Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkoğlu’ndan esnaf önergesi

Yazının Giriş Tarihi: 03.06.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.06.2024 16:09

Esnafın sesini ve feryadını duyan, kredi faizlerine yapılan haksız ve hukuksuz artışların üzerlerinin örtülmesine razı olmayan İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Benim, uzun süredir gazetemdeki köşede yazdığım ve esnaf ve sanatkarlarımızın kredi konusundaki haklı eleştirileri TBMM genel kurulunda gündem oluşturdu. Meclis genel kurulunda gündem dışı söz alarak esnaf kredileriyle ilgili gelişmeleri milletvekillerine ve kamuoyuna anlatan Türkoğlu, önce Ticaret Bakanı tarafından cevaplandırılması istemli olarak soru önergesi verdi.

Esnaf ve Sanatkarlara, esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri ve Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredilerin, esnafın boynuna ip geçirilmesi olarak nitelendiren Türkoğlu, geçmişe yönelik faiz uygulaması ve kredi taksitlerini erken ödeyen esnaflardan Bankacılık Kanunu gereği tahsil edilemeyen faizlerin bir sonrasi takside yansıtılıp, esnafın cebindeki paraya göz dikilmesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Esnaf teşkilatları yöneticilerinin de bu konularda sessiz kalmansın, teşkilat başkanlarının kendilerinin veya yakınlarının iktidar AK Parti’den milletvekili seçilmesi olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, esnafın hakkını, hukukunu savunmak zorunda olanların bir kenara çekilip, olayları izlemesinin ise akıl tutulması olduğuna dikkat çekti.

Türkoğlu’nun TBMM başkanlığına esnaf kredileri ve kredi faizleriyle ilgili verdiği soru önergesi aynen şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Sn. Ömer Bolatt tarafından Anayasanın 98 ve Türkiye Büyük Millet Meclisiİçtüzüğü ’nün96 ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını için gereğini saygılarımla arz ederim. 15/05/2024

Yüksel Selçuk TÜRKOĞLU

Bursa Milletvekili

Ekonomik krizin beraberinde getirdiği çok yönlü sorunları fedakarlıkla aşmaya çalışan esnafımız, bütün bunların yanı sıra bir de kullanmakta olduğu ticari kredilere istenen “ekstra faiz” şokuyla sarsılmıştır.Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılankredilere, geriye dönük de uygulanmak üzere yaklaşık yüzde 10 oranında ilave faiz ödemesi talebiyle birlikte, esnafın hesabı şaşmış, doğal olarak da geleceğe yönelik planladıkları gelir gider dengesini zora sokmuştur.

Buradan hareketle;

SORU 1-Söz konusu krediler verilirken esnafa, “sabit taksitlerle ödenecek” taahhüdünde bulunulmuş mudur?

SORU 2-Ekstra faiz talebinin, bugüne kadar ödenmiş taksitleri de kapsayacak biçimde, geriye dönük olarak uygulanacağı bilgisi doğru mudur?

SORU 3-Doğruysa, bu kararın, hukuktaki “kazanılmış hak” kavramıyla çelişmesi, dolayısıyla bir hakkın zedelenmiş olması söz konusu değil midir?

SORU 4- Dolayısıyla her bir taksitte yaklaşık olarak 5 bin ila 10 bin TL arasında esnafa ekstra yük getiren ilave faiz uygulaması hukuki midir?

SORU 5- Talep edilen ilave faiz oranı yüzde 4 ile yüzde 11,5 arasında değişkenlik göstermiştir. Örneğin; kredi faizi yüzde 8,5 olanların faizi yüzde 17, yüzde 9,5 olanların yüzde 21, yüzde 12,5 olanların yüzde 24, yüzde 20 olanların yüzde 26, yüzde 24 olanlar da yüzde 28 yapılmıştır. Ekstra faiz miktarının farklı farklı uygulanmasında hangi kriterler esas alınmıştır?

SORU 6- Bu kararda ısrar edilmesi, zaten can çekişen esnafa ölümcül bir darbe daha vurulması anlamına gelmez mi?

Ben, bu konularda ilgili olarak sürekli yazılar yazıp, esnaf ve sanatkarlarımızın içinde bulunduğu durumu siz değerli okurlarımla paylaşıyorum. Amaç, esnafın sesinin duyurulması ve sorunlarına kalıcı çözüm bulunması. İddia edildiği gibi bankanın hergün kendi kafasına göre haksız ve hukuk dışı uygulamalarına son verilmesi.

Pek çok esnaf arkadaşımın da bana destek olması gerçekten konunun çözümü yolunda atılan adımların ne denli doğru olduğunun göstergesi.

Tabi, yazılarımdan rahatsız olanlarda var. Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin bazı yöneticileri, iş yapıyormuş gibi görünüp yapmadıklarının ortaya çıkmasıyla beraber, benim yazılarımdan rahatsız olmaya başlamışlar.

Doğrudur.

Senelerce esnaf ve sanatkarın sırtlarına binip at koşturanların bu olaylardan sonra sanırım artık maskeleri yere düşmeye ve gerçek yüzleri ortaya çıkmaya başlamayacak. İddialara ve duyduklarıma göre kendi aralarında bile anlaşmazlığa düşmeye başlamışlar.

Bazı yöneticiler, “olmaz böyle şey! İtiraz edelim, gerekirse dava açalım” diye toplantılarda görüşlerini dile getirmeye başlamışlar.

Banka ile kanka olanların ise bu durum galiba işlerine gelmiyor gibi tutum ve davranış içinde oldukları iddia ediliyor.

Bu konu, gerçekten ap ayrı ve esnaf ve sanatkarlar kurumu ile alın teri ile çalışan, helal para kazanan esnafımız arasında yaşanılan sıkıntıların da daha rahat ve kolay anlaşılmasına yol açacak olaylara gebe.

Siyasetçilerin de artık bu konulara bakıyormuş gibi yapıp bakmadan geçmeleri galiba mümkün değil. Çünkü, hangi esnaf işyerine giderlerse gitsinler, karşılarına bu kredi mevzuu geliyormuş.

İYİ Parti Bursa milletvekili Selçuk Türkoğlu, esnaftan gelen bu serzenişlere bir nebze olsun tercüman olma adına üzerine düşen görevi yerine getiren bir milletvekili.

“Siyasetin görevi sorun çıkarmak değil, sorunları çözmek. Halkın dertlerine çare bulmak ve tercüman olmak” diye konuşan Türkoğlu’nun TBMM başkanlığına verdiği soru önergesine bakalım Ticaret Bakanı ne gibi cevap verecek.?

Yine, Türkoğlu’nun TBMM başkanlığına verdiği ve esnaf ve sanatkarlar kredilerinin durumunun ortaya çıkarılmasına yönelik TBMM bünyesinde araştırma komisyonu kurulması önergesine iktidar partisi bakalım ne gibi cevap verecek?

TBMM gündemine alınan önerge ret mi olacak yoksa komisyon kurulup, ülkemizdeki esnaf ve sanatkarların senelerce ezilmesine yol açan haksız uygulamalar, siyasetin çalışmasıyla gerçeklerle belirlenebilecek mi?

Kim ne kadar samimi hep beraber göreceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.