Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

WC meselesi!

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 21:46

İnsanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de tuvalet meselesi. Yeriz, içeriz, sonrada defi hacet ile yaşantımıza devam ederiz.

Bu konu, özellikle büyük kentlerde ve turizm bölgelerinde, çarşılarda, pazarlarda, buraları ziyarete gelenler için çok önemli.

Hastalık var, ustalık var.

İnsanlarımız sıkıştıkları zaman en kısa yoldan ve en kısa zamanda defi hacet yapabilecekleri yerlere ulaşmalı. Bu nedenle de kenti yönetenlerin, şehrin işlek cadde ve sokaklarında, insanların toplu bulundukları yerlerde, çarşılarda, pazarlarda, bu dertlere çare bulmaları ve hizmet için bina yapmaları gerekiyor.

Bursa’nın Şehreküstü Meydanı, yeni ismiyle 15 Temmuz Şehitler Meydanı, insanların günlük koşuşturma sırasında bir nebze olup nefes alıp dinlendikleri mekanları, çay ocakları, ayak üstü yeme içme ve çınarlar altında serinleme imkanı verebilen bir yer. Birde burada, her türlü eylem ve gösterilerin yapıldığı bir toplantı merkezi. Çarşı ile ulaşım, raylı sistem arasındaki toplanma ve buluşma noktası.

Hal böyle iken, bu meydanda bir tek Şehreküstü Camisinin tuvaletleri halka hizmet ediyor. Ama paralı hizmet var.

Şimdi, Ülkemizin en kalabalık nüfusa sahip olan İstanbul’a bakalım. Bebek Aşiyan sahilindeki bütün camilerin tuvaletleri ücretsiz. Masrafları Sarıyer Belediyesi karşılıyormuş.

Yine Üsküdar sahil ve etrafındaki bütün camilerin tuvaletleri ücretsiz, masrafları, bakım onarım ve bütün giderlerini de Üsküdar Belediyesi karşılıyormuş.

Bursa’da herhangi bir caminin tuvaletinin ücretsiz olarak kullanıma sunulduğuna dair sanırım örnek yok.

Hepsi paralı.

Geçtiğimiz yıllarda bu sorun, Osmangazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan memurların başkanlığa sundukları dilekçelerde ortaya çıkmıştı. Belediye çalışanları, herhangi bir mahallenin park ve bahçe, yeşil alan düzenlenmesi için mesaiye gittiğinde, temel ihtiyaçları vukua geldiğinde hacet için tuvaletlere para ödemek zorunda kaldıklarından dert yanmışlar.

Doğru, belediye olarak işveren pozisyonundasınız. Çalışanı, siz onu göreve göndermişsiniz, çalışanların görev sırasında bütün ihtiyaçlarının karşılanması hizmeti de işverene ait olduğuna göre de bu hizmeti de sunmak zorundasınız. Ama, o dönemin Osmangazi Belediyesinde, kendi içinde büyük bir problem olan bu konu, cami tuvaletlerinin işletmecilere kiraya verilirken sözleşmelerine “belediye memur ve görevlilerinin ücretsiz yararlanabileceği” ne dair bir madde konulmadığı bir maalesef sorun çözümlenmemişti.

Tarihler geldi, geçti, devran döndü. Mahalli seçimler yapıldı. Erkan Aydın Osmangazi Belediye Başkanı oldu.

Yaptığı ilk icraatlarından bir tanesi de Şehreküstü Meydanı ve camisi tuvaletlerinin ücretsiz olmasına karar vermek. Bana göre çok doğru ve yerinde bir hizmete imza attı. Bursa’nın turizm bölgeleri, çarşı ve pazarlarındaki bütün tuvaletlerin ücretsiz olması lazım. Bu sektör öyle bir sektör ki bazılarına göre biraz abartı bile olsa holding kadar para kazandırıyor. Çünkü insanlar bu paraları ödemeye mecbur bırakılıyor.

Tuvalete girip para ödesen bir dert ödemesen başka bir dert.

Recep Altepe döneminde hem Kapalıçarşı hem de Ulucami için gelen turistlerin çektikleri tuvalet sıkıntısına, caminin bahçesi kazılarak, 22 kabinli erkek, 22 kabinli kadın tuvaleti yapılarak çare bulunmuştu. Hala bu tuvaletler hizmet ediyor.

