Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnşaat sektörüne lokomotif aranıyor

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 23:10

Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan en fazla payı alan sektörlerin başında inşaat sektörü yer almaya başladı. Banka kredilerinin erişilemez olması, yüksek faizli olması ve konut fiyatlarına göre de kredi miktarlarının yarısından bile az uygulanması nedeniyle sektör uzun zamandır dertlerine çareler arıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektöründe arzu edilen canlanmanın yaşanması ve dar gelirli, sabit gelirli, orta gelirli vatandaşlarımızın da konut alımına erişmesi ve konut satış fiyatlarının düşürülmesine yönelik bazı çalışmaları açıkladı.

Şimşek, önce kira artışlarıyla ilgili bilgi verdi. 1 Temmuzdan itibaren konut kiralarındaki yüzde 25’lik zam oranı kısıtlamasına son verileceğini ve eskiden olduğu gibi kira bedellerinin TÜFE fiyatlarına göre belirleneceğini duyurdu.

Bu durum, ekonomik sıkıntılar içindeki kiracıları kara kara düşündürürken, ev sahiplerini sevindirdi. Yaklaşık 2 yıldır yüzde 25 zam oranlarıyla idare etmek zorunda kalan veya kiracılarıyla zam konusunda anlaşamayıp mahkemelik olan binlerce kişi var.

Bakan Mehmet Şimşek’in konut fiyatlarının düşürülmesine yönelik çalışmalarla ilgili açıklamasında ise, inşaat sektörünün finansman sorununun Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Fonlarıyla çözümlenmesi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hayata geçirilecek Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) düzenlemesinin hem sektörün finansman sıkıntısını ortadan kaldıracağını hem de üretimi artıracağını belirtti.

SPK'nin hazırladığı Proje GYF kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiğini belirten Şimşek, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak." açıklamasını yaptı.

Şu anda kredilerin maliyetlerinin ve geri ödeme taksitlerinin yüksek olması nedeniyle finansman noktasında sıkıntı yaşandığını dile getiren inşaat sektörü temsilcileri, yeni düzenlemeyi olumlu bulduklarını açıkladılar. Fon kurulacağı açıklaması, inşaat sektöründe canlandırma yaratırken, beklenilen finans sağlanması konusunda lokomotif ve Şimendifer olup olmayacağı konusunda karşıt görüşlerde belirmeye başladı.

"Eskiden ön satışla finansman sağlıyorduk artık o da kayboldu. Gayrimenkul yatırım fonlarının mutlaka yeni yapılacak projelere destek vermesi şart. İnsanlar gayrimenkul yatırımı yerine paralarını mevduat faizlerinde tutmayı tercih ediyor. O nedenle, bu düzenleme bizim önümüzü çok açacak. ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünyada da çok örneği var bu uygulamanın. Kesinlikle çok doğru bir adım. Bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz."

"Bu düzenleme sayesinde evini yenileyecek vatandaş da üretim yapacak müteahhit de finansmana erişebilecek. İyi bir finansman modeli olacak. Bu fonun hayata geçmesiyle düşük maliyetli finansman elde edilmiş olacak. Finansman problemini ortadan kaldırıp hem konut üretimini artıracak hem de satış fiyatını alıcı lehine olumlu etkileyecek. Bahsettiğim gibi dünyada çok örneği var. Birçok emeklilik fonu da gayrimenkullerin alımında ve saklanmasında kullanılıyor. Banka kredileriyle üretimin artırılması veya kentsel dönüşüm hareketliliğinin sağlanması çok zor."

Evet, sektör temsilcileri ve gayrimenkul ticareti ile ilgilenenler, yeni kurulacak olan fon yardımıyla yatırımcıların sermayeye erişmede güçlük çekmeyeceklerini düşünüyorlar. Pek çok müteahhit, banka kredileriyle kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesinin mümkün olamayacağı görüşünde birleşmişler. Çünkü, kentsel dönüşüm söylemleri yıllardır var. Başlanılan, yapılan proje sayısı ise beklenenin çok çok altında.

Bir başka düşünce ise ev almak isteyenlerinde fon yardımıyla, banka kredisi yerine kaynak bulması ve böylece bankalarda kredi kuyruklarında beklemesinin önüne geçilecek olmasını sevindirici olarak kayda geçirildi.

Bu tür uygulamalar dünyanın belli başlı ülkelerinde var. En fazla da Amerika’da uygulanıyor. Morg Gate olarak isimlendirilen fonlama projesiyle Amerika 2005 yılında büyük bir ekonomik buhrana girmişti. Çünkü, fondan ev alıp geri ödemelerinde zorlanan vatandaşlar nedeniyle, fonu fonlayan bankalar güç durumda kalmışlardı.

Bu durum Türkiye’de uygulama imkanı bulabilir mi?

Ülkemizde pek çok konuda yatırımcı, parasını yatırıp, ekonomiye kazandıracak projelere ağırlık veriyor. Bunların başında da konut ve inşaat sektörü geliyor. Bakın, müteahhitlerden çok kuyumcular, tekstilciler, gayrimenkul zenginleri paralarını inşaat sektörüne yatırıyorlar. Amaçları, bire bin kazanmak.

Şu anda, bankaların TL mevduat faizlerini yükseltmesi, döviz ve kur korumalı hesapların kaldırılacağının açıklanması ve yaklaşık 5 aydır döviz fiyatlarında dengeli bir seyir izlenmesi nedeniyle, yatırımcı parasını değerlendirecek yeni yatırım imkanları peşinde koşuyor.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yeni oluşturulacak Gayrimenkul Yatırım Fonu, bunun için iyi bir fırsat olabilir.

Ne demişler, dünyada mekan, ahrette iman. İnsanlarımızda senelerce kiralarda sürünmek yerine, başlarını sokabilecekleri ve rahat, huzurla oturabilecekleri bir konut edinme, sahibi olma peşinde koşuşturup duruyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.