Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İşimiz Bursa Gücümüz Bursa

Yazının Giriş Tarihi: 04.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 09:59

Bursa’ya yönetmeye talip olan ve 31 Mart tarihinde sandıklarda seçimleri kazanacakları umuduyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkan adayları projelerini ve seçim öncesi vaatlerini açıklamaya devam ediyorlar.

Bursa adına projelerini açıklayan ilk aday İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bursa milletvekili Selçuk Türkoğlu oldu. Türkoğlu’nun açıklamasına genel başkan Meral Akşener’de katılmıştı. Geçen hafta CHP adayı da genel başkan Özgür Özel’in katılımıyla, kendi partililerinin deyimi ile sönük geçen bir toplantı ile projelerini açıkladı.

Cumartesi günü ise basının, medyanın ve halkın karşısına çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “ustalık dönemi” olarak isimlendirdiği 2024-2029 dönemine ait projelerini büyük bir lansman ile duyurdu. Bütün belediye başkan adaylarının açıklamalarına baktığımızda ilk sırada kentsel dönüşüm, ikinci sırada ise ulaşım yer alıyor.

Bazı belediye başkanları ise durumu öylesine abartmış ki, sanki ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanı seçilecekmiş gibi, genel iktidarın görev ve sorumluluklarına giren konularda kendi projelerini açıklamışlar.

Bu durumu sorduğum Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, esprili bir cevap verip, “Bursa adına söyleyecek sözleri, yapılı eserleri olmayanların geleceğe yönelik planları olmadığını görmek acı veriyor!” dedi.

Evet, Alinur Aktaş, “İşimiz Bursa, gücümüz Bursa” diyerek başladı projeleri açıklamaya. 84 sayfalık bir kitapçık hazırlanmış. Bursa’nın yaklaşık 50 yıldır konuşulan ama çözüm getirilmeyen bazı dertleri de dahil, doğumdan ölüme kadar geçen süre içinde insan hayatını kolaylaştıracak, şehirde yaşayan insanlara rahat nefes aldıracak ve gelecek nesillere yeşil bir Bursa bırakacak pek çok çalışma var.

Bu projelerin konu başlıklarını açıklamadan önce, toplantı ile ilgili hazırlıklar, teknolojik paylaşımlarda büyük dikkat çekti.

Yapılan çalışmaların, salon düzenlenmesi ve teknolojinin, elektronik haberleşme ve iletişimin son noktaya gelmiş halinin kullanılmasında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Ahmet Bayhan, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Ören, Kentsel Gelişme Dairesi, İmar ve Planlama dairesi, ulaşım dairesi, Buski ve belediyenin diğer ilgili birimlerinin ortaklaşa eseri olduğunu görmek sevindirici idi.

Merinos Atatürk Kongre Merkezinin en büyük salonu olan Osmangazi Salonunun hınça hınç dolu olması, lansmana gelenler arasında, sadece basın mensupları ve partililer değil, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş insanları temsilcileri, esnaf odaları temsilcilerinin de bulunması toplantıya ayrı bir hava kattı.

Genel Başkan vekili Efkan Ala, MHP genel sekreteri İsmet Büyükataman, BBP Genel Başkan yardımcısı Ekrem Alfatlı, Mahalli İdareler genel başkan yardımcısı ve geçmiş dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe çok sayıda partililerin, belediye başkan adaylarının tamamının salonda bulunmaları, AK Parti içinde herhangi bir kırgınlık ve küskünlük olmadığı, el birliği içinde 31 Mart seçimlerini kazanmak için canla başla çalışıldığının işareti olarak yorumlandı.