Hani büyüklerimiz bazen konuşma sırasında ifade ediyorlar ya iki tarafı da b…’li işlem.

Erkan Aydın gerçekten güzel bir işe imza attı. Belki de İstanbul’daki camilerin tuvaletlerini örnek aldı. Bilemiyorum ama, bu işle ve bu dertle çözüm konusunda atılan her adım bana göre şehre hizmet ederken, yüksek katlı beton binalar ve rantiye tesisleri yapmaktan daha faydalı bir hizmet.

Tabi, Şehreküstü Camisi tuvaletini Osmangazi Belediyesi’nin eski yönetimi işgaliye ile kiraya vermiş. İşletmecinin bir hakkı var. Birde, ücretsiz tuvalet uygulaması ve kararı ile kamu yarası ilkesi var. Olay mahkemelere taşınmış. Bakalım ne olacak?

Yargı gerekli kararı verir. Tuvalet birkaç gün ücretsiz kullanıldıktan sonra şimdi paralı kullanılıyor. İnşallah dava uzamaz, uzun sürmez, anında biter de vatandaşlarımız hiç olmazsa Şehreküstü Meydanında temel insanlık ihtiyaçları için ekstra para ödemekten kurtulurlar.

Konu, tuvalet meselesine gelmişken, Bursa’nın en eski mahallelerinden olan Maksem semtinde de bir umumi tuvalet sıkıntısı yaşanıyor. Maksem Camisi eski ismiyle Düstürhan Camisinin sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü gözüküyor. 2. Derecede sit olarak kayda alınmış. Düstürhan Yahya isimli komutan tarafından 1479 yılında yaptırılmış. Tuğla ve moloz taşlarıyla inşa edilmiş. İç kısmı 7 metre 10 santim ile 8 metre genişliğinde. Birde ön kısmında 7 metre 10 santim ile 4 metre derinliğinde bir cemaat yeri de var. Bahçesi yok. Şadırvanı sıkışmış. Caminin etrafı, zamanla yapılaşmış. Koruma önlemleri gereken özen gösterilmediği anlaşılıyor.

Şimdi sıkı durun, bu caminin tuvaleti yok. Cemaat, tuvalet ihtiyaçları olduğunda evlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Kimse ne olduğunu bilmiyor ama, seneler önce yapılaşma nedeniyle yol açılması için caminin tuvaletleri iptal edilmiş. O tarihten sonra da kimse bu tuvalet meselesi ile ilgilenmemiş.

Ben bu konuyu öğrendikten sonra, seçim öncesinde Osmangazi Belediyesi görevlileriyle görüştüm. Defalarca camiye gidip tuvalet yeri için keşif yapmışlar. Ama, uygun yer bulunamamış. Hemen kenarındaki yolun altına yapılması düşünülmüş. Fakat, alt yapı ve maliyeti yüksek çıkmış. Şadırvanın merdiven altına yapılması planlanmış orası da hem çok dar hem de WC yapımı için yetersiz alanmış.

Modern teknoloji ve inşaat yapım tekniklerinin gelişmesine rağmen 5. Yüzyıldan kalma ve tarihi eser niteliği bulunan bir caminin tuvaletinin olmayışına akıl ve mantıken anlamak mümkün değil.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, işe Şehreküstü Camisi tuvaletlerinin ücretsiz olmasıyla başlaması nedeniyle bu konu yeniden gündeme geldi. Mahalle halkından yakından tanıdığım Bahri abim, “Erkan Aydın bizim oralı. (Dağlı) Maksem mahallesinde oturanların pek çoğu hemşerisi. Artık bu işi çözerse o çözer. Gördüğünde bir zahmet anlatır mısın?” diye görev verdi.

Bende buradan, bu olayda hem kamu yaralı olması hem de tarihi bir ata yadigarına eksik bulunan hizmetin halka olarak eklenmesi amaçlı olarak, Erkan Aydın’a olayı duyuyorum.

Kolay gelsin. Umarım caminin etrafında, yakınında bur tuvalet yapılacak yer bulunur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.