Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnafa kredi faizi darbesi!

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 22:48

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB) aracılığıyla kullandırılan ve Halkbank üzerinden verilen kredilerde oynanan oyunlara bir yenisi daha eklendi. Kredi faiz oranları bir gecede yüzde 200 ile 300 arasında değiştirilip esnafa akıl almaz borç rakamları dayatılmaya başlandı.

Olay, esnafın kredi aldığı ve üyesi olduğu kooperatiflerin ortaklarına gönderdikleri WhatsApp mesajlarıyla ortaya çıktı. Mesaj gelen esnaf ve sanatkarlar küplere bindi. “Can suyu” diye verdikleri kredilerin zehir haline dönüştüğü konuşulmaya başlandı. Faizlerini tek taraflı ve her türlü kanuna, hatta, uygulamaların geriye dönük işlemeyeceğine dair Anayasa kurallarına rağmen, Can suyunun zehir zıkkıma dönüştürüldüğü iddiaları ekonomik piyasaları ve esnaf camiasını dalgalandırıyor.

Önce gelen mesajlara bakalım:

Sayın ortağımız 04/01/2021 - 01/04/2024 tarihleri arasında kullanılmış kredilerin faizlerinde değişiklik olmuştur,

%7,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı ,5

%8,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı

%9,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %21

,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %24

ile kullanılan kredilerin faiz oranı %24

,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %25

%20 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %26

%22,5 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %27

%24 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %28

%25 ile kullanılan kredilerin faiz oranı %29

olarak güncellenmiştir. Ayrıntılı bilgiyi kooperatifimizden alabilirsiniz.

Bu bildirimi alan esnaf ve sanatkarlar bir anda ödemek zorunda oldukları kredilerin faizlerini görünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Bazıları hukukçulara sormuşlar. Böyle bir uygulama olabilir mi? Diye. Hukukçuların hemen hepsi aynı cevabı veriyorlar. Çünkü bende sordum. Kamu hizmetinde alınan kararlar ve yeni uygulamalar geriye dönük uygulanmazlar. Borçlar kanunu da böyledir. Sözleşme yapıldığı tarihteki uygulama geçerlidir. Kamu uygulamalarının geriye doğru uygulanmaması konusunda Anayasa’nın da koruma ilkeleri ve kuralları mevcuttur.

Tamam. Bunları öğrendik. Peki, yapılan bu uygulama neyin nesi?

Çünkü, Halkbank’ın esnaf kredilerindeki zoraki uygulamaları, daha öncede kredi taksitlerini erken ödeyenlerden tahsil edemediği faizleri, bir sonraki ödemelere, takside ekleyip zorla tahsil ettiğine dair şikayetler mevcut. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankaların böyle bir uygulama veya faizlerin eksik ödenmesine yönelik kanun gereği tahsil edilmesi mümkün olmayan faizlerin bir sonraki taksitlerde tahsil edilmesinin hukuka ve kanunlara uygunsuzluk gösterdiğini ifade ediyor.

Ama, Halkbank senelerdir aynı uygulamayı yapıyor ve esnafı, sanatkarı bir nevi yolunacak kaz gibi görüyor. Kredi Kefalet Kooperatifleri de bu duruma seyirci kalıyor.

Bu esnafa yönelik hizmet değil, zulüm iddiaları olarak kayda geçiriliyor.

Gelelim, yeni uygulamaya, 31 Mart seçimlerinde ağır bir darbe ve yenilgi alan iktidar, yine Halkbank kanalıyla verilen kredi faizlerinde, işyerlerini kapatan esnaf aleyhine yükseltme kararı almıştı. Ekonomik güçlük ve mesleklerini icra etmekte zorlanmaları nedeniyle işyerlerini kapatan esnaf böylece TESKOMB kanallı alınan kredilere yüzünden cezalandırılma yoluna gidildiğine dair düşüncelere yol açan uygulamalara imza atılmıştı.

Gelelim bugüne.

Yine baş aktörler TESKOMB ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri ile Halkbank. Yine esnafa yönelik zulüm iddiaları. Yine, esnafın ekonomik olarak boğazının sıkılması yorumlarına yol açan faiz yükseltme uygulamaları. Yine TESKOMB’un bu uygulamalara karşı yapması gerekli idari itiraz ve yargı yoluna gitmekten imtina etmesi. Kaçınması.

Esnaf, uygulamaya konulan bu yöntem ile taksit ödemelerinde faiz bazında yüzde 200 ile 300 oranında yeni yükün altına zorla ve istemeyerek sokulmuş.

Bu duruma, kendisine bir Kefalet Kooperatifi başkanı olan Bursa Esnaf Odaları Başkanı( BESOB ) Fahrettin Bilgit tepki gösterdi. “Olmaz böyle bir şey. Derhal bu uygulamaya son verin!” ifadesiyle de iktidarı, hükümeti uyardı.

Kooperatif yönetimleri ve birlik yöneticileri de yine sessizliğe büründüler. Oysa ki, aldıkları maaşları kredi kullanan esnaf ve sanatkarlardan sağlıyorlar. Huzur hakları dahil. Masrafları dahil. Ortakların hak ve hukukunu savunup, kredi faizlerinde kanunlara sığmayan uygulamalara karşı direniş gösterip tepki gösterip itirazlarda bulunacaklarken, banka ile kanka olmuş, yapılan uygulamaları üyelerine, ortaklarına dayatmaya çalışıyorlar. Maaş ödedikleri avukatları da kredi taksitlerini ödeyemeyen esnaf2 ve sanatkarlara icra/ Haciz göndermek için görevlendiriyorlar.

Esnaf teşkilatlarında bu duruma ciddi tepkiler var. Senelerce aynı koltuklarda oturup, esnafın canına can suyu diye yardımcı oldukları düşünülenlerin bugün anlaşıldığı üzere kendi esnaf arkadaşlarının değil, bankanın korumacılığını yaptıkları gün yüzüne çıkmış. Bir tepkide bankayı savunan açıklamalarından çekiyorlarmış. Neymiş efendim, “faizler yükselmesine rağmen, piyasa faizlerinin altında imiş!”

Yani, esnaf bu krediyi normal tüketici kredisi gibi alsa imiş, daha fazla faiz ödeyecekmiş. Oysa ki, anlamadıkları, yada anlayıp da anlamak istemedikleri bir konu var ortada. Hem de esnafın ezilmesine göz göre göre de göz yumulduğu iddialarının ortaya atıldığı çok ciddi bir konu. Esnaf ve Sanatkarlar için Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana hazine destekli krediler veriliyor. Çünkü, kendi el emeği göz nuru ile yaşayan, iş yapamadığı dönemlerde bırakın evine ekmek götürmeyi işyeri kirasını ödeyemeyen, vergilerini ödeyemeyen esnaf ve sanatkarlara devlet, “biz sizin yanınızdayız” mesajı vermek için bu uygulamayı yapmış. Dünyanın her ülkesinde de böyle uygulamaların benzerleri var.

Türkiye’de bu durum son 10 yıldır dejenere edilmiş. Çünkü, esnafın ve sanatkarın haklarını korumak için TÜRKOMB başkanlığı koltuğuna oturan kişi, iktidar AK Parti’den milletvekili seçilmiş. Yorum yok. Zaten uygulamalar neticeyi bütün çıplaklığıyla ortaya seriyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.