Toplantı salonunda görüştüğüm geçmiş dönem Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile ayak üstü sohbet ettik. Çavuşoğlu, seçim sonuçlarının Bursa’da 18-0 olacağından emin olarak konuştu. “Bursa’da yapılan hizmetler, Türkiye genelinde yapılan hizmetler, muhalefetin yüz yıl düşünse bile hayal edemeyeceği hizmetlerimizdir. Halkımız, her türlü sıkıntıya rağmen, bugün bu salonları doldurup, yeni dönem projelerimizi dinleme adına geliyorsa, geçmiş tecrübelerime dayanarak ifade ediyorum, Bursa’da seçim şimdiden kazanılmış demektir” diye konuştu.

Cumhur ittifakı ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi genel sekreteri ve Bursa milletvekili İsmet Büyükataman, seçimlerden ümitli. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da Cumhur ittifakı olarak AK Parti ve diğer partilerle el ele kol kola çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Büyükataman, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de yine halkımızın, milletimizin ve seçmenlerimizin güven ve destekleriyle başarı sağlayacaklarını ifade etti.

Bursa için seçim sonuçlarını tahmin eden İsmet Büyükataman, “31 Mart akşamı sonuçların 18-0 olmasını arzu ediyoruz. Bursa’da böyle bir hava mevcut” diye cevaplandırdı.

Salonda görüşüp selamlaştığımız AK Parti Genel Başkan vekili Efkan Ala, “her türlü anket oyunları, asılsız söylemler, siyasi ayak oyunları ve bölücülerle kol kola girip, girmedik diye ifadeler kullanan partilere ve adaylara rağmen, 31 Mart akşamı Cumhur ittifakının zaferlerini yeniden hep beraber yaşayacağız” sözleriyle, seçimlerde başarı üstüne başarı elde edeceklerini söyledi.

Alinur Aktaş’ın proje konu başlıklarına göz gezdirdiğimizde ise ana başlıklarını sizlerle paylaşmak istedim. Ulaşan Şehir; yollarıyla, akıllı çözümleriyle ve toplu taşımasıyla ulaşan bir şehir. Yeni metro hatları olarak inşası devam eden Emek-Şehir Hastanesi ve Görükle-Kurtuluş mahallesi hattı 10 Kilometre., yeni proje hattı Çalı-Beşevler-FSM-Yunuseli-Terminal- Demirtaş Metro hattının 22 kilometre olarak kayda geçmiş.

Karayolu ulaşımı içinde yeni yolların, bulvarların açılması söz konusu, Kuzey koridorunda İstanbul Yolu, Yeniceabat, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı bağlantı yolları, Nilüferköy bağlantı yolu, Ata bulvarı bağlantı yolu olarak dikkat çekti.

Güney koridoru olarak ise, Hasanağa İzmir Yolu otoyol bağlantısı, Hasanağa İzmir Yolu arası, imar yolu bağlantısı, Çalı Kavşağı Hasanağa bağılantı yolu, Görükle Köprülü kavşağı, Şehir Hastanesi-Otoyal, Görükle, Çalı- Orhaneli yolu bağlantı koridoru, Orhaneli yolu Otosansit bağlantı yolları, Otosansit Kestel yolları açılması olarak gözlemlendi.

Bu durumda, Bursa’nın yaklaşık 30 yıldır konuşulan, açılması için çalışma başlatılan, sonra yarım kalan Uludağ Eteklerindeki Güney Çevre yolu yeniden gündeme gelmiş, yeniden projelendirilmiş. Nilüfer ilçesinden otoyola bağlantı için yeni bir koridor açılıyor. Yine, Yıldırım-Gürsu, Kestel ilçesine hizmet verecek otoyola bağlantı yolu açılacak. Böylece, daha önceden iki aksta toplanan ve yatay olan Bursa’nın ulaşım planlaması, şimdi hem yatay hem de dikey olarak daha akıcı hale gelecek.

Kentsel dönüşüm için 100 bin konut inşaatı başlayacak. Yine 16 bin sosyal konut belediye imkanlarıyla (Burkent) yapılıp, gençlere, emeklilere, dar gelirli ailelerin uygun fiyatla ev/ konut sahibi olmaları sağlanacak.

