Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnaf sahipsiz mi bırakıldı?

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 22:59

Esnaf ve Sanatkarlar Kredileriyle ilgili olarak bugüne kadar çok sayıda yazı yazdım. Özellikle bankanın haksız ve kafasına göre faiz uyguladığı iddialarına yönelik yazılarım var. Birde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun da bu uygulamaların kanunda yeri olmadığına dair tarafıma gelen yazıları var.

Yine de esnaf kredileri ve kredilerin tahsilatlarına yönelik, esnaf ve sanatkarların sahipsiz bırakıldığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Gelelim son gelişmelere, yeni açıklanan Ekonomik paket sonrasında, esnaf ve sanatkarların kullandığı Cansuyu kredilerinin faizlerine akıl almaz oranda zam yapıldı. Bununla ilgili eleştirilerimizi dünkü yazımda sizlerle paylaştım. Pek çok esnaf arkadaşım arayıp, konuyu gündeme getirmem ve faiz uygulamalarının geçmişe yönelik uygulanmayacağı, alınan kararların yeni kredilerde uygulanması gerektiğine dair yazımdan dolayı teşekkür ettiler.

Bazıları ise başlarına gelen erken ödeme ve ek faizlerin nasıl ve neden mücadele edilmediğine dair çeşitli ithamlarda bulundular. Tabi, bununla ilgili söylenecek çok söz, yazılacak çok konu ve örnek olaylar mevcut.

Kredilerinin taksitlerini erken ödeyen esnaf, banka tarafından af buyurun “enayi” yerine konulduklarını iddia edip duruyorlar.

Bu konuda çeşitli şikayetlerde bulunduklarını ve fakat, üyesi oldukları kooperatiflerinde bankaya yönelik yaptırım ve uyarılarda bulunmadığı için ek faizleri ödemek zorunda kaldıklarından dert yanıyorlar. Hatta, internet ortamında “şikayetim var” başlıklı sitelerde, sosyal medya mecralarında konuyu yazıp, dertlerine çare arayan esnaflara da rastlamak mümkün.

Peki, ne olacak bu işin sonucu? Diye sorulan sorulara cevap arayan esnaf, TESKOMB’un öncülüğünde mücadele edilmesi g3erekirken, birliğin sessiz kalmasına da anlam veremediklerini ifade ediyorlar.

Bazı esnaf ve sanatkar okurlarımıza göre, olayların siyasi bağlantısı var. İktidar partisinden genel başkan milletvekili yapılmış. Herhangi bir itirazlarda bulunulmuyor. Birde, taşra kooperatiflerinde de yine iktidar partisine yakın yöneticiler mevcut. Bunlarda seslerini çıkarmıyorlar.

Bir esnaf arkadaşımın verdiği bilgilere göre, taksitini erken ödeme nedeniyle başına gelen ek faiz ödemesi olayını önce kredi aldığı kooperatife bildirmiş. Kooperatif yönetimi, “erken ödemeseydin. Zamanında ödeseydin” cevabını vermiş. Yani, kendi üyesinin derdine çare olmak üzere, üyesinin isteklerine ve dertlerine kapıları kapatmış. Şimdi, geçmişe yönelik faizlerin artışıyla ilgili olarak yine kooperatif yönetimlerine başvurmuş.

Alınan cevap, “biz konuyu birliğe bildirdik. Birlik, bölgeye bildirmiş. Bölgede genel merkeze bildirmiş. Netice bekliyoruz.”

Yani, topu bir oraya bir buraya öteleyip, iteleyip duruyorlarmış. Esnafın kendi gözlemlerine göre vardığı sonuç bu. Kooperatifler, ortakların çıkarlarını koruma adına değil de iş yapıyormuş gibi görünüp, iş yapmamak için çareler ve bahaneler üretiyorlarmış.

Bunlar, senelerdir alıştığımız ayak oyunları.

Asıl önemli konu, ekonomik sıkıntılar içinde bunalan ülkemizde, esnafın daha fazla ekonomik sıkıntıya girilmeden dertlerine çare bulunması.

