Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkanlar aranıyor!

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 09:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 09:31

AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından il ve ilçe başkanlıkları için yenileme kararları uygulanmaya başlandı. Bursa içinde bazı çevreler hemen isim yakıştırmasına ve “bu kişi iyi iş yapar” söylemlerine başladılar. Bir nevi başkan pazarlaması gibi.

Günümüzde artık siyaset ile ticaret iç içe geçmiş durumda. Siyasetin öncülüğüne getirilen bazı kişilerin kendi geleceklerini garanti altına alabilme adına yaptıkları bir takım istem dışı faaliyetler, partilere zarar vermeye başladı. Ki, bunun en güzel örneği 31 Mart seçimlerinde yaşandı. Bursa özeline bakıldığında, CHP Büyükşehir seçimlerini kazandı ama, 2019 seçimlerine göre artırdığı oy miktarı 10 bin seçmenin bile altında.

AK Parti seçimleri kaybetti. Çünkü, yaklaşık 600 bin Bursalı seçmen, artık ne düşündüyse sandığa gidip oy kullanmadı.

Tabi, sandık sonuçlarına ilk bakıldığında emeklilerin isyanı, atanamayan öğretmenlerin meselesi, ekonomi, aday belirlemede yaşanılan sıkıntılar, teşkilatların adayları sindiremeyişi, diploma denklik mağdurlarına karşı hükümetin takındığı gayri samimi tutumlar sıralanıp durdu.

Ortaya karışık denilebilecek bir takım mazeretler sıralandı.

Parti örgüt ve teşkilatları kendi aralarında yaptıkları denetimlerde, iktidar partisinin halktan kopması, ana muhalefet partisinin ise söylem ve eylemlerinin özellikle de PKK destekli siyasi yapılarla olan ilişkiler nedeniyle pek çok güven duymasına engel olduğu yönünde sonuçlar çıkarıldı.

Bütün bunları halkımız şimdi can kulağı ile dinliyor, iki gözle değil dört gözle izleyip, seçim sonrası atılan adımlar ile atılmayan adımların hesabını kendince yapıyor.

“Seçime daha dört yıl var!” diye konuşan iktidar AK Parti galiba yanlış üzerine yeni yanlışları inşa etmeye devam ediyor. Çünkü, “seçimlerdeki mesajı aldık. Anladık” açıklaması yapılırken, seçimden bu yana değişim olmayışı ve sadece anayasa konusunun gündemde tutulması, vatandaşın beklentilerinin başka bahara aktarıldığı düşüncesini hakim kılıyor.

Parti teşkilatlarındaki değişim ise galiba zamana bırakıldı.

Çünkü, kimse yerinden oynamak istemiyor. Herkes memnun gibi. Değişim beklentisi var ama adım atan kimse yok.

Değişim söylemleri başlayınca da gerek parti içinde gerek sokaklardaki vatandaşlarımız arasında gerekse bizim meslektaşlarımız medya arasında bir takım isimlerin il başkanlığı, ilçe başkanlığı yakıştırmasına başlanıp durulur. Bugünlerde de aynen öyle.

Bursa’nın yeni siyasi yapısı, belediyelerde ve meclislerde ortaya çıkan güç dengesine göre, seçimleri kazanan CHP’den çok seçimleri kaybeden ama mecliste Büyükşehir meclisinde çoğunluk kazanan AK Parti’nin yapacakları merak ediliyor halk arasında. Aradan geçen kısa zamana rağmen AK Parti’nin CHP’ye karşı eline pek çok koz geçmesine rağmen sessiz kalmasına anlam verilemiyor.

Mesela, baldız ve yakınların işe alınması, “CHP içinde güvenilir insan yok!” diye açıklamalar yapıldığı iddiaları, hem yerel siyasetin hem de genel siyasetin genel konuları olması gerekirdi.

Sus pus olunmasının elbette bir anlamı vardır. Zamana bırakalım. Belki de yeni yönetim gelsin, iş başı yapsın, muhalefeti de onlar yapsınlar diye beklenti olabilir mevcut kadrolarda.

Bilgileri olarak isimleri yazmaya başladılar. Ben isim yazmak istemiyorum. Ama, halkın, esnafın, vatandaşın bu isimlere ne gözle baktığını, bunların AK Parti’ye kazanım sağlayıp sağlamayacakları konusundaki eleştirileri sizlerle paylaşmak isterim.

İsimlerin hepsi hem AK Parti için hemde Bursa için değerli olabilir.

Ama, iş yapmak, muhalefet etmek önemli. Bursa hizmet bekliyor. Hem kamu hizmetleri hem de yerel hizmetler arzu edilen seviyede değil. Daha hızlı tren projesi bile 12 senede bitmedi. AK Parti’nin Bursa’da artık iktidar gücü yok. Halkı ve seçmenleri yeniden kendisine oy verebilecek şekilde etkileyecek çalışmalar yapılmamsı gerekli. Yoksa, genel iktidarın gölgesine sığınıp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ile gezmek, dolaşmak artık pek fayda etmiyor.

Vatandaş, kendisine verilen sözlerin tutulmasını bekliyor.

İsmi yazılıp çizilenlerden bazıları geçmişlerine bakıldığında partiye eskiden olduğu gibi yeni dönemde pek fazla katkı sağlayamayacakları zaten açık gözüküyor. Bazılarının ise özellikle Nilüfer bölgesindeki yatırımları nedeniyle geçmişte CHP’li başkanla aralarındaki ilişkilerden söz edilmesi, yeni dönemde de AK Parti’nin muhalefet görevini yapmak istemediği yorumlarına bağlanıyor.

Bu nedenle de AK Parti’nin kökten ve sıfırdan yeni bir teşkilat kurabilecek, muhalefeti yaparken siyaset ile ticareti eşleştirmeyecek, halkın şikayetlerini ciddiye alıp, “bu işin içinde bizimkilerde varmış!” şeklinde cevap vermeyecek, kimsenin gözünün yaşına bakmadan AK Parti’nin yeni başarılara imza atmasına yol açabilecek kişilere görev verilmesi gerektiği konuşuluyor.

Bu iş siyaset işi, Politika işi. Kimin ne zaman nerede ne yapacağı pek belli olmaz. Güvenilen dağlara kar yağabilir. Kırsal çöllerde çiçek açabilir.

Önemli olan AK Parti’nin il başkanlığı binasının anahtarını kime teslim edeceği. Geçmişte CHP’li başkanla kol kola bazı rant projelerine imza attıkları iddia edilenler, atanlar ile onların yandaşları olanların bu işte anahtarı teslim almaları demek, AK Parti’nin Bursa’da kepenk kapatması anlamına gelir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.