Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İstanbul’dan seçim manzarası

Yazının Giriş Tarihi: 23.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 22:53

Ülkemizde 7 gün sonra mahalli seçimler yapılacak. Yeni, Belediye Başkanları ile meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlarımızı ve muhtar azalarını, ihtiyar heyetlerini seçmiş olacağız.

Heyecan büyük.

Hem adaylarda hem de seçmenlerde heyecan var.

Ülkemiz için ise yerel seçimler yerel olmaktan çıkmış, İstanbul, Ankara ve İzmir seçimleri olarak öne çıkarılıp, genel seçim havasına sokulmaya çalışılıyor.

Sahada, siyasetçilere sorulan en büyük sorulardan bir tanesi, “seçilirseniz, en önemli projeniz ne olacak?” değil, “emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak” konusunu oluşturuyor.

Bu kez mahalli seçimlere projeler değil, emekli maaş zamları damga vurmuş diyebilmek mümkün. Muhalefet zaten bu konuyu ele alıp, sürekli gündemde tutmasının nedeni de emeklilerin iktidara karşı seçimlerde ders verebilme arzunu ve beklentisi olması.

Yolum, geçen hafta İstanbul’a düştü. Birkaç gün kalıp, cadde ve sokaklardaki, mahalle aralarındaki seçim çalışmaları ile halkın konuşmalarına kulak kabartma imkanım oldu. Genelde, İstanbul’un en lüks ve sosyete semti olarak bilinen Bebek’ten işe başlayalım. Boğaz havası almak isteyenler, balık tutmak isteyenler, ona buna çalım satmak isteyenler ile yabancı misafirlerin göz bebeği Bebek sahilleri.

Sahilde uygun yerlerde seçim afişleri asılı. Bebek’in bir bölümü Beşiktaş Belediyesi sınırları içinde, bir bölümü ise Sarıyer ilçe belediyesi sınırları içinde. Sarıyer ilçe belediyesi başkanı Şükrü Genç, CHP’den seçilmiş geçen dönem. Bu dönem ise halkın söylemlerine göre, Büyükşehir başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasına kara kediler girdiği için de aday gösterilmemiş. İYİ Parti’den kendisine adaylık teklifi gelmiş.

Başka partiye gidip aday olmak yerine bağımsız aday olarak seçmenlerin karşısına çıkmış. Rumelihasarı mahallesinde doğmuş büyümüş. Gözlemlediğim kadarıyla da halkla ilişkisi gayet iyi. Ama, sandıklarda ne kadar başarı elde edebilir? Orası biraz flu.

Çünkü, bölgede en güçlü parti yine CHP gözüküyor. Her ne kadar seçmenlerin İmamoğlu’nun verdiği sözleri tutmadığı, tapu ve imar problemleriyle kentsel dönüşüm sorunlarının çözüm getirileceğinin 5 yıl önce vaat edilmesi, programa alınmasına rağmen, verdiği sözleri “hatırlayamadım” diye ifade etmesine tepki var gibi. Bölgedeki bazı üniversite gençleri de CHP’li başkana tepki gösteriyorlar. 2019 seçimleri öncesinde öğrencilerin ulaşım masraflarının yarı yarıya indirileceğini söyleyip, vaat etmiş, seçildiğinden bir hafta sonra ise ulaşıma yüzde 40 zam yapmış. Bugün yine aynı vaatlerle karşılarına gelmesine, “geçmişte söyledi, yapmadı. Bundan sonra yapacağına inanmıyoruz”  sözleriyle anlam veremiyorlar.

İşte, burası, Türkiye’nin kira enflasyonunun en fazla arttığı bölge. Ama, evlerin hepsi kaçak, tapuları yokmuş. Bazıları hazine arazisinde, bazıları da Boğaziçi Üniversitesi’nin arazisi, alanı içinde yapılmış. Tapusu olmayan gecekondu bozması evleri daha çok üniversite öğrencileri kiralıyorlar. Kira ortalaması yaklaşık 20 bin lira.

Bebek sahilinde dikkat çeken bir başka afiş daha var. 1999 Körfez Depremi sırasında AKUT başkanı olarak tanıdığımız Nasuh Maruki’ye ait. Oda Beşiktaş ilçesi için bağımsız aday olmuş. Söylentilere göre, aslında niyeti seçimlere CHP adayı olarak katılmak imiş. Ama, CHP, bu isteği dikkate almamış. Oda bağımsız olarak aday olmuş.

