Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bu ikaz gerçek !

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 23:35

Her yolun bir sonu vardır. Yollar bazen inişli çıkışlı olsa da eninde sonunda yolun sonu görünür. 31 Mart mahalli seçimleri de bazı belediye başkanları için milat oldu. Miatları doldu.

Seçmenler, bekledikleri ilgi, alaka ve hizmetleri alamadıkları belediyelerin başkanlarına bu kez destek vermeyip onları deyim yerinde ise tezkere vererek terhis ettiler.

Bu arada, genel iktidarı ve hükümeti de uyardılar. Tıpkı 1989 yılındaki mahalli seçimler gibi, iktidar farklı belediyeler farklı partilere teslim edildi. Dünkü yazımda da dikkat çekmiştim. Daha 9 ay önce 14-28 Mayıs seçimlerinde yüzde 50’nin üzerinde oy toplayan Cumhur ittifakı, ne oldu da bu seçimlerde yenildi?

İşte, bu sorunun cevabını aramak için fazla beklemeye gerek yok. Siyasi parti yönetimleri de bu işle ilgileniyorlar. Bana göre, işlem basit, zaten ipin ucu Bursa mitinginde koptu. Gökdere Meydanını dolduran 90 bin kişi kadar, ekranlardan mitingi izleyen milyonlarca emeklinin gözü kulağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamada idi. Emeklilerin beklentisinin Temmuz ayına ötelenmesi, seçimlerde de yenilgi getirdi.

Bu konuda, bütün Türkiye benimle hemfikir.

Tarihler 31 Mart gecesini gösterip, saatler 24.00 olduktan sonra 1 Nisan tarihine geçtik. Sandıklar açılıp, sonuçlar üç aşağı, beş yukarı kesinleşmeye başladığında Türkiye haritasının ve muhalefetin kazanımlarının rengi belli oldu. AK Parti, büyük bir beklenti içinde olduğu İstanbul, Ankara, Antalya, Hatay gibi kentleri geri almanın planları ve çalışmalarını yaptı uzun süre.

Ama, sandıklar açıldığında, seçmenler, bu illere daha fazla oy ve destek verdiler. Hükümet ise beklediği desteği bulamadı sandıklarda. Sonuçta, iktidardan memnun olmayan vatandaş, bu memnuniyetsizliğini “iktidarı ve hükümeti 9 ay önce 5 yıllık süre idare için size teslim ettik. Ama, beklentilerimiz karşılanmadı. Bunun içinde belediyeleri muhalefete teslim ediyoruz. Bu uyarılarımız dikkate alınmazsa, iktidarı da elinizden alırız” uyarıları ile siyasete ince ayarda bulundu.

Ortaya çıkan sonuçlar ayan beyan ortada.

Bu durum 1 Nisan şakası değil. Gerçek.

Sonuçları okumak siyasetin işi.

Partilerin etkili ve yetkili isimlerinin bu konuda gerekli incelemeleri yapıp, faturayı birkaç kişiye değil de “genelde biz nerede ve nasıl yanlış yaptık?” sorularına cevap bulması ve bulmacayı eksiksiz çözmesi lazım.

Tekrar hatırlatmamda fayda var. 1989 seçimlerinde dönemin tek başına iktidarı Anavatan Partisi, 1987 yılında seçmenlerden genel iktidar için tek başına yetki almıştı. Ama, 1,5 yıl sonra yapılan seçimlerde, belediyeleri kaybetmişti.

Şimdi aynı durum, AK Parti için tekrarlandı. Tarih, tekerrürden ibaret deyimi ile karşı karşıya kaldık. Atalarımızın söylediği gibi, tarihten ders almayanların sonu hüsran olur söylemi de bir kez daha yaşandı.

O tarihlerde başbakan olan, daha sonra cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, “seçmen kantarın topuzunu fazla kaçırdı” söylemi ile siyasi tarihe not düşmüştü. Yine, ekonomik sıkıntılar, emeklilerle ilgili maaş problemleri seçimlere damga vurmuştu. Özal’ın seçimlerden sonra yaptırdığı araştırmalarda, hayat pahalılığı, enflasyon, emekli maaşlarının düşük olması, asgari ücret, iç güvenlik, eğitim sistemindeki sıkıntılar seçimin kaybedilme nedeni olarak ortaya çıkmıştı.

Özal, “emekli maaşları asgari ücretin altında olamaz” kanununu çıkarmıştı. O kanun ise, daha sonra AK Parti’nin SGK ve emeklilik sistemindeki yaptığı değişiklikle kaldırılmış. Neden, emekliler devlete külfet oluyorlarmış. Bugünkü iktidarın söylemleri de aynı.

Gelelim bu güne.

Seçim günü sandık başında beklerken, komşularla görüşme anında, bir emekli komşumun söylediklerini dikkate almak lazım.

“Ben işçi emeklisiyim. Aldığım maaş l0 bin kusur lira. Bu iktidar 14-28 Mayıs seçimleri öncesinde memur emeklilerine 8 bin lira seyyanen zam yaptı. Benim aldığım maaş 7 bin kusur lira idi. Yani, benim maaşımdan fazla memur emeklisine zam yapılmış oldu. Sonra, 5 bin lira bir defaya mahsus ödeme kararı alındı. Ama, çalışan, iş yeri sahibi, şirket ortağı olan emeklilere bu para verilmedi. Sonra, yapılan ikaz ve itirazlarla 5 bin lira bütün emeklilere dağıtıldı.

Bu iki işlem daha, emeklilerle hükümet arasındaki bağlılığı zedeledi. Sonrasında, SGK ve Bağkur emeklileri olarak seyyanen zam beklentimiz vardı. Son günü kadar bekledik. Temmuz ayında, zaten hakkımız olan zammı beklememiz önerildi. Açıklandı. Bu durum, emekli ile hükümet arasındaki bağlantıları bir kez daha zedeledi.

Allah, devletimize ve milletimize zeval vermesin. Ama, emekliler olarak ev kirasından bile az maaş almanın ezikliği içinde yaşamak zorunda kalıyoruz.”

Emeklinin, beklentisi ve hükümete bakış açısı böyle iken seçmenler sandıklarda oy kullandı. Sonuç, iktidar epey bir yara aldı. Beklenmedik bir sonuçla karşılaştı.

Oysa ki, seçimin son gününe kadar, emekli maaşlarının asgari ücret düzeyine çıkarıldığına dair bir açıklama yapılsa idi, öyle inanıyorum ki bu seçimlerde de yine AK Parti zafer kazanırdı.

Neyse, gelmiş geçmiş olsun.

İnsanların bir hata yapması, arabanın kaza yapmasından sonra ne kadar söz söylense boşuna. Önemli olan o kaza yapılmadan önce gerekli uyarıların yapılması ve kazaya sebebiyet veren olayların engellenmesi.

Siyaseti çok iyi okuyan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarını değerlendirirken yaptığı balkon konuşmasında, “mesajı aldık!” ifadesini kullandı.

Şöyle veya böyle, bu seçimle ilgili daha ilk andan itibaren, ilk günden itibaren çeşitli söylemlere şahitlik etmeye başladık. DEM Parti, İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde CHP’nin aldığı oyların parti oyları olmadığını, DEM olarak iktidarın kazanmasını önleme adına CHP’ye destek verdiklerini açıkça ifade ettiler.

İYİ Parti kendi içinde karıştı. Genel Başkan Meral Akşener, herkesin susmasını istedi. AK Parti’de şimdiye kadar rastladığımız olayları yaşamaya başladık. Bazı partililer sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunup, iktidarın bile bile gerekli önlemleri almayıp, emeklilerin seslerine kulak tıkayıp, seçimleri kaybettiğini cesurla yazmaya başladılar.

Bursa’nın son siyasi haritasını ise seçim sonuçları açıklandıktan sonra değerlendireceğim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.