Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Büyükataman’dan Ramazan’da Gıda Terörü uyarısı geldi

Yazının Giriş Tarihi: 13.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 15:58

Ramazan ayı geldi. On bir ayın sultanı olan Ramazan ayında, oruç tutanlara Allah sağlık ve sıhhat versin. Ama, oruç tutmak, ibadet etmek kadar gıdaya ulaşım ve dengeli beslenmede önemli.

Her Ramazan ayı öncesinde ve sürecinde bizler, gıda fiyatlarına gelen aşırı zamları tartışıyoruz.

Kimi zaman pastırmanın fiyatı, kimi zaman et fiyatları kimi zamanda meyve sebze fiyatları halkın gündemine taşınıyor. Bugünlerde ise kırmızı et fiyatlarıyla ilgili den8gesiz bir ortam mevcut.

Kasaptan kasaba et fiyatları değişiyor. Bazıları, işyeri kiraları ve eleman ücretlerinin yüksekliği nedeniyle fiyatları ayarlamak zorunda kaldıklarını ifade ederken, bazıları da haksız rekabet karşısında dayanmakta güçlük çektiklerini ileri sürüyorlar.

Her ne olursa olsun, insanların beslenmesi, özellikle et tüketimi ve beslenme konusunda en değerli besin olan kırmızı et fiyatlarıyla ilgili ortaya çıkan durum hiç hoş değil.

Milliyetçi Hareket Partisi Bursa milletvekili ve genel sekreteri İsmet Büyükataman, bu yaşanılan olaylara dikkat çekti. Büyükataman, mahalli seçimler öncesinde böylesine olayların yaşanmasının seçimlere etki edebilme adına yapılan gıda terörü olduğunu söyledi.

Büyükataman’ın kırmızı et fiyatlarıyla ilgili olarak yaptığı özel açıklama şöyle;

“Hemen her seçim öncesi milletimizin iradesine ipotek koymak için türlü oyunlarla karşımıza çıkan ekonomik tetikçiler yaklaşan 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri öncesinde yine ortaya çıkmıştır.

Milletimizin sofrasına göz diken, ekonomi üzerinden Türk milletini terbiye etmeye çalışan fırsatçılar şimdi de mübarek Ramazan ayını ve yerel seçimleri adeta bir fırsat bilmiş, fiyat artışları ve özellikle de kırmızı et fiyatlarındaki fahiş artışlar ile karşımıza çıkmışlardır.

Bu gıda teröristlerinin zam üstüne zam yapması,  en temel insani ihtiyaçları milletimizin sofrasından çalmaya çalışması; hiçbir vicdani ve ahlaki değerle açıklanamayacağı gibi ekonomik verilerle de bağdaşmamaktadır.

Dünya genelinde üretim ve ekonomide yaşanan sorunların ülkemizde de hissedilmesine rağmen topraklarımızın zenginlikleri ile beraber özellikle devletimizin son dönemde tarımsal ve hayvansal üretimde yaptığı atılımlar ve desteklemeler sayesinde üretimimiz güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir.”

Görüldüğü kadarıyla, hesap ve kitabı yapılırken, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş.

MHP milletvekili İsmet Büyükataman bu duruma, rakamlarla örnek verdi;

Hayvansal üretim noktasında 53 milyon küçükbaş, 16 milyon 500 bin büyükbaş hayvan sayısı potansiyeline sahip olan ülkemiz, hayvansal üretiminde her geçen gün kalite ve verim yönünden ciddi bir gelişme sağlamaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığının kontrolleri çerçevesinde 2023 yılında özel sektör tarafından 550 bin besilik büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleştirilmiştir.

Böylelikle hayvansal ürün ile ilgili hem üreticilerimiz ve hem de tüketicilerimiz koruma altına alınmıştır.”

Canlı hayvan ithalatı ve bu hayvanların devlet eliyle getirilmesine yönelik bilgileri de paylaşan Büyükataman, Et ve Süt Kurumuna verilen yetkinin, ülkemizdeki bazı tekelci zihniyeti engellediğini söyledi.

“Gelinen noktada 2024 yılı için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 600 bin başlık besilik hayvan ithalatı ile ilgili Et ve Süt Kurumunun yetkilendirilmiş olması; bir önceki sene yaşanan sıkıntılarında ortadan kaldırılarak daha güçlü bir politika ortaya konmasını sağlamıştır.

Devletimizin hayvansal üretimi ve tüketimi kontrol altında tutmasında, fiyat istikrarının sağlanmasında ve hayvansal ürün piyasasının dengelenmesinde önemli bir görevi üstlenen Et ve Süt Kurumu bu görevi en iyi şekilde yerine getirmektedir.

Et ve Süt Kurumu’nun 600 bin başlık besilik büyükbaş hayvan ithalatı ile ilgili birtakım fırsatçı çevrelerin art niyetli yorumları ekonomik tetikçilerin operasyonudur.”

Et piyasasında son günlerde, özellikle Ramazan öncesinde yaşanılan fahiş fiyat artışlarının durdurulması ve gerekli denetimlerin devam ettirilmesi gerektiğini belirten Büyükataman,

“Haksız fiyat artışlarının ve fırsatçıların önüne geçmek için Tarım ve Orman Bakanlığının hayvansal üretim konusunda en önemli kurumu olan Et ve Süt Kurumunun yetkilendirilmesi son derece yerinde olmuştur. Yaklaşan seçimleri bir fırsat görerek, ülke ekonomisinin her alanında kılık değiştirip karşımıza çıkan bu fırsatçı çevreler, üreticimizin ve tüketicimizin kanını emmek isteyen parazit bir yapı halini almıştır. Ancak Devletimiz gerekli önemleri almıştır. Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılık politikaları yerinde ve karalı bir şekilde devam etmektedir” diye konuştu.

Kırmızı et piyasasında bazı dönemlerde ortaya atılan iddialar ve yaşanılan olayların, halkın gündeminden artık düşmesi gerektiğini anlatan Büyükataman, şunları söyledi;

“Milletimizin helal sofrasına operasyon çeken ekonomik tetikçiler kaybetmeye mahkumdur.

Özellikle, Ramazan ayının maneviyat dolu iklimini dahi ekonomik operasyonlar ve fırsatçılık ile yaralamaya çalışan bu çevrelere devletimizin ve milletimizin asla geçit vermeyeceğine sonuna kadar inanıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman milletimizin yanında ve devletimizin gıda teröristlerine karşı verdiği mücadelenin sonuna kadar arkasındayız.”

Ramazan ayı bolluk bereket ayı ama, halkın cebinde et alabilecek kadar parasının olmadığı bir ekonomik ortamda da böylesi yaşanılan olaylar insanların huzurunu bozuyor.

Emekli maaşlarında beklenilen düzenlemenin olmayışı, asgari ücret zamlarının artan döviz ve piyasa fiyatlarına karşı erimeye başlaması, çarşı- Pazar fiyatlarına evlerdeki hesapların uymadığı bir ortamda Ramazanı yaşamaya çalışıyoruz.

MHP’nin bu duruma dikkat çekmesi ve insanların daha yaşayabilir bir duruma getirecek olan düzenlemelerin yapılmasının istenmesi gayet normal. Vatandaşlarda seçim öncesinde hala umutlarını kaybetmediler. Emekli maaşlarının MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de işaret ettiği ve istediği gibi asgari ücret seviyesine yükseltilmesini bekliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.