Unutmayalım. Ülkemizdeki en fazla seçmen sayısı esnaf ve sanatkarda var. En fazla işletme sayısı onların. Kendi el becerileri, sanatkarlıkları ile geçimlerini sağlayan ve çoğu zaman kirasını ödeyemediği, dükkan sahibine rezil olmamak için, işçisinin maaşını ödeyemediği zamanlarda, işçisine karşı mahcup olmamak için kredi kullanmak zorunda kalıyorlar. Dünkü yazımda belirttiğim gibi, dünyanın pek çok ülkesi esnaf ve sanatkarları, küçük işletmeleri, hazine destekli kredilerle destekleyip, onların dertlerine çare oluyorlar. Hatta, verilen kredilerin pek çoğu hibe niteliğinde oluyor. Geri ödemesi bile yok.

Bizim ülkemizde ise değişik bir sistem kurulmuş.

Esnaf ve sanatkarlara Halkbank aracılığıyla düşük faizli ve hazine destekli krediler verilip destekleme kararları ve kanunları çıkarılıp düzenlenmiş. Birde ne olur ne olmaz diyerek, ulusal dayanışma ve esnaf teşkilatlarının birbirleriyle dayanışması içinde, kredi alıp zor duduma düşen, taksitlerini zamanında ödemeyen esnaf ve sanatkarlarımıza yardım ve destek olunması adına, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri kurulmuş.

Kooperatiflerin kuruluş amacı, esnafa kredi konusunda kefil olmak. Onların dertlerine çare olmak. Bu durum senelerce devam etmiş.

Peki, günümüzdeki uygulama ve durum nedir?

İddialara göre, kooperatifler kefalet yerine, ipotek ve garanti teminatı ile hem banka alacağını hem de kendi komisyon ve alacaklarını garanti altına alıyorlar. Kefalet Kooperatifleri, kredi kullanmadan önce, esnafın, sanatkarın kredi miktarının yaklaşık üç katı evine, işyerine, arabasına, gayrimenkullarına ipotek koyuyor. Bu yetmiyor, iki tane de esnaf kefil istiyor. Kuruluş amacı dışında görev yapıldığı iddiaları hat safhada.

Bütün bunlara ipotek ve kefil istemlerine razı olan esnaf ve sanatkarlarımız, taksitlerini zamanında ödemesi veya erken ödemesi halinde ise bugün yaşanılan dayatmalarla karşılaşıyor. Bankanın kanun dışı uygulama iddialarına karşı kooperatiflerin ortaklarına yardım ve destek olmadıkları eleştirileri gündemden hiç düşmüyor.

Bu konu, ayrı bir değerlendirme ve araştırma konusu olabilir.

Bugünkü asıl önemli konu, esnaf ve sanatkarların geçmişte kullandıkları kredilere yönelik faiz artırımı ve diretilmesi. Bu direncin ve uygulamanın kırılması. Esnafın rahat nefes almasının sağlanması. Esnaf ve sanatkarların yorumlarına göre;

İktidarın bu uygulamadan vaz geçmesi, buna da TESKOMB’un öncülük etmesi bekleniyor esnaf ve sanatkarlar camiasında.

Konuşulan şu, iktidar gençlere iş kapısı açılmadığı için 31 Mart seçimlerinde gençlerden ikaz aldı. Sarı kart gördü.

İktidar, mahalli seçimler öncesinde emeklilerin maaş ve zam beklentileri kulak ardı ettiği için sandıklarda emeklilerden kırmızı kart gördü.

Şimdi, esnaf ve sanatkarların kredi faizlerini geçmişe yönelik artırmasıyla da haksızlıklara göz yumuyor iddialarıyla muhatap olunuyor.

Hani bazı kişilerin, “31 martta sandıklarda verilen ikazları, ihtarları gördük, gerekeni yapacağız” sözleriyle, yapılan uygulamaların birbirleriyle tezatlık icra etmesi.

Birde, “nasıl olsa 4 yıl seçim yok. Bu süreç içinde gerekli iyileştirmeler yapılır” söylemlerini de işitiyoruz.

Unutmayalım. Belil gün ve tarihler çok çabuk gelip geçiyor. Siz, gençleri, emeklileri, esnafı küstürürseniz, onlarla sonra nasıl barışacaksınız?

Hepimiz, bu ülke., vatanımız ve milletimizin refahı için üzerimize düşenleri yapıyoruz. Fedakarlık etmekten de çekinmiyoruz.

Unutmamak lazım, bu ülke ekonomisinin temel taşı esnaf ve sanatkarlarımızdır. Temel, zedelenmeye başladığında, sağlam olmadığı zaman üzerine inşa edilen bina sağlam olmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.