Reyhan-Kayıhan ve Hanlar Bölgesi için Turizm ve gastronomi ağırlıkla hizmet alanları oluşturulacak. Çevre konusunda, kent merkezindeki Ayvalıdere, Nilüfer Çayı, Cilimboz Deresi, Gökdere, Hacivat Deresi, Balıklıdere için ekolojik iyileştirme yapılacak. Derelerin evsel ve sanayi atıklarıyla çevresel kirlenmesinin önüne geçilecek.

Bursa’nın sanayisi ve üretim tesisleri içinde çok önemli bir sorunun çözümü için harekete geçilip, üç ayrı bölgede üç ayrı lojistik merkez kurulması planlanmış. Bu konu çok önemli ve acil ihtiyaç listelerinin başında geliyor. Malum, Uluslar arası taşıma hariç, Bursa’nın kamyon garajı Yıldırım Hacivat Deresi yanında. Çok küçük ve yetersiz. Oysa, kentin her bölgesinde sanayi ve üretim tesisleri var. Bunlarında gerek kent içi gerekse ülke içi taşımaya, nakliyeye ihtiyaçları var.

Bir diğer önemli konu, şehir merkezindeki düzensiz imalat ve üretim tesislerinin taşınması için rezerv sanayi alanları planlanmış.

Topluma yönelik sosyal politikalar da mevcut. Mesela, gençler için kadınlar için yeni iş kuracak, girişim projesi hazırlayanlara 100 bin lira hibe desteği verilecek. Kadın üreticilerin el emeği göz nuru döküp ürettikleri ev yapımı ürünlere alım garantisi uygulanacak. Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi sayesinde, (BİKO, Büyükşehir Belediye bünyesinde kuruldu) gençlere iş garantili eğitimler veriliyor. Emeklilere, emekli kart verilecek. Su ücretlerinde yüzde 25 indirim sağlanacak. Senede iki kez kültür gezisi desteği, bayramlarda bin 500 TL’lik destekle sosyal yardımlaşma sağlanacak. Gençkart sayesinde Bursalı gençler, tiyatro, konser ve sinema gibi kültürel hizmetleri ücretsiz veya indirimle faydalanabilecekler. Evlilik destek paketi çerçevesinde isteyen gençlere düğün salonu tahsisi veya düğün salonu bedeli tutarında eşya desteği verilecek. Yeni doğum yapan annelere bin 500 TL destek sağlanacak.

Alinur Aktaş bu benzer pek çok proje açıkladı. Seçim beyannamesi 84 sayfaya sığmış. Bizim gazetemizdeki sayfa sütunlarımız ve yerimiz belli. Özetin, özetini sizlerle paylaşıyorum.

Ama, ana muhalefete, özellikle de Nilüfer ilçesi bazında gol attığı başka bir durum var. Nilüfer’e büyük bir kongre ve kültür merkezi yapılması projesi. Şöyle dedi; “Yaklaşık 25 yıldır Nilüfer’de Kongre merkezi yapılacağını konuşuyorlar. Bir Arasta projesi başlatıldı. Yüzde 20’si bile yapılmadı. Dernekleri ve hem Nilüfer hemde Bursa’yı kandırıyorlar. Biz, Allah nasip ederse bu hizmeti de 31 Marta Nilüfer’e belediye başkanı seçilecek olan Celil Çolak’la birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

(Bu Arasta meselesini önümüzdeki günlerde detaylı olarak ele alıp, yapılan hataları ve kamu zararı iddialarını sizlerle paylaşacağım. )

Hayırlı olsun.

Alinur Aktaş ve çalışma arkadaşlarını yeni dönemde de hizmete hazır hissettik. Kendisinin ifadesiyle “31 Martta seçimler yapılacak, bizlerde Bursa halkının güvenoyu ile tekrar göreve geldiğimizde, 1 Nisan’dan itibaren kolları sıvayıp, hizmetlerimize canla, başla devam edeceğiz. “ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.