Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kredi mağduru esnafa CHP desteği

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 22:40

Ülkemiz ekonominin güçlüklerine rağmen esnaf ve sanatkarlarımıza verilen kredi faizlerindeki akıl almaz faiz yükselmesi ve esnafın sesinin, duyulması, feryatların ise esnaf teşkilatları ve odalarınca dile getirilmeyi CHP’nin dikkatini çekti.

CHP Ticaret Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Demir, iktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının ülkemizdeki her kesimi olumsuz etkilediğini belirterek, “ama bir kesim var ki, artan maliyetler ve düşen alım gücü gibi zorluklar nedeniyle göz göre göre batıyor." dedi.

Gazetemizde, esnaf ve sanatkarlarımızın durumları ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullanılan kredilerde, Halkbank’ın kendi kendine bir gecede yüzde 400’lere varan faiz artırıma gitmesi ve bu kanun dışı uygulamalara da esnaf temsilcilerinin kayıtsız kaldığı anlamına gelen yazılarım, CHP genel merkezinde değerlendirilmiş. Bana gelen haberlere ve bilgilere göre de önümüzdeki hafta içinde Esnaf Odalarına ve Kefalet Kooperatiflerine yönelik geniş anlamlı bir ekonomik politikalar konusunda açıklama yapılacak.

Küçük esnafın karşılaştığı zorluklara dikkat çeken genel başkan yardımcısı ve gölge Ticaret Bakanı Volkan Demir, yaptığı yazılı açıklamada; özellikle kira ödemeleri ve işletme maliyetleri konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu, küçük esnafın, zorluklarla mücadele etme sürecinde yalnız bırakıldığını dile getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Birçok esnaf kardeşimiz maliyetleri artmasın diye soğuklara rağmen iş yerlerinde ısıtıcılarını bile açamamaktadır. Dahası, esnafımız enflasyon nedeniyle sattığı malı yerine koyamamakta ve ürettikleri hizmet için her geçen gün daha yüksek maliyete katlanmaktadır. Uygulanan yanlış ekonomi politikaları esnafımızı resmen batırmaktadır. Esnafımızın BAĞ-KUR’lu olmaktan kaynaklanan gün eşitsizliği, emeklilik umutlarını da bitirmektedir. Birçok esnafımız artık sağlık hizmeti dahi alamamaktadır. Esnafın, emeklilik ve sağlık hizmetlerine erişiminde yaşadığı zorlukların bir an önce giderilmesi gerekiyor.

Türkiye Halk Bankası’nın küçük esnafı desteklemek için kuruldu. Bankanın asıl amacına dönerek, ekonomik krizdeki esnaflara finansal destek sağlaması gerekmektedir. Esnaf ve sanatkârı desteklemek parolasıyla kurulan Türkiye Halk Bankası’nın acilen gerçek amacına dönerek bu duruma çözüm üretmesi gerekmektedir. Özellikle, son dönemde döviz kur şokunun başını çektiği ekonomik krizde esnafımıza finansman erişimi hususunda destek olmak ve ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak, Türkiye Halk Bankası’nın faaliyetlerinin temelini oluşturmalıdır.”

Ayrıca, perakende yasasının çıkartılmamasının küçük esnafı küresel şirketlere karşı dezavantajlı duruma düşürdüğünü belirten Demir; uzun yıllardır aynı işyerinde çalışarak geçimini sağlayan esnafın, dev zincirlerle rekabet etmekte güçlük çektiklerine dikkat çekti.

Son olarak, inşaat sektörüne odaklanan büyüme anlayışının kamu bankalarını gerçek amacından uzaklaştırdığını ifade eden Demir, bu durumun küçük esnafı ve KOBİ’leri olumsuz etkilediğini dile getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Demir, sıkı para politikaları ve yüksek faizlerin inşaat sektörünü olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak, ekonominin çeşitlenmesi ve esnafın desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Evet, ana muhalefet partisi ve geleceğin iktidar namzeti olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin esnaf ve sanatkarların içinde bulundukları durum konusunda böyle bir açıklama yapması, umutları yeşillendirdi. Özellikle Halkbank’ın tek taraflı ve kendisine daha fazla kar elde etme amaçlı olarak faizlerin artırılmasına yönelik yazılarımda bu açıklamanın yapılması konusunda etkili olması beni de sevindirdi. Ana muhalefetin esnafın sesine nihayet kulak vermesi de mutlu bir haber.

Ortada pek çok kişinin, anladığı ama anlamak istemediği, iktidarın ise kulaklarını tıkadığı büyük bir yangın var.

Esnaf ve Sanatkarlar, emekleri ile çalışıp, alın teri ile kazandıkları paralarla yeni yatırımlar yapmak veya ailesinin sofrasına bir dilim fazladan ekmek koyabilme adına çabalarken, bankanın ve banka ile kanka oldukları iddia edilen esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerinin böylesine sessiz kalmaları gerçekten üzücü. Esnaf bu nedenle, AK Parti hükümeti ve onları destekleyen MHP’nin başını çektiği Cumhur ittifakına küstüğünü açıkça ifade ediyor.

Çünkü, ekonominin can damarı esnaf ve sanatkarlarımız. Ülkemizin en büyük iş kolu esnaf ve sanatkarlarımız. Eski deyimle, ekonominin ortadireği, ülkemizin de ortadireği esnaf. Orta direk yıkılınca, yok olunca, bel verince, binanın sağlam kalması da mümkün değil.

Şimdi son günlerde esnaf ve sanatkarlar odaları ve kefalet kooperatifleriyle ilgili konuşulanlara ve söylenilen iddialara gelelim. Hemen belirtmemde fayda var, bunlar esnafın kendi aralarında konuştukları sohbet konuları ve ortaya atılan iddialar.

Esnaf odalarında eskiden siyasi partilerdeki delege ağalığı gibi bir ağalık düzeni kurulmuş. Senelerce başkanlar hiç değişmiyor. Yine, kredi kefalet kooperatiflerinde de esnaf ağalığı kurulmuş. Kredi talep eden esnaf ve sanatkarlara sanki kendi ceplerinden para veriliyormuş gibi muamele yapan, böylece, koltuklarını sağlamlaştıran, arkasını da iktidara dayanan yüzlerce kooperatif başkanı varmış.

Her kooperatif için bir Halkbank Şubesi kurulmuş. Bununla da yetinilmemiş, eğer banka şubesi varsa hemen bir kooperatif kurulup, esnaf ve sanatkarların alın terinden banka kredileri aracılığıyla, komisyon ve sürekli artırılan faizlere yük olarak esnafın sırtına eklenen ödemelerle yeni bir rant kapıları açılmış.

Esnaf, “iktidar tasarruf yapacaksa, işe Halkbank şubelerini kapatmak ve kredi kefalet kooperatiflerinin sayılarını azaltmakla başlasın. Hem esnaf az para öder hem de hazinenin kasasından Halkbank’a ödenen paralar azalır. Böylece, emekliye verilmeyen zamların da kaynağı ödenekleri bulunur” diye konuşuyorlar.

Bu konuyla ilgili 1990’lı yıllarda başlatılan bir esnaf ve Sanatkarlar Odaları düzenlenmesi çalışması varmış. Onu araştırıyorum. Ulaşınca sizlerle paylaşacağım. Teorik olarak anlattılar. Bana çok mantıklı ve kolay bir çözüm gibi geldi. Esnaf ağalığına son verebilecek bir uygulama.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.