Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’nin Özel bakışı

Yazının Giriş Tarihi: 22.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.04.2024 22:28

Mahalli seçimlerden birinci parti çıkan ve bazı partililer tarafından yerel iktidar olarak sıfatlandırılan CHP’nin genel başkanı Özgür Özel, “Biz Türkiye’de ana muhalefet partisiniz. Yerelle geneli karıştırmamak lazım. Bugün iktidar olduk diye erken seçim istemek, seçmenle aramızda oluşan akti bozmaktır” dedi.

Seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler sürüyor. Bu seçimlerin en büyük başarılı partisi Cumhuriyet Halk Partisi de yeni seçilen belediye başkanlarını Ankara’ya davet etti. Seçim öncesi ve sonrasında yaşanılan olaylar ile seçimlerde elde edilen başarının değerlendirmeleri yapıldı.

CHP Belediye Başkanları Çalıştayı ismi verilen toplantıda söz alan genel başkan Özgür Özel, tam da soy adına göre çok özel açıklamalarda bulundu.

Seçimlerdeki başarı üzerine sözleri şöyle;

Bunun bir yerel seçim olduğunu, sarı kart gösterilmesi gerektiğini, bu seçimin genel sonuçlar doğurmayacağını ama genele mesaj vereceğini söyleyip AK Partiliden de MHP'liden de oy istedim. Bu teveccüh görüldü. Bu seçmene, seçimden sonra bu bir yerel seçim deyip erken seçim çağrısı yapmak bu seçmenle kurduğumuz akdi bozmak demektir.

Parti içinde seçim değerlendirmesi yapılırken pek çok konuşmalar olduğuna dikkat çeken Özel’in, bu konularla ilgili düşünceleri ise her konuşanın söylediklerini itibar edilmemesi gerektiği.

Bir yandan seçim gecesi seçmenin mektubunu balkondan okuyanlar inip grup toplantısına gidince masal okumaya başladılar. Birisi, tesadüfen diyerek başarımızı hiçe saymakla meşgulken, bir diğeri seçimi biz kazandık diyecek kadar kibrinden sıyrılamamış vaziyettedir. Önümüzdeki seçimde bu parti iktidara geldiği zaman tamamen yönetim bize geçmiş olacak. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında cumhuriyetin tarihini yeniden yazma fırsatı yakaladık.”

CHP lideri, seçimlerde elde edilen başarılı ise “seçmenden kredi almak” olarak nitelendirdi.

“Yetkiyi kimden aldığımızı biliyoruz bir kredi aldık. Alınan bu kredi düpedüz yatırımcı kredisidir. Seçmen 4 yıl bakacağım demiştir. 4 yıl bakıp ya krediyi geri çekerler ya da şirkette işler iyi gidiyorsa aman krediyi arttıralım diyerek doğru kullanırsak bu krediyi yeni kredi açılacaktır. Gelin bakalım, buraları yönettiğiniz gibi bu şehirleri düze çıkardığınız gibi, gelin Türkiye’yi de yönetin diyecekler. O yüzden dünya üzerinde hiçbir belediye başkanına verilmeyen sorumluluk size verilmiştir.”

Özgür Özel’in yeni seçilen belediye başkanlarına yönelik, “seçmenin verdiği krediyi çok iyi kullanmalıyız. Eğer, yerelde başarılı olursak, 4 yıl sonra yapılacak genel seçimlerde de seçmen bize ülkeyi de sizler yönetin diye yeni krediler verecek”sözleri, belediye başkanları tarafından uzun süre alkışlandı.

Dikkat çeken bir başka konu ise yerel iktidar ile genel iktidarın karıştırılmaması gerektiğine dair söylemleri. Bu konuda, “biz zafer kazandık” diyen belediye başkanlarının aldıkları oyların kredi oyları olduğunu kabul eden Özgür Özel ile aralarında fikir ayrılığı var gibi görüntü veriliyor.

Genel başkan Özel bu fikir ayrılığının giderilmesi ve herkesin deyim yerinde ise aklını başına toplaması gerektiğine dair mesajları ve verdiği örneklerde Türk siyasetinin geleceği ve CHP’nin iktidar yolculuğuna doğru atılan adımlar için çok kıymetli.

Seçmenler, sadece oy vermekle kalmadı, genel seçime kadar da süre verip, “bir de sizi izleyip görelim bakalım” dedi.

Özgür Özel’in seçmenlerin CHP’ye yönelik oy vermeleri konusundaki bu tespitlere verdiği cevapları ise epey ilginç;

“Artık Karadeniz’de CHP adına il belediyelerimiz var. Kimse bir şeyi eksik bırakmadı. Belediye başkanlarımızı başarmaya motive ederek, bu 4 yıllık süreçte bunun sınavını vereceğiz. Kibire kapılmayacağız, başkanlarımız kamu görevi yaptıklarının bilincinde olacak. Şu sebeple, Türkiye ekonomisinin yüzde 80’ine yerel yönetim hizmeti veriyoruz. Türkiye çok büyük bir sıkıntının içinde ve süreçte yoksulluk var, işsizlik var. Bu süreçte ekonomik krizlerin sosyolojik toplumsal krizlere dönüşme riski var. “

Yani, genel başkanın sözlerinin satır aralarına bakıp acaba ne söylemek istedi? Diye düşünürsek, “seçimi kazandık ama, kibire ve zafer naraları atmaya gerek yok. Sakin kalıp, halkın güvenini de kazanmaya çalışacağız. Çünkü, bu oylar, siyasi kredi oyları, CHP’nin kemikleşmiş oyları değil. “ mesajı öne çıkıyor.

Bir de, geçtiğimiz dönemlerde CHP’li belediyeler ile merkezi hükümet arasında yaşanılan olayları unutmadı Özel, yaşanılanları çatışma olarak nitelendirdi;

“Orada, milletin yetki verdiği iki kişi var. Birisi genel yönetim yetkisini kullananlar diğeri yerel yönetim yetkisini kullananlardır. Bu iki yapının çatışması, sürtüşmesi millete kaybettirir. Yurt dışından bulunmuş hazır fonların Türkiye’de hizmete sunulmaması bir inada kurban edilmesi milletimize kaybettirir. Millet böyle hataları affetmez. Biz kibre kapılırsak bize, kim kibre kapılırsa ona hesap sorar. Biz, bir nezaket telefonu açtık, şimdi bir çalışma ziyaretine gideceğiz. Sizlerin masalarda çalışarak ortaklaştıracağınız taleplerden ajandamızda olması gereken öncelikleri, parti meclisimizin MYK’mızın, parti grubumuzun, bize toplam siyaset üzerinden yaptıkları yorumları billurlaştırıp ajandamızı oluşturup, nezaketle talepte bulunup, bir yüz yüze görüşme yapacağız. Ben, ilerleme sağlayacağımızı öncelikle toplumdaki bu kutuplaşmayı kırmak için bir adım atacağımız, sonra bu toplumun yararına olan işlerde birlikte yol alabileceğimize yürekten inanıyorum.

Biz bu ülkede ana muhalefet partisiyiz şu anda milletimiz yeni bir görev verene kadar. Ama bu topraklardan çıktığımız zaman, bu ülkede ana muhalefet partisiyiz, yurt dışına çıktığımız zaman Türkiye’nin partisiyiz. Bu ülkeye yapacağımız katkıları görünür kılmak bizim yeni süreçte yeni siyasi hattımızın olmazsa olmazlarıdır.”

CHP’nin yeni dönem ve hizmet süreleri ile siyasi hayatın dizaynına ve nasıl olması gerektiğine dair söylemleri, her vatandaşın altına imza atabileceği bir söylem haline gelmiş. Senelerdir, ideolojik saplantı içinde olup CHP’nin her seçimde patinaj yapmasına yol açanlarla yeni yönetim arasında galiba önümüzdeki günlerde epey bir çatışmalar yaşanacak gibi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.