Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnaf kredisinde seçim faturası mı?

Yazının Giriş Tarihi: 08.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.04.2024 23:15

Mahalli seçimler yapıldı. Bitti, gitti. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Ama, sandıklarda iktidar gerçekten de izahı mümkün olmayan yaralar aldı.

Sandık sonuçlarına etki eden faktörler incelendiğinde, Halkbank’ın esnaf kredilerinde uyguladığı bazı metotlar da yer aldı. En azından bana sorulduğunda, ben, Halkbank’ın esnafı düşünmediğini, kredi taksitlerini erken ödeyen esnaftan bir sonrası taksitlerde yüksek miktarlarda faiz talep ettiğini, bu taleplerin ise Bankacılık Kanununda yeri olmadığını, bankanın esnafı mağdur ettiğini ifade etmiştim. Bununla ilgili gazetemizde seçim öncesinde haberlerde yer aldı. AK Partili bazı vekillerimiz de bu konuda gerekli iyileştirme yapılacağını, bankanın da kafasına göre uygulama yapmasına izin verilmeyeceğini söylemişlerdi.

Ama, hükümet edenler, ilgililer, iktidar partisinin yetkilileri, bir türlü Halkbank’ın esnafa yönelik uygulamalarını üst yönetime anlatamadı. Hani, seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “halkla aramızdaki duvarı gördük….” Şeklindeki sözleri, sanırım bu laf anlatamamanın verdiği bir netice olsa gerek. Şimdi, yine Halkbank kaynaklı, esnafla hükümet arasına giren yeni bir uygulama başlatıldı, 1 Nisan 2024 tarihinde.

Seçimler 31 Martta yapıldı.

1 Nisan 2024 tarihinde ise Halkbank, esnafa yönelik yeni uygulamalarını anlattı. Sandıklar açılır açılmaz, seçimin faturasının esnafa çıkarıldığına dair sonuç gibi algılanacak bu durum, gerçekten ağır şartları beraberinde getirdi.

Malum, esnafa, işyerini çevirsin, ekonomiye katkıda bulunsun düşüncesiyle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaleti ve aracılığıyla işletme kredisi, araç alım kredisi ve dükkan alım kredisi, işyeri alım kredisi adı altında üç ayrı başlıkta düşük faizli ve hazine destekli krediler veriliyor.

Bu kooperatiflerin genel başkanı da Abdülkadir Akgül, AK Parti Yozgat milletvekili. Hani, 31 Mart seçimlerinde belediyesi Yeniden Refah Partisi’ne kaptırılan kentimiz. Kısa adı TESKOMB olan birliğin sitesinde şöyle bir yazı var. “Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül,Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle AK Parti Yozgat 1. Sıra milletvekili adayı olmuştur. (Seçildi) Ülkemize, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Türkiye Yüzyılı vizyonuna güç vermek için durmak yok yola devam. “

Hayırlı olsun. Esnafın en üst düzey temsilcisi bir AK Parti milletvekili. Hükümetin etkin ve yetkin karar vericileri arasında. Esnaf adına sevindirici.

Fakat, seçimler yapılıp, sandıklar açıldıktan sonra, bu kredileri esnafa dağıtan Halkbank, yeni kararlar almış. Hazine destekli ve bankanın kendisinin değil, devletin parası olan bu desteklerle ilgili esnaf faiz indirimi müjdesi beklerken, faizler yüzde 25’ten yüzde 29’ a yükselmiş.

750 bin lira olarak kullandırılan İşletme kredisinde daha önceden 60 ay olan vade süresi de 36 aya indirilmiş.

İşyeri edindirme kredisinde azami vade seçeneği 120 aydın yarı yarıya düşürülüp 60 aya indirilmiş.

Taşıt edindirme kredisinde 7 yıl olan vade süresi de 4 yıla indirilmiş.

Esnafa bu kredileri alırken aylık, üç aylık ve 6 aylık taksitler arasında ödeme teklifleri yapılıyor. Şimdi, en uzun vade süresi 6 aydın 3 aya indirilmiş.

Gecikmiş borçlara uygulanacak temerrüt yüzde 45'e yükseltilmiş. Ayrıca, kredi başvurusunda daha önceden istenilen gerekli belgelere, bu belgeler arasında gayrimenkul veya araç ipoteği, iki tane kefile ek olarak SGK tescil döküm hizmet dökümleri eklenmiş. Bir başka ilave olarak ise ulaştırma sektöründe çalışan ve araç almak isteyen esnafa, adına kayıtlı araç zorunluluğu getirilmiş. Kredi kullanım öncesinde ruhsat ibrazı zorunlu kılınmış. Yine, sektör ve iş, meslek kolu ayrımına bakılmaksızın aynı aileden sadece bir esnafa kredi verileceğine dair kararlar alınmış. Yani, babası nakliye, çocuğu simitçi olanlara iki ayrı kredi yok artık.

Konuyla ilgili bilgisi olan esnaf arkadaşlarım, okurlarım, “Reis yine esnafa seçim sonrasında büyük bir zorlama getirdi. Zaten, Bağkur konusunda 14-28 Mayıs seçim öncesinde verdiği sözler 31 Mart seçimleri öncesinde bile tutulmadı. Mağduriyet devam ediyor. Bu kez de esnaf kredilerine getirilen böylesine kısıtlama, zorlaştırma, bize çalışmayın, işyerini kapatın. Baskıları yapıldığı düşüncesini hakim kılıyor. Yine de seçimin ertesi günü böyle bir karar alınması ve uygulanması, zaten her türlü kredide esnafı güç durumda bırakan Halkbank’ın yine esnafı batıracak bir uygulamaya imza atması kabul edilebilir bir sonuç değil” diye serzenişlerde bulunuyorlar.

Kredi kooperatiflerinden ise yeni uygulama ile ilgili bir itiraz, bir uyarı duymadık. Yani, “tık” yok.

Evet, mahalli seçimlerde yenilgi alan ve daha önceki seçimlerde kendilerine oy ve destek veren dar ve orta gelirle halk kesimlerinden, esnaftan, işçilerden, emeklilerden oy toplayan AK Parti iktidarının, seçim sonrasında barış ve eski seçmenlerini memnun edecek hizmetlere imza atması bekleniyor. Esnaf kredilerine yönelik Halkbank’ın daha seçim biter bitmez böylesine bir açıklamalarda bulunması, iktidara yönelik kırgınlıkları ve kızgınlıkların soğutmaya değil, daha da artmasına yol açabilir.  Biz, yine de mesleğimiz gereği buradan uyarı görevini ifa edelim. İktidara, hükümete, mağdur esnafın sesini duyuralım. Çünkü, Kooperatifler, esnaf arkadaşlarımın ifadesine ve iddialarına göre banka ile kanka olmuşlar, esnafın değil, bankanın yanında yer alıyorlar.

2002 yılında “3 Y” formülü, Yasaklar, Yoksulluk ve Yolsuzlukla mücadele vaadiyle tek başına iktidara gelen, 22 yıldır da aralıksız iktidarı süren AK Parti’nin, artık sabrı taşan seçmenlere ve halka yönelik yeni ekonomik ve iyileştirme politikaları uygulaması gerekiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.