Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erkan Aydın hızlı başladı

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 23:13

31 Mart mahalli seçimler yapıldı. CHP başarı elde etti. Bursa’daki belediyelerde AK Parti’den CHP’ye geçti. Ülkemizdeki pek çok ilden bile daha fazla nüfusa sahip olan Osmangazi’de üçüncü denemesinde başkan seçilen Erkan Aydın, zaman geçirmeden kolları sıvadı ve işe başladı.

Erkan Aydın’ın Osmangazi için hızla başlattığı çalışmalarına geçmeden önce, bugünün önemini hatırlatmakta fayda var. Türk siyasi tarihine ve dünya siyaset tarihine Başbakanın idam edildiği askeri darbe olarak yazılan 1960 darbesini hatırlayalım.

Millî Birlik Komitesi, 27 Mayıs 1960 tarihinde Demokrat Parti Hükümetini darbeyle devirerek siyasi iktidarı ele alan ve sonradan başına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemal Gürsel'in getirildiği Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup otuz sekiz kişilik bir askerî cuntadır.

Başbakan Adnan Menderes, Dış İşleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Adnan Polatkan idam edilmesiyle sonuçlanan darbe, ülkemizde demokrasi cinayeti olarak anılmaktadır. 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Partinin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü iddiaları ve gerekçelerini ileri sürerek Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koyup darbe yaptı.

Sonraki yıllarda da bu alışkanlıklar devam etti. Mesela, 1972 darbesi, 12 Eylül 1980 darbesi. 28 Şubat 1997 darbesi Türk siyaset tarihine yazılan kara sayfaları oluşturuyor. Yaşadığımız en son 15 Temmuz 2016 darbesi de hainlerin, vatan millet düşmanlarının demokrasiye karşı saldırısı olarak tarihe yazıldı.

Bu hatırlatmamdan sonra gelelim, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’ın icraatlarına. Göreve 31 Mart 2024 tarihinde seçildi. 4 Nisanda mazbatasını aldı. 5 Nisan’da iş başı yaptı.

Belediyenin sloganını “hep birlikte güzel geleceğe” olarak değiştirdi. Bir yandan belediyenin mevcut durumu, gelir-gider durumu, personel durumu ve devam eden projeleriyle ilgili bilgiler alıp kendisine yeni bir yol haritası izlerken diğer yandan da seçim tebriklerini kabul etti.

Osmangazi Belediyesi’nin işi çok. Bursa’nın en kalabalık ilçesi. Bununla beraber dertleri de çok.

İş başına gelir gelmez hemen bir yatırım programı hazırlamış. İlk olarak gençlerin kötü alışkanlıktan kurtarma ve sağlıklı bir gençlik, insan nesli yaşanmasına katkı sağlanması adına spor tesislerinden işe başlamış. İlk temel Çirişhane Mahallesi Spor kulübü temelini atmak olmuş. Bu örnek olacak, ihtiyaç duyulan mahallelerde spor tesislerinin yaygınlaştırılması adına gerekenler yapılacak.

Sonra, sağlıklı yetiştirme ve çalışan annelerin dertlerine çare bulunması adına, Kreş ve Gündüz Bakım evlerine yönelik çalışmalar başlatılmış. Hamitler’de 80 kişi kapasiteli Gündüz Bakım evinin temeli atılacak. Bu hizmet ise hayırseverler tarafından gerçekleşecek. Kadınların jimlastik yapabilmesi için özel salonların yanı sıra Osmangazi Belediyespor’un bütün branşlardaki spor çalışmaları ve çocukların yaz aylarında katıldığı yaz okulları hizmetleri de aralıksız devam edecek.

Mahalli seçimler öncesinde toplumda çok konuşulan ve halkında merakla beklediği bir hizmet daha var. Halk Lokantası. Osmangazi Meydanında Halk lokantası düzenlemesi yapılmış. Başkan Erkan Aydın, burada basın mensupları ve partilileri toplayıp açıklama yaptı. 1 Haziran Cumartesi gününden itibaren Halk Lokantası hizmete başlayacak. 4 ayrı kap yemek 80 TL ücret karşılığı halka verilecek.

Aydın, yine Osmangazi Meydanında hizmete sunacakları Genç Cafe ile bir başka hizmetinde müjdesini verdi. Gerekli düzenlemeler yapılmış. Gençler buraya gelip ders çalışabilecekler. Uygun fiyata çay kahve içebilecekler. Kahve ücreti 20 lira olacak. Birde, kütüphane var Genç Cafe içinde. Ders çalışma ve araştırma içinde gerekli ortam hazırlanmış. İnternette ücretsiz kullanılacak.

Erkan Aydın, bu hizmetleri hızla gerçekleştirme aşamasında, geçen dönem yapılan Osmangazi Meydanı düzenlemesinin kendilerine hazır zemin hazırladığını da unutmadı ve “biz buralara hazıra konduk. Emeği geçenlere teşekkür ederim” diyerek yapılan hizmetlere de sahip çıktı.

Osmangazi başta olmak üzere Bursa’nın ve ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi de yerel yönetimlerinin gözetiminde ve öncülüğünde yapılması gereken kentsel dönüşüm projeleri. Geçen hafta içinde Bursa valisi Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında yeni seçilen belediye başkanları olarak toplandıklarını ve AFAD tarafından oluşturulan yeni Bursa Deprem çalışmalarını öğrendiklerini anlatan Erkan Aydın, zaman geçirilmeden işe başlanılması gerektiğinin altını çizdi.

Osmangazi olarak, Bursa-Ankara ve İzmir yolu altlarında, eski deyimle Demiryolu altındaki mahallelerden kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla başlatacaklarını anlatan Aydın, Bursa’nın eski mahalleleri, yolun üst bölgelerinin de yapı stoku bakımından tehlike arz ettiğine dikkat çekti. Kentsel dönüşüm konusunda, STK’lar, mal sahipleri, yapı sahipleri ve yerel yönetimler arasında hep beraber ortak akılla çözüm bulunması gerektiğini de savunan Aydın, “Mimarlar odası geçen dönem Çarşamba Altıparmak arası için çalışma başlatmış. Bu çalışmanın tamamlanmasını bekliyoruz. Osmangazi’nin her bölgesinde, mahallesinde, sokağında kentsel dönüşüm başlatılması için bizler hazırız” dedi.

Erkan Aydın’a belediyenin borçlarıyla ilgili sorularda soruldu. Osmangazi belediyesinin kasasında para olmamasına rağmen borç stokunun bir milyar lira civarında olduğunu, bu borcun yarısının ise Osmangazi Kent Meydanı kamulaştırma ve inşası için harcandığını, uzun vadeli olduğunu, geri kalan miktarının ise mevcut gelirlere göre ödenmesinde sıkıntı bulunmadığını söyledi. Belediyenin bütçesinin Üç buçuk milyar dolaylarında olduğunu belirten Aydın, “elimizdeki borç bütçenin üçte biri kadar ve yarısı da uzun vadeli. Şu anda her ay 60-70 milyon lira borç ödüyoruz. Ayrıca, çalışanlarımızın da maaşlarını zamanında ödüyoruz” sözleriyle Osmangazi Belediyesinin mali yönden zayıf olmadığını anlattı.

Erkan Aydın’ın bu soruya cevap verirken kullandığı, “biz göreve gelir gelmez, birileri gibi belediye binasına pankart asıp borçlarla ilgili şikayetlerde bulunmadık. Kapıları söküp, propaganda yapmadık. Bittik, çöktük edebiyatının arkasına sığınmadık. Şikayet etmeden mevcut imkanlarımızla ne gibi hizmetleri yapabileceğimizi planladık. Seçim öncesinde halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirme adına gerekli planlamaları yapıyoruz. Şikayet odaklı değil, çözüm odaklı hizmet geliştiriyoruz. Osmangazi halkı bizleri geçmiş yönetimleri şikayet edelim diye seçmedi. Dertlerini, sorunlarını çözmemiz ve kendilerine hizmet etmemiz için seçti. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz” sözleri epey dikkat çekici. Sanki birilerine mesaj verir gibi algılandı.

Erkan Aydın’ı bu cesaretli açıklaması ve gerçekleri söylemesiyle tebrik ediyorum. Kutluyorum. Afiş ve pankart asanlara da kapak olsun temennisinde bulunuyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.