkanı - Pınar Pelin Koçak

Kamu Çalışanları Komisyonu Başkanı - Mustafa Gördeli

Kadın İnşaat Mühendisleri Komisyonu Başkanı - Yasemin Işık Uysal

Yapı Denetim Komisyonu Başkanı - Serdal Aktaş

Gençlik Komisyonu Başkanı - Alperen Doğan

Sosyal Komisyonu Başkanı - Fırat Güzel

Spor Komisyonu Başkanı - Yükseler Göktaş

Basın Yayın Komisyonu Başkanı - Hürkan Çelebi

Önce, İnşaat Mühendisleri Odasına sonra da Bursa’ya ve Odanın görev kapsamında bulunan diğer çevre illerimize yapılacak hizmetler için şimdiden teşekkür etmemiz lazım. Hayırlı olsun. Umarım, çok güzel fikir ve projeler üretip, Bursa’nın kronik sorunları olmak üzere, rantiye bakış açısına çözüm getirilmesine katkı sağlanır.

Başkanın bu konudaki samimiyetini yaptığı açıklamalardan anlaşılıyor.

“Elbette bu bir ekip işi. Başta Yönetim Kurulumuz, geçmiş dönem yöneticilerimiz, Oda çalışanlarımız ve birazdan sizlerle takdim edeceğim komite üyelerimiz ile birlikte Bursa’nın kentsel dönüşümden ulaşıma, içme suyundan sağlıklı bir kentin tesis edilmesine kadar, Odamızın ilgi ve uzmanlık alanına dahil her konuda söz söyleyecek ve çözümler üreterek ilgili makamlarla paylaşacağız.

Yeri gelecek itiraz edeceğiz, yeri gelecek destek vereceğiz. Bilimin ışığında, Bursa halkının menfaatlerini önceleyerek doğru bildiğimizi söylemekten ve doğru olanın yanında durmaktan kaçınmayacağız.

Öncelikle belirtmek isterim ki Bursa, mutlaka dirençli şehir, tarım, turizm, tarih ve sanayi ile büyüyen bir şehir vizyonu ile şekillenmelidir. Bunlardan birini önceleyip diğerlerini geri planda kesinlikle tutmamalıyız. Bu çerçevede Ulaşım Master Planı ve Kent Anayasası şehrimizin bu dinamikleri içinde eşit derecede öncelenerek ve bir an önce hazırlanmalıdır. ‘’Bursa Kent Anayasası’’ olarak düzenlenecek 1/100.000 Çevre Düzeni Planı çerçevesinde bu kentin sakinleri ve sahipleri olarak bizler Bursa adına şu sorulara cevap aramalıyız.

Planlı ama doğal kaynakları kontrolsüz bir şekilde tükenen, üreten ama doğa ve tarım alanları yok olan, istihdam sağlayan ama ulaşım problemleri bitmeyen tamamı ile bir sanayi şehri mi? Koruma Kullanma dengesini gözeten sahip olduğu potansiyelleri, geleceği ve dünyanın gelişimini de düşünerek öncelik sırasına göre değerlendirip sonradan pişman olmayacak tercihler yapan bir şehir mi olacaktır?

Bu sebeple, ’Ben yaptım oldu’larla Bursa’mıza dışarıdan yapılacak her türlü müdahaleye sessiz kalmayacak, bununla gereken mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ve tekrar diyoruz ki ‘Bursa şeffaf bir şekilde Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde ilgili tüm ilçe belediyelerinin, devlet kurumlarının içinde olduğu tüm üniversitelerimizin, meslek odalarının aynı masada toplanıp ortak akılla Bursa vizyonunun belirleneceği Kent Anayasamız acilen hazırlanmalı ve ‘Ben yaptım oldu” lara asla müsaade edilmemelidir.”

Başkan Erdem’in ifadeleri çok fazla. Ama, ana özeti, Bursa artık sahipsiz değil ve sahipsiz kalmayacak.

Öyle gözüküyor ki, İMO eski günlerine geri dönüyor. Hadi bakalım, kolay gelsin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.