Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İYİ Parti’nin iyi transferi

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 17:04

Yerel siyasette seçim tarihine doğru hızla yol alınırken, İYİ Parti iyi bir sürpriz yaptı ve Yıldırım başta olmak üzere Bursa siyasetinde ismi bilinen, tanınan Ayhan Özbek, Yıldırım Belediye Başkanı adayı olarak açıklandı.

Bursa’da siyasetin yıllarca içinde olup, hak ettikleri makam ve mevkilere gelemeyen, fakat küsmeyen ve sürekli mücadele eden belli başlı kişiler vardır. Ayhan Özbek isimli kardeşimizde bu kişiler arasında yer alır.

Senelerce Refah Partisi’nde mücadele etti. Yıldırım siyasetine damga vurdu. İlçe Başkanı ve Belediye Başkan adayı olarak sürekli kamuoyunun önüne çıktı.

Sevecen kişiliği, halkla bütünleşmesi ve işyerinin bulunduğu Yıldırım Esenevler semtindeki insanlarla diyalogları nedeniyle sevildi. İlginç fikir ve projeleriyle vatandaşlardan oy istedi. Ama, başarılı olamadı.

Hatırladığım kadarıyla en son AK Parti’de siyaset yapıyordu. Yine Yıldırım Belediye Başkanlığı için geçmiş dönemlerde aday adayı oldu. Aday gösterilmedi. Buna rağmen mensubu olduğu partinin seçimleri kazanması adına yılmadan, usanmadan çalışıp durdu.

Babası Durmuş Özbek Bursa’da görev yapan bir polis amiri idi. 12 Eylül 1980 sonrasında Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube bünyesinde yeni kurulan Dernekler Masası amiri idi. Vatandaşlarla diyalogları, buluşmaları, sorun çıkaran değil, dertleri ve sıkıntıları giderip, sorunları çözen bir amir olarak tanındı.

O tarihlerde Bursa’da ne kadar dernek varsa, Durmuş Özbek amirin mutlaka ve mutlaka denetiminden geçmiş, sıkıntıların çözümü içinde yardımları olmuştur.

Ayhan Özbek’in Yıldırım’da İYİ Parti’nin belediye başkan adayı olduğunu öğrenince aklıma birden babası Durmuş Özbek geldi. Bu vesile ile kendisini hatırlamış oldum.

Hayırlısı olsun. Ayhan Özbek ismi halkla karşılığı olan ama sandıklarda oy karşılığı olmayan bir isim olarak senelerce mücadele etti. Umarım bu kez makus talihi değişir. Şimdi ise durum değişti. İYİ Parti, 6’lı masa olarak isimlendirilen Millet İttifakından 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında ayrılıp kendi yoluna devam etmesi kararıyla epey yol aldı. Özellikle Bursa yerel siyasetinde İYİ Parti kendine yer buldu.

Mahalli seçimlerde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun ismi açıklandı. Türkoğlu, çalışmalara hızlı başladı. Adaylığı açıklandığı toplantıya ise elinde süpürge ve faraşla çıkan Türkoğlu’nun, “31 Martta mevcut siyasi yapıyı süpürüp göndereceğiz!” mesajı büyük yankı topladı.

Gelelim şimdi Yıldırım’daki yerel siyasete. İYİ Parti bu bölgede bulabileceği en iyi adayı buldu.

Yıldırım ilçesi, Bursa’nın nüfus bakımından kozmopolit bir yapı var. Tam anlamıyla demografik bir yapı. Türkiye’nin bütün ilçelerinden göçle gelenlerin yaşam merkezi burası. Göçle gelen, büyük bölümü kaçak yapılaşma ile oluşan binalarda yaşayan bu insanların genel siyasi temayülü sürekli sağ partiler olmaktadır. Ama, marjinal partilerinde bu ilçede önemli oy potansiyelleri bulunmaktadır.

Bu ilçede belediye başkanlığı son 20 yıldır AK Parti’de. Ülke genelinde iktidar olan yerelde de iktidar olan AK Parti’nin Yıldırım ilçesine ne kadar hizmet ettiği, eksik hizmetlerinin bulunup bulunmadığı tartışma konusu yapılabilir.

Son dönemlerde Yıldırım ilçesi kentsel dönüşüm temellerinin hızla atılıp, binaların yükseldiği ve kent estetiğinin peyzaj mimarisiyle birleştirilip daha çok yeşil alan ve daha çok güvenli binaların inşasına başlanılan bir ilçe olarak göze çarpıyor. Tabi, Bursa’nın ticaret merkezi olan Osmangazi gibi gelişmemiş, eğitim ve kültür, eğlence merkezi olan Nilüfer gibi gelişmemiş olsa bile gelişme yönünde önemli adımlar atılıyor.

Mahalli seçimler öncesinde ilçenin genel sorunları kadar, genel iktidarın politikaları ve bölgesel sorunlar, mahalle ve sokak bazındaki sorunlarda dile getiriliyor. Bu kapsamda, senelerdir Yıldırım’a Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katılan, yüzlerce projesi bulunan Ayhan Özbek, diğer adaylara göre galiba bir adım önde gibi gözüküyor.

Yıldırım özelinde olduğu gibi Bursa genelinde bu seçimler epey renkli ve çekişmeli geçeceğe benziyor. Adayların hepsi birbirinden değerli.

Seçimler tarihi belli olmasına rağmen adaylarla ilgili isimler açıklanmadan önce yapılan anketlerde Yıldırım’la ilgili gelişmeler mevcut durumun aynen devamı niteliğinde idi. Bugün gelinen noktada ise elimde yeni bir anket yok. Ama, halkın içinde dolaşırken kulağıma söylenenlere göre, Yıldırım halkının toplu taşıma, minibüsler, okul, temizlik, yeni yolların açılmaması, Mollaarap’ta geçmiş dönem belediye başkanının kayınpederinden kaynaklanan ama doğal heyelan olarak kayıtlara geçtiği iddia edilen toprak kayması sonrasında, bazı kişilerin itirazlarının dikkate alınmadığı iddiaları çok konuşuluyor.

Bölgede Alış Veriş Merkezi olmayışı ise en büyük eleştiri kaynağı. İlçe halkının en büyük beklentisi de kentsel yenilenme.

Tabi, seçim öncesindeki hesaplarda yeniden dikkate alınmalı. Millet İttifakındaki bütün partiler Bursa genelinde aday çıkardılar. Muhalefetin oyları bölündü, bölünmek üzere diye konuşuluyor. İktidar ve Cumhur ittifakı ayakta durmasına rağmen, yerel bazda güç kaybettiği de konuşuluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.