Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnaf kredilerinde iki farklı söylem !

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 17:32

Ülkemizin ekonomisinde yaşanılan sorunların aşılmasına yönelik formüller aranırken, esnafın Cansuyu kredileri için banka ile arasında yaşanılan faiz yükseltme iddialarıyla ilgili birkaç gündür tarafların açıklaması, esnafın istek ve arzularına yönelik ve hatta, kanunların olmasına rağmen kanun dışı uygulama iddialarına yönelik eleştirel boyutlardaki yazıları yazıyorum.

Niyetim, doğruyu bulmak.

Yapılan yanlışlıkların hesabının sorulması. Ben yaptım oldu, zihniyetinin artık son bulması. İktidar ile bir banka yönetiminin keyfi uygulama iddialarının esnafı ve sanatkarlarımızı endişeye sevk eden düşüncelerin ortadan kaldırılması. Kısaca, gri görüntünün netleşmesi.

Bunun içinde her türlü bilgi, belge ve açıklama benim için önemli, esnaf ve sanatkarlarımız için önemli. Çünkü, ortaya çıkan tabloda bazı yanlışlıkların olduğu, rakam oyunlarının olduğu görülüyor. Bu rakam oyunlarının ve insanların birbirlerini kandırıp, bankanın zarar etmesine engel olmak veya bankanın kardan zarar ettiği iddiaları üzerine aklına geldiğince faizlere zam yaptığı iddiaları insanların vicdanlarını sızlatan iddialardır.

Faturası da ister istemez iktidara, hükümete kesilmektedir. Amaç, bu olayların yaşanmasına yol açan müsebbiplerin ortaya çıkarılması. Sessiz kalınmayıp, hesap sorulmasına yol açmak. Zaten, basının da asli görevi budur.

Şimdi gelelim, esnaf ve sanatkar kredileriyle ilgili olarak son yapılan banka açıklamasına;

Halkbank, haberlere yansıtıldığı gibi faiz oranı değişikliğinin geçmiş döneme yönelik uygulanmadığını açıkladı.

Esnaf kredileri faiz oranlarının 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere güncellendiğini, faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığını bildirdi. Banka, "İlerleyen dönemlerde kaynak maliyet azalışlarına bağlı olarak esnaf kredileri faiz oranlarında iyileştirmeler yapılacaktır" açıklamasını yaptı.

Bazı basın yayın kuruluşlarıyla sosyal medya hesaplarında, bankanın esnaf kredileri faiz oranları güncellemesiyle ilgili gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı şekilde haber ve yorumların yer aldığının görüldüğü, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacının doğduğu belirtildi.

Bankanın esnaf kredileri faiz oranlarını 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere güncellediği aktarılan açıklamada, faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığı ifade edildi.

Esnafın bu açıklamaya cevabı; Oysa ki, bankanın açıkladığı tabloda, 2021 yılından itibaren kullanılan esnaf ve sanatkarlar kredilerinde faiz artımını yapıldığı açıkça görülüyor. Bunu anlamamak veya görmemek için kredi faiz oranları artan esnafın ifadelerine göre kör olmak lazım. Kim kimi kandırıyor belli değil.

Örnek kredi taksit ödemesi; 2022 yılında alınan 220 bin liranın 23 mayıs 2024 tarihindeki taksit ödemesi ana para 11 bin TL. Bankanın alacağı faiz 3 bin 300 TL, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin alacağı komisyon 440 bin lira. Toplam ödeme 15 bin 260 TL.

23 Mayıs 2024 tarihinde (dün) ödenen taksit. Ana para 11 bin TL. Bankanın aldığı faiz 8 bin 878 lira 23 kuruş. Kooperatif komisyondu 550 TL. Toplam ödeme 20 bin 868 liro 23 kuruş.

Bu esnafın kredi taksitlerine yeni düzenlemeye göre de 25 Kasım 2024 tarihinde ödenecek olan 15 bin 260 TL’lik taksit, 18 bin 825 lira 89 kuruşa çıkarılmış. 24 Şubat 2025 tarihinde ödenmesi gereken yine 15 bin 260 TL’lik taksit miktarı da 18 bin 135 lira 03 kuruşa yükseltilmiş.

Hani, banka geçmişe yönelik kullanılan kredilerde faiz artımının uygulanmadığını açıklamasında yer vermiş ya, esnaf arkadaşlarımız ise belgeyle bunun doğru olmadığını ispatlıyorlar. İddiaya göre sözleşmedeki faiz ile yeni tahsil edilen faiz arasında tam tamına 5 bin 578 lira 23 kuruş fark ve fazlalık var. (Belgeleri elimde. İsteyen herkese gösterebilirim.) Geçmişe uygulanmadı açıklaması gerçekle uyuşmuyor.

Bankanın açıklamada, esnaf kredilerine uygulanacak faiz oranının yasal olarak banka kaynak maliyetinin altında olmayacak şekilde belirlendiği, esnaf kredilerinin vadeleri boyunca sabit faizli krediler olmadığı, bankanın kaynak maliyetine bağlı olarak özü itibarıyla değişken faizli olduğu kaydedildi.

Buna yasal cevap; Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kuruluna göre, sözleşme yapıldığı tarihteki faiz oranları kredi sözleşmesinde yazılan miktarlara göre hesaplanıp ödemeler ona göre belirlenir. Sonradan kredi faizlerinde artırım yapılamaz. Borçlar Kanunu ve Bankacılık Kanunu bunu söylüyor. Banka, bu açıklamasıyla kendi kendini ele veriyor.

Esnaf ve Sanatkar arkadaşlarımız ise bu açıklamaya şöyle bir soruyla cevap veriyorlar;

“Ben beyaz eşya satıyorum. Bir müşterim geldi. Buzdolabı almak için. 10 ay vadeli anlaştık. Buzdolabının fiyatı belli. Taksitleri belli. Şimdi, üçüncü taksitte buzdolabı satış ücretlerine zam geldi. Ben, müşterime, fiyatlara zam geldi. Sende bana bu kadar daha fazla para ödeme yapacaksın. Diyebilirim miyim. Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Bankacılık kanununda veya toplum ticaret anlayışında böyle bir uygulama var mıdır?”

İddia; Halkbank esnaf ve sanatkarlar kredilerinde bunu hep yapıyor. Şikayet ediyoruz, biz haksız çıkıyoruz. Çünkü, bizim derdimizi dinleyen, anlamak isteyen karşımızda ne bir yetkili nede bir siyasi irade göremiyoruz. Ortağı olduğumuz kooperatiflerden bazıları da bizzat “düzen bozulmasın” diye bizlerin hak ve hukukunu savunmaktan geri kalıyorlar. Her şey ayan beyan ortada.

Bankanın açıklamasına devam; Güncel durumda bankaların kaynak maliyetlerinin yüzde 50 seviyesine geldiği, kredi faiz oranlarının da buna paralel olarak artış kaydettiği belirtilen açıklamada, gelinen noktada, gecikmeli ve kaçınılmaz olarak esnaf kredileri faiz oranlarında piyasa güncel kredi faiz oranlarının oldukça altında kalacak şekilde faiz oranı güncellemesi yapılmak zorunda kalındığı belirtildi.

Açıklamada, "Ayrıca, esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50'si, gelir kaybı uygulaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanarak esnafımıza önemli bir destek de sağlanmaktadır." denilerek, şunlar kaydedildi:

"Esnafa yansıtılan yeni faiz oranları yüzde 17-29 bandında değişmekle birlikte artışın önemli bölümü, yüzde 17'lik en düşük yeni faiz oranı bandında devam etmektedir. Faiz oranı düzenlemesinde, deprem bölgesinde bulunan 5 il ve 2 ilçemizde kullandırımı yapılan esnaf kredileri kapsam dışı bırakılmıştır. Bankamız, kuruluşundan itibaren her zaman esnafımızın yanında olmuştur.

2002 yılından günümüze kadar 4,2 milyon esnafımıza 498 milyar lira esnaf kredisi, Ocak 2023-Mayıs 2024 döneminde de 545 bin esnafımıza 213 milyar lira esnaf kredisi kullandırılmıştır. İlerleyen dönemlerde kaynak maliyet azalışlarına bağlı olarak esnaf kredileri faiz oranlarında iyileştirmeler yapılacaktır. Bankamız her zaman olduğu gibi esnafımıza desteklerini kesintisiz şekilde sürdürecektir."

Esnafın bu açıklamalar üzerine bankaya iddialarla dolu cevabı; “banka diyor ki, biz kendimize göre, kredi kullanım oranlarına göre, kaynak oranlarına göre, birde kardan zarar etmeme oranlarına göre hesap yapıp faizleri belirliyoruz. Siyasetçilerimiz de bize destek oluyorlar. Çünkü, iktidarın 2002 ile 2024 yılları arasındaki kredi oranlarını açıkladık. Bize kimse dokunamaz, bize bir şey olmaz.”

Allah esnaf ve sanatkarın yar ve yardımcısı olsun!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.