Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emekliler hak arayışında

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 17:33

Ülkemizdeki toplumsal tepki ve isteklere senelerdir hep bitmeyen çile halindeki emeklilerimizde katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçen hafta sonu İstanbul’da düzenlediği Büyük Emekli mitingine Türkiye’nin dört bir köşesinden katılım oldu. Bursa’dan da İstanbul’a gidemeyenler, Kent Meydanında toplandı. Cumartesi günü yapılan bu top0lantı bir açık hava toplantısından çok daha çok miting gibi oldu.

Çarşambapazarı Caddesinden Kent Meydanına kadar yürüyen emekliler, “insanca yaşam hakkımız” diye sloganlar attılar. Emeklilere, yoldan gelip geçmekte olan halkımızda büyük destek verdiler.

31 Mart mahalli seçimleri ve sonrasında, emeklilerin seçim öncesindeki beklentilere hükümet tarafından cevap verilmediği için başlatılan emekli tepkileri, hafta sonu yapılan mitinglerle böylece devam etmiş oldu. Mitingdeki siyasi konuşmaları ve ideolojik saplantı halinde her şeye muhalefet hep muhalefet olanların mitingden mitinge koşmalarını bir kenara bırakırsak, emekliler bu kez gerçekten çok kararlı gözüküyor.

Çünkü, Sigorta ve Bağkur emeklileri, aldıkları emekli maaşları ile ev kirasını bile ödeyemez olmuşlar. Ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler. Hani, iyi kötü başlarına sokabilecekleri bir çatı ve içinde oturdukları evleri olan emeklilerde geçim derdinden şikayetçi.

Miting meydanında dolaşırken görüştüğüm bazı emekli vatandaşların sözleri gerçekten hem siyasetçilerimiz hem de hükümet açısından kulak ardı edilmemesi gereken söylemler.

Emekli Fatma hanım. Eşinin Bağkur emeklisi olduğunu, kendisinin de eşinin işyerinde sigortalı çalışıp SGK emeklisi olduğunu belirtikten sonra şöyle konuşuyor. “biz iki emekli maaşı ile sadece kendimize bakamıyoruz. Bir pantolon olmuş 2 bin lira. Bir gömlek, işporta malları bile 300 ile 500 lira arasında değişiyor. Pazara gidiyoruz, mevsim meyveleri kiraz 120 lira. Kavun 40 lira kilosu. Karpuz 35 lira kilosu. Pazarda en az bin lira harcamadan geri dönülemiyor. Ekmek 10 lira. Lokantalarda bir tas çorba en düşük fiyatı 120 lira. 500 gramlık pet şişe suyu 10 liradan satılıyor. Bir dikişte içip bitiriliyor. En köşe başındaki çay ocağında çay 10 lira. Etin kilosu olmuş 750 lira. Emekli maaşımız 15 günde eriyip bitiyor. Buraya bu gerçekleri hükümet edenlere göstermek, anlatmak ve onlardan dertlerimize çareler bulmasını istemek için geldik.”

Emekli İbrahim Bey, Belediye temizlik işletmesinden emekli olmuş. Emekli maaşı, kamu işçisi olduğu için normal 10 bin lira alan emeklilerden biraz fazla imiş. Eline 17 bin civarı para geçiyormuş. Ama, şehir dışında okuyan oğlu için harçlık vermekte güçlük çektiğini söylüyor. “Evim çok şükür kira değil. Öyle, etle, sütle beslenemiyoruz. Oğlum üniversite öğrencisi. Yurtta kalıyor. Ama, evimiz olduğu için kendisine burs verilmiyor. Sonradan ödemeli kredi çıktı. Onu kullanıyor. Eşim çalışmadığı için emekli değil. Maaşımızdan yarısından fazlası, çocuğumuzun eğitim alıp, ülkemize, vatanımıza, milletimize hayırlı bir evlat olması ve hizmet etmesi için harcıyoruz. Son durum, beklediğimiz zamlar verilmedi. Biz hala sandıklarda alınan mesajların iktidar tarafından anlaşılmadığını düşünüyoruz. Her işe para bulan hükümet, bir tek emekli maaşlarına sıra geldiğinde para bulamıyor?

Çıkıp, kaynak, maliyet hesabı yapıyorlar. Bende senelerimi kamu hizmetine verdim. Maliyet hesabı nasıl yapılır biliyorum. Kamuda tasarruf önlemlerini açıkladılar. Emekli bakanlara, milletvekillerine verilen paralarda gözümüz yok ama, onlara bizim maaşımızın üç beş katı aylık emekli maaşı verirken bize verilmeyişini de devlet hizmetinde eşitlik kuralları gereği anlamakta güçlük çekiyoruz.”

Daha pek çok emekli dertleri var.

Olaylara siyasi partilerin 31 Mart seçimlerine baktığı gibi bakarsak, emekliler, sandıklarda iktidarı uyardı. Oy vermediler. Bazıları parti ayrımı gözetmeksizin muhalefete destek oldular. Pek çok emekli belki de ömrü hayatlarında ilk kez CHP’ye oy verdi. CHP’li adaylar seçim öncesinde her emekliye bin lira 2 bin lira maaş verileceğini açıkladılar. Seçim bitti. Şimdi sıra geldi vaatlere. Belediye başkanlığı koltuğuna oturan bu başkanlar şimdi, “kasamız boş” edebiyatı yapıyor. Verdikleri sözleri yerine getirmeyip, emeklilere vaat ettiklerini ödemeyen başkanların bahanesi hazır, “biz destek olacağız. Ama, evi olmayan, emekli maaşsından başka geliri olmayan, hanesine emekli maaşından başka gelir girmeyen. Öncelikle evleri kira olanlara destek vereceğiz. Her emekliye destek vermeye söz vermedik” diye sözlerini yutmaya çalışıyorlar.

Emekliler bu durumunda farkında. Hani, dereyi geçene kadar ayıya dayı denilmesine yönelik benzetmelerimiz var ya ata sözlerimizde, işte aynen böyle bir durum söz konusu bu işte.

Pek çok emekliye göre, özellikle de miting meydanına gelen ve sol görüşlü olduğunu yakından tanıdığım emeklilere göre bile, CHP’li başkanlar verdikleri sözlerini yerine getirmekten kaçınıyorlar.

Bu durumda, iktidara ikaz amaçlı CHP’ye destek olan emekliler, sanırım gelecek seçimlerde bu kez sözlerini tutmadıkları içinde ana muhalefet veya diğer partilere de bakış açılarını değiştirebilecek gibi gözüküyorlar.

Emekliler bu işin peşini ve arkasını bırakma niyetinde değil gibi gözüküyorlar. Siyasi rant iddiaları, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve belediyelere ait Belediye İşletme Tesislerinde nasıl tasarruf yapılacağına dair de formülleri mevcut. Her yerde konuşuyorlar. Önemli olan seslerini duyan birilerinin harekete geçebilmesi.

Konuşan çok, fikir ve çözüm üreten pek yok gibi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.