Seçimlerde sandıklarda epey etkili olacağı tahmin ediliyor. Beşiktaş ilçesinde Cumhur ittifakı, MHP adayı Av. Serkan Toper, Bebek’in tam ortasına posterini asmış. Bu bölge, halkın deyimi ile sosyetenin tam uğrak noktası. Bebek’e gelip üç beş tur atmak isteyenlerinde dönüş kavşağı olarak nitelendiriliyor. Cumhur ittifakı adayı olan MHP’li Serkan Toper de Beşiktaş seçimlerinden epey ümitli.

Daha sonra Baltalimanı iskelesi ve semtine yolum düştü. Burası da Sarıyer’e bağlı. Halkın eğlence ve vakit geçirmesi için ideal bir yer. Yine Etiler semti. Burası zaten belli. Türkiye’nin eğlence merkezi deniliyor ismine.

Vatandaşların seslerine kulak verildiğinde, belediye hizmetlerinden çok, genel sıkıntı ve sorunlar konuşuluyor. Emekli maaşları ilk sırada. Ulaşım ikinci sırada. Adayların açıkladığı projeler pek ilgi çekmiyor. Sadece AK Parti adayı Murat Kurum’un geçmişte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapması, Maraş Depremi sırasında bakan olması, toplu konut ve şehircilik anlamında elle tutulur, gözle görülür işlere imza atması vatandaş nezdinde artı puan olarak nitelendiriliyor. AK Parti Cumhur ittifakı olarak İstanbul’u kazanırsa, inanın kentsel dönüşüm projeleri sayesinde kazanacak. Gözlemler öyle.

İstanbul’un yapı stoku malum eski. Yüzlerce yıl önce yapılan binalarda oturuyor insanlar, Hem de asgari ücretin iki katı, emekli maaşının nerede ise üç katına kadar da kira parası ödenmesi isteniyor. Yani, ekonomik hayat ve yaşantı güç.

Evlerinde mutlu ve huzurlu oturmak isteyenlerin tek umutları da kentsel dönüşüm. Devletin sağladığı yüzde 50 yardım ve kira desteğine umut bağlayanlar var. Bu söylemleri duydukça, bu uygulamanın Bursa’ya neden gelmediğini merak etmemek mümkün değil. Yarısı sizden, yarısı bizden kentsel dönüşüm yardımları Bursa’ya ne zaman gelecek diye buradan ilgili, yetkili ve seçim öncesinde Bursa’yı mesken tutan iktidar milletvekillerine, bakanlarına soralım.

Yarısı bizden kentsel dönüşüm kampanyası Bursa’ya uğrayacak mı?

Tabi, en fazla merak edilen ikinci konu ise İstanbul’da seçimleri kim kazanacak? Meselesi.

Bu konuda, halkla görüştüğümüzde, CHP’nin medyada estirdiği rüzgarların sahada pek olmadığını görmek mümkün. Cumartesi günleri Rumelihisarı Mahallesinde semt pazarı kuruluyor. Pazarın girişine CHP seçim araçlarını çekmiş. Araçlara dev ekranlar eklenmiş. Sürekli İmamoğlu’nun videosu oynatılıyor. Bazı seçmenler de CHP’nin Kent uzlaşısızı tanımıyla HDP ve DEM Parti ile kol kola girmesine tepki gösteriyor. CHP’nin seçimlerinin kaderini DEM’e bağlamasının gerçek CHP’li seçmen ve kararsız seçmenler üzerindeki etkili galiba eksi yazıyor. Birde Boğaziçi Üniversitesi ve etrafı da MHP bayraklarıyla donatılmış. CHP’li görevlileri görünce MHP bayrakları sallanıyor. Yada, vatandaş böylesi tepki gösterebiliyor.

Yollarda ise her partinin afiş, poster ve flama, bayraklarını görmek mümkün. Pazara girildiğinde ise fiyatlar gerçekten el yakıyor. Meyve, sebze fiyatları Bursa’ya göre epey pahalı. Nedeni ise, Pazar yeri işgal ücretlerinin çok pahalı olması olarak gösteriliyor. Yani, CHP’li Sarıyer Belediyesi, Türkiye’nin kira enflasyonuna sebep olan Hisarüstü Mahallesindeki Pazar yeri fiyatlarını da tıpkı tapusuz evlerin kirası gibi füze gibi uçurulmuş, uçuk rakamlar belirmemiş. İddia böyle.

Yolun sonuna az kaldı. Önümüzdeki hafta Pazar günü sandıklar kurulacak ve sandıklardan yeni başkanlar, yeni yöneticilerimiz seçilip çıkacak. Bakalım, şans kime gülecek